Macaristan’da Kalan Parmak İzlerİ

16.04.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.migazin.de/2014/04/16/fingerabdruecke-in-ungarn/

Karl Grünberg

Avrupa’nın Sınırları

Afganistan’dan Almanya’ya gelen iki genç erkeğin dostluk öyküsü, Avrupa’nın içinde yabancılar için hala sınırların varlığını sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Otobüs Berlin’in kenar mahallesinde duruyor. 19 yaşındaki Mehrzad ile 25 yaşındaki Ali şehrin öbür ucundaki Almanca dersinden dönüyorlar. Karanlıkta bir yandan, kaldıkları eski bir binaya doğru yürürken bir yandan da cep telefonlarına bakıp gülüşüyorlar. Apartmanın üçüncü ve beşinci katındaki açık pencerelerden sigara dumanı yükseliyor, içerideki florasan lambalarının sesi duyuluyor. Kapılarda isim değil, numaralar yazılı. Mehrzad ve Ali, o kapılardan birini açıp geçici yeni evlerine giriyorlar: iki yatak, bir masa, bir boş dolap, bir halı – hepsi o kadar. Ayakkabılarını çıkarıyorlar. Dokuz ay önce mülteci kampında tanışmışlardı, şimdi burada birlikte yaşıyorlar.

“Ev gayet iyi” diyor Mehrzad. Bacakları, dar kesim son moda kot pantolona sığacak kadar ince. Telefonundaki zil sesi şimdilerde popüler olan “subway surfer” oyununun melodisine ayarlı. Oyunda, çevik bir grafiti ustası polisten kaçarak tünellerden geçiriliyor, rayların üzerinden atlatılıyor. Kurtuluşu bir parmak dokunuşuna bağlı. Mehrzad da onun gibi polisten kaçmış, önce Iran, sonra Türk, Macar, Sırp ve Alman polisinden. Oyunda kaçan adam yakalandığında, anahtar aktive edilerek serbest kalması sağlanıyor. Mehrzad ise yakalandığında cop yemiş hep.

“Korkuyorum” diyor zoraki bir gülümsemeyle. Nasıl kaçtığını anlatırken hep gülümsüyor. Arada insanların bedenlerini parçalayan bombalardan, ırmakta yüzdüğünden, ormanda saklandığından, aç kaldığından bahsediyor. Berlin’de kurduğu hayatı, Almanca kursunu, arkadaşını, odasını kaybetmekten korkuyor. Çünkü parmak izleri Macaristan’da alınmış. Avrupa Birliği’nin yeni yönetmeliğine göre, mülteciler, ilk girdikleri AB ülkesinde sığınma başvurusunu yapıp başvuruları sonuçlanana kadar orada beklemek zorunda. Bu yönetmelikle Avrupa’nın iç sınırları yeniden belirginleştirilyor. Bu nedenle, yolda yakalanmadan Almanya’ya ulaşabilmek büyük bir şans. Mehrzad o kadar şanslı olamamış. Macaristan sınırında yakalanıp kayıt altına alındığı için Almanya’dan oraya geri gönderilecek. Elindeki büyük dosyadan çıkardığı, idare mahkemesinden gelen mektuplarda böyle diyor.

Ama Mehrzad Macaristan’a dönmek istemiyor. Koluyla, vurmak için copu kaldırır gibi bir hareket yapıyor. Macaristan’da polisin onu Sırbistan’a kadar kovaladığını, oradan da Macaristan’a sürüldüğünü anlatıyor. Sırplar da istememiş onu çünkü. Sınırdan sınıra kaçmış; ve Mehrzad bu durumunda olan çok sayıda sığınmacıdan yalnızca biri. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), pek çok kişinin aynı kaderi paylaştığı yolunda uyarıda bulunuyor.

Ali kolunu, her şey çözülecek der gibi Mehrzad’ın omuzuna atıyor. Onun durumu farklı, çünkü şansı yaver gitmiş. Öyküsünü bir gerilim flminin yarattığı heyecanla anlatıyor; insan dinlerken sonunu merak ediyor. Bir sınırdan ötekine kaçış, maskeli, eldivenli birinin kaçakçılarla pazarlığı ve sonunda Almanya’ya varış. Münih’e kadar yakalanmadan gelmiş. Ama iki gencin arasındaki tek fark, parmak izlerinin alındığı yer değil. Mehrzad Afganistan’da ailesine katkıda bulunmak için halı dokuyormuş, Ali ise iktisat okuduktan sonra Alman Ordusuyla iş yapan bir lojistik firmasında çalışmış. Zaten o nedenle Taliban’lardan kaçmak zorunda kalmış. Şimdi yüksek lisans yapabilmeyi umuyor: “Madem burada kalmaktan başka çarem yok, kendimi geliştirmek istiyorum” diyor. Mehrzad da, “Macaristan’a dönmek zorunda kalırsam benim için her şey biter. Ben de hayatımı yaşamak istiyorum” diyerek bitiriyor sözünü.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s