Türkiye’de Kürt Sorununa Barışçıl Bir Çözüm İçin – Türkiye’de “Barış İçin Akademisyenler”e Uygulanan Baskılara Son!

Almancadan çeviren: Translators for justice

Kaynak: change.org

Alman üniversitelerinde çalışan akademisyenler olarak Türkiye’de sayısız sivilin hayatına mal olan ve Kürt şehirlerinin, tıpkı Suriye’deki şehirler gibi tahrip edilmesine yol açan gelişmeler karşısında endişeliyiz.

Meslektaşlarımızdan gelen, Türk hükümetinin sorunun barışçıl çözümü için müzakere masasına geri dönmesi talebini dile getiren “Barış İçin Akademisyenler” çağrısını destekliyoruz.

Judith Butler ve Noam Chomsky gibi dünyaca ün kazanmış bilim insanlarının da desteklerini açıkladıkları “Barış İçin Akademisyenler” bildirisinin 1.128 imzacısıyla dayanışma içinde olacağımızı da duyuruyoruz. Türkiye’deki imzacılar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “vatan hainliğiyle” suçlandılar ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından istifaya çağırıldılar. Hukuki merciler haklarında kovuşturma başlattı. Dahası bazı meslektaşlarımız meslekten uzaklaştırıldılar.
Seneler önce aralarında suç örgütü kurmanın da bulunduğu farklı suçlardan hüküm giymiş, geniş çaplı milliyetçi bir suç şebekesinin başında bulunan Sedat Peker bile bugün hoş görülmekte. Peker fütursuzca ve alenen, akademisyenleri “oluk oluk kanlarını akıtıp” “akan kanlarında duş almakla” tehdit edebiliyor. Türk yetkililerinin bilim insanlarına yönelik böyle tehdit ve gözdağlarına karşı tepkisiz kalmasını aklımız almıyor.
Bilimin bir görevi de barış içinde bir arada yaşamı savunmak ve barışçıl çözümler sunmaktır. Bilim aynı zamanda uluslararası uzlaşmaya da hizmet eder. Kürt halkına karşı bir savaşın sürdüğü, savaşa muhalefet edenlerin susturulduğu, medyanın sindirildiği ve bilim insanlarına baskıların devam ettiği bir ortamda, Türkiye’deki üniversitelerle işbirliği içinde bulunmak, kendini araştırma ve eğitimin özgürlüğüne adamış biz akademisyenler için mümkün olmayacaktır.
Federal Alman Hükümeti’nin ve Avrupa Birliği’nin her bir temsilcisini,  kendilerini İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlı görmeye devam ediyorlarsa, her fırsatta Kürt sorunun barışçıl çözümü için çaba sarf etmeye, baskılara karşı açık bir biçimde tavır almaya ve hem bilimsel düşüncenin hem de siyasi muhalefetin özgürlüğü için çalışmaya davet ediyoruz.
Türkiye’deki meslektaşlarımıza destek verin! İmzanızla çağrımızı yaygınlaştırmamıza yardım edin!
Prof. Christine Huth-Hildebrandt                                        Prof. Gazi Çağlar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s