Türkiye’de Baskı Altında Olan Akademisyenlere ABD’de Yaşayan Akademisyenlerden Açık Mektup

İngilizce’den çeviren: Translators for justice
Kaynak: https://docs.google.com/document/d/1UXZU47gA24YPLLbA-p4uysCKcO7uASisHX6xH3msk0U/edit#heading=h.j60vadxmawyl
Ocak 2016
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde ve yüksek okullarda görev yapmakta olan akademisyenler olarak Türkiye’de akademisyenlere yönelik son dönemlerdeki baskı ve saldırılara şiddetle karşı olduğumuzu bildirmek isteriz.

Türkiye Hükümeti’nin Kürt nüfusunun yoğunlaştığı bölgelerde uyguladığı savaş politikalarına son vererek, barışa yönelik müzakere sürecine geri dönülmesini talep eden “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlere yönelik hükümet; taciz, soruşturma ve gözaltı vb. yaptırımları uygulamaya koymuştur. Her şeyden önce ifade etmek isteriz ki, böylesine bir baskıcı tutum akademisyenler olarak bizlerin yapmış olduğu çalışmaların mantığına aykırıdır ve hiçbir “Türklük” anlayışının akademik özgürlüğümüz ve pratiklerimiz önünde tehdit oluşturmasının haklı gerekçeleri olamaz. 
Türkiye hükümetine ivedilikle, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlere yönelik başlatmış olduğu tüm soruşturmalara, davalara son vermesi yönünde çağrıda bulunuyoruz.
Aynı zamanda “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlerden tutuklananların derhal tutukluluk hallerine son verilmesi, yurt içi ve yurt dışında seyahat ve serbest dolaşım özgürlüğünün kendilerine iade edilmesi yönünde Türkiye Hükümeti’ni göreve çağırıyoruz.
Bildiriye imza atan tüm cesur akademisyenlerin yanında olduğumuzu belirtir ve her türlü özel ya da kamusal imkânlarımız dahilinde elimizden geldiğince onlardan bu desteğimizi esirgemeyeceğimizi vurgulamak isteriz.
Bu bildiriyi imzalamak için lütfen unvanınızı, adınızı ve kurum bilginizi academicsUS@gmail.com adresine mail yoluyla ulaştırınız.
(İmza listesini görmek için tıklayın.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s