Kanada’daki Akademisyenlerden Türkiye’deki Akademisyenlere Açık Dayanışma Mektubu

İngilizceden çeviren Translators for Justice.

Kaynak: https://docs.google.com/document/d/1BmaE-iBEBJ3IwsS570xbZw_dXkMPv_391GO-zKMWuD4/edit?pref=2&pli=1

 

Ocak 2016

Kanada’daki üniversitelere bağlı akademisyenler olarak Türkiye’deki Barış için Akademisyenler inisiyatifine karşı son zamanlarda gerçekleştirilen saldırılardan derin bir rahatsızlık duyuyoruz.

“Bu suça ortak olmayacağız” diyerek bir bildiri imzalayan ve hükümeti Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde yaşanan zulme son vermeye çağıran 1128 Türk ve Kürt akademisyene karşı 10 Ocak 2016 tarihinden bu yana karalama ve şiddet kampanyası düzenlenmektedir. İmza sahiplerinin tamamı “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamak” suçlarından soruşturma açılması ile karşı karşıyadır. Birçoğu disiplin soruşturması ve çalıştığı kurum tarafından işine son verilme tehditi altındadır. Hükümet yanlısı medya ve aşırı milliyetçi sosyal medya kullanıcıları imza sahiplerine karşı bir karalama kampanyası yürütmektedir. Hatta durum “kanlarını oluk oluk akıtacağız” diyen faşist saldırılara kadar dayanmıştır.

Barış için Akademisyenler imzası taşıyan bu bildiri ve imzacıların hedef olduğu saldırılar halihazırda Kürtlere uygulanmakta olan devlet şiddeti bağlamında ele alınmalıdır. Ağustos 2015 tarihinden itibaren Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerdeki bir milyonu aşkın insan 52 sokağa çıkma yasağına maruz kalmıştır. Mevcut durumda, akademik özgürlüğe karşı yakın zamanda yapılan baskılar, gazetecilerin, aktivistlerin, öğrencilerin ve avukatların tutuklanması ve öldürülmesiyle birlikte ele alındığında, Türkiye hükümetinin otoriter tutumunun gittikçe derinleştiğinin bir başka göstergesidir.

Türkiye hükümetini soruşturmaları bir an önce durdurmaya ve akademik özgürlük ile ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı hareket etmeye çağırıyoruz.

Barış için Akademisyenler inisiyatifinin Türkiye hükümetine Kürt vatandaşlara karşı düşmanca tutumlarına son vermeleri çağrısını tekrar ediyor ve söz konusu akademisyenler ile dayanışma içinde olduğumuzu belirterek her ne koşulda olursa olsun onlara destek veriyoruz.

Bu bildiriyi imzalamak için lütfen isminizi, unvanınızı ve bağlı bulunduğunuz kurumu bize canadaacademicsforpeace@gmail.com adresinden e-posta ile gönderin.

(İmzacıların listesi için tıklayın.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s