Terroryści z Państwa Islamskiego wywożą do Syrii kolejne kobiety

29.10.2014
Przetłumaczone z angielskiego przez Translators for Justice
Źródło: http://ezidipress.com/blog/is-terroristen-verschleppen-weitere-versklavte-frauen-nach-syrien/

Mosul. Po ostatnich przegranych walkach w północnym Iraku terroryści z organizacji Państwo Islamskie (ISIS) uprowadzili do Syrii kolejne wzięte do niewoli kobiety. Kilku informatorów ÊzîdîPress, będących w kontakcie z naocznymi świadkami z dotkniętych terrorem miast i wiosek, potwierdza, że terroryści od dwóch dni porywają jazydki, po czym wywożą je w autobusach oraz innych środkach transportu.

“Podjechali autobusami i kazali wsiąść do nich kobietom i dziewczętom. Dokąd później pojechali, nie wiem” relacjonuje przez telefon mieszkaniec wioski, będący naocznym świadkiem. Jedna z uprowadzonych kobiet, z którą nasz korespondent miał jeszcze możliwość rozmawiać, potwierdziła, że mają one zostać przewiezione do Syrii. „Słyszałam jak żartowali między sobą, że wywiozą nas do Syrii, gdzie pokażą nas swoim ,braciom’ i sprzedadzą. Boję się, wszyscy się boją.”

Ze względów bezpieczeństwa nie możemy ujawnić dokładnych nazw miejscowości, którymi dysponujemy. Chodzi jednak o rodziny, kobiety, dziewczęta i dzieci więzione w miastach i gminach Mosul, Tel Afar, Kucho oraz w prowincji Anbar. Szacuje się, że w Mosulu przetrzymywanych jest do 800 jazydek, 450 w Tel Afar, ok. 250 rodzin w Kasir, 600 osób w Kucho oraz ok. 1500 osób w więzieniach w Baaj. Pozostałe osoby przetrzymywane są w okolicach Bagdadu. Dane pochodzą od mieszkańców miast – zazwyczaj sunnickich Arabów.

Powodem wznowionych porwań mogą być coraz częstsze utraty terenów oraz ataki lotnicze w północnym Iraku. Korespondent ÊzîdîPress doniósł przedwczoraj o wybuchu paniki w Tel Afar. Po zmasowanych atakach powietrznych i stratach w Zummarze, Shingal i Mosulu, jak również na południe od Mosulu terroryści opuścili zajęte tereny i przenieśli się na inne obszary.

Szacuje się, że ponad 7000 kobiet, dziewcząt i dzieci jest więzionych przez terrorystów organizacji Państwo Islamskie, która w jednym z czasopism motywuje islamskim prawem „przywrócenie niewolnictwa” kobiet pojmanych na wojnie. Kobiety są rozdzielane między bojowników ISIS i sprzedawane jak towar. Kobiety, wśród nich wiele niepełnoletnich dziewcząt, zostały uprowadzone 3 sierpnia w Shingal w północnym Iraku, który jest głównym regionem zamieszkania jazydów. Wśród kobiet pojmanych przez Państwo Islamskie znajdują się nie tylko jazydki, lecz również szyitki oraz chrześcijanki.

W ostatnich miesiącach historie uwolnionych kobiet i dziewcząt ukazały brutalność ekstremistów i wywołały przerażenie na całym świecie. Kobiety są gwałcone kilka razy w ciągu dnia, zmuszane do małżeństw z terrorystami i / lub sprzedawane jako seksualne niewolnice osobom trzecim. W głównej siedzibie terrorystów w mieście Raqqa aktywiści potwierdzili we wstępnych doniesieniach handel jazydkami.

Miejsce pobytu większości kobiet, dziewcząt i dzieci jest wprawdzie znane, jednak przeprowadzenie akcji ich uwolnienia byłoby zbyt skomplikowane. Często płaci się sunnickim Arabom, którzy „kupują” kobiety, a następnie przekazują je ich rodzinom. Masowe uwolnienia nie miały jednak dotychczas miejsca.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s