CEATL (Avrupa Kitap Çevirmenleri Birlikleri Konseyi): Türkiyeli çevirmen Necmiye Alpay yargılanmadan ve haksız yere tutuklandı

Translated from English by Translators for justice

Source: https://www.ceatl.eu/turkish-translator-necmiye-alpay-70-unjustly-imprisoned-without-trial

September 12th, 2016

Çevirmen, editör, eleştirmen ve dilbilimci Necmiye Alpay 31 Ağustos 2016’da tutuklandı. Alpay Çevirmenler Meslek Birliği’nin (ÇEVBİR) üyesidir.

Ankara Üniversitesi mezunu olan Alpay Doktora derecesini Nanterre Paris Üniversitesi’nden almıştır. Aralarında Said, Girard, Ricoeur ve Marchand’ın eserleri olmak üzere Türkçe’ye sayısız eser kazandıran Alpay yazılı Türkçe’nin geliştirilmesine büyük emek vermiş; kendisinin bu konuda birçok kitabı yayınlanmıştır. Alpay çeşitli dergilere editör olarak katkı sunmuş ve yazıları birçok gazetede düzenli olarak yayınlanmıştır.

İfade özgürlüğünü savunmaktan hiç vazgeçmeyen Necmiye Alpay Türkiye ile PKK (Kürdistan İşçi Partisi) arasında barış için çağrıda bulunanlar arasında yer almıştır. Bu hatta, ifade özgürlüğünü desteklemeye yönelik sembolik bir konum olarak Özgür Gündem gazetesi danışma kurulu üyeliği yapmıştır. Özgür Gündem 16  Ağustos 2016 tarihinde “terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı” gerçekçesiyle devlet tarafından geçici olarak kapatılmıştır. Bu tarihten itibaren gazeteyle ilişkili herkes soruşturma sürecinden geçmektedir. Necmiye Alpay “silahlı terör örgütü üyeliği”yle suçlanmaktadır. “Kaçma ihtimali olduğu” gerekçesiyle dava sürecinde tutuklanması gerektiğine karar verilmiştir. Alpay gibi tutuklu yargılanan birçok entelektüel ve gazeteci bulunmaktadır. Bu açıdan yaşça en büyük ve sağlık durumu risk altında olmakla Alpay ön plana çıkmaktadır. Tutuklanması Türk devletinin devam etmekte olan çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesini talep edenleri susturmaya yönelik siyasal hamlesiyle bağlantılıdır.

ÇEVBİR, Necmiye Alpay’ın hemen salıverilmesini ve Türkiye’de devam etmekte olan çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesini destekleyen entelektüellere karşı hükümetin yürüttüğü cadı avına bir son verilmesini talep etmektedir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s