Uluslararası PEN Yazarlar Birliği: Akademisyenlerin göz altına alınması kabul edilemez bir ifade özgürlüğü ihlâlidir

İngilizceden çeviren: Translators for justice

Kaynak: http://www.pen-international.org/newsitems/turkey-arrest-of-12-academics-is-an-unacceptable-violation-of-freedom-of-expression/

15 Ocak 2016

Uluslararası PEN Derneği, “Kürt ve diğer halklara” karşı yapılan saldırıları kınayan bir bildiriye imza atmaktan dolayı Türkiye’de göz altına alınan 12 akademisyenin derhal serbest bırakılması ve bildiride imzası bulunan diğer 1,116 akademisyen hakkındaki soruşturmaların durdurulması çağrısında bulunmaktadır.

Türkiye’de yetkililer 15 Ocak 2016 Cuma günü, 12 akademisyeni “terör örgütü propagandası yapmak” ve “devlete hakaret etmek” suçlamalarıyla göz altına aldı. Göz altına alınan akademisyenler, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan sayısı 1400’ün üzerinde akademisyenlerdendi. Bildiri Ankara hükümetinin “başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesi” için bir çağrı niteliği taşıyordu ve Türkiye’deki 90 üniversiteden 1,128 akademisyen ile Noam Chomsky ve Slavoj Zizek’in de içinde bulunduğu dünyanın her yerinden 355 akademisyen tarafından imzalanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Türkiye’den imza atan 1,128 kişinin hepsi için soruşturma başlattı. Suçlu bulunmaları halinde bir ile beş yıl arası hapis cezası ile karşı karşıyalar.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, akademisyenler sabahın erken saatlerinde evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı. Türk yetkililer dokuz akademisyen için daha gözaltı emri çıkarttı.

Gözaltı kararı alınan 21 akademisyenin hepsi Türkiye’nin kuzeybatısındaki Kocaeli Üniversitesi’nden.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan televizyona verilen bir konuşmasında kamuya açık bir şekilde, alenen, bildiriye imza atanları kınayarak, onları “vatan hainliği” ile ve yabancı güçlerin Türkiye’nin ulusal güvenliğini zayıflatma amaçlarına hizmet eden “beşinci kol” olmakla suçladı.

Türkiyeli yetkililerin bildiriyi imzalayanlara karşı yürüttüğü kampanya, ülkede eleştirel seslere karşı artan tahammülsüzlüğe ve ifade özgürlüğünü kullanmanın giderek ciddileşen sonuçlar doğurmasına yine bir başka örnek olmaktadır. PEN,  muhalif sesleri etkisiz kılma girişimlerini derhal sonlandırması ve ifade özgürlüğü hakkına riayet yükümlülükleri uyarınca tavır alması konusunda Türkiye’ye çağrıda bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için Sahar Halaimzai ile iletişim kurunuz: Sahar.halaimzai@pen-international.org

0044 (0)207 405 0338

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s