Göstere göstere gelen soykırım

16.10.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/1/archiv/digitaz/artikel/?ressort=a1&dig=2014%2F10%2F16%2Fa0103&cHash=b03dd1d13a26f1f55a33968e321a24ee

Daniel Bax

Medyanın abluka altındaki Kobanê kentine gösterdiği yoğun ilginin absürd bir yanı var. Konu sadece orada kalan insanlar olsaydı, Türkiye sınırına bu denli yakın bir kentin boşaltılması herhalde kolay olurdu. Ancak kenti savunanlar, Kobanê’nin Cihadistlerin eline düşmesi durumunda Suriye’de Kürt özerk bölgesi ile ilgili umutların yıkılacağına inanıyorlar. IŞİD milisleri için ise, adını şimdiden Ayn el İslam (“İslamın Kaynağı”) olarak değiştirdikleri Ayn el Arap kenti üzerinde siyah bayraklarını dalgalandırmak büyük bir propaganda zaferi olacaktır. Fransa Başbakanı François Hollande bu nedenle Kobanê’ye ‘şehitler kenti, sembolik kent’ diyor.

Oysa Cihadistler bu Kürt kentini almak ve savunmak için süren çarpışmaların gölgesinde bunun çok ötesinde dehşet veren gerçekler yaratıyorlar. Daha iki ay önce IŞİD milislerinin yaklaşması üzerine Sincar dağlarına kaçmak zorunda olan Ezidi azınlık toplumunun üyeleriyle ilgili haberler manşetlerden düştü. Şimdi IŞİD, geride kalan Ezidilere ne yaptığını açıkça beyan ediyor. İnternetteki propaganda sayfalarında bu azınlığın kültür ve dininin kökünü kazımak istediğini gizleme gereği duymuyor. Bu nedenle yetişkin erkekleri ve erkek çocuklarını ya katlediliyor ya da IŞİD’in taş devri Müslümanlığına geçmeye zorluyor. Genç kadınlar ve kız çocukları ise “savaş ganimeti” olarak IŞİD savaşçılarına satılıyor, onlarla evlendiriliyor ya da köle olarak kullanılıyor. Şii Türkmenler ya da Şabaklar gibi başka azınlık üyelerinin de kaderi daha iyi sayılmaz.

Birleşmiş Milletler, IŞİD milislerinin insanlığa karşı suç işlediğini açıkladı, Angela Merkel daha Ağustos ayında soykırımdan söz ediyordu. Barack Obama, ‘İslam Devleti’ne karşı uluslararası bir ittifak oluşturmaya çalışıyor ve bunda oldukça da başarılı, sonuçta IŞİD’i durdurmak Rusya ve İran’ın da çıkarları doğrultusunda.

Ancak havadan yapılan bombardımanla bunun başarılamayacağı ortada. Anlaşılan o ki, hiç kimse giderek daha karmaşık hale gelen bu çatışmaya kara birliği ya da mavi kasklıları göndermek istemiyor. Bu böyle olduğu sürece IŞİD milisleri, egemen oldukları bölgede soykırım hedefleri doğrultusunda hareket etmeye devam edebilecekler. İşte buna, göstere göstere gelen soykırım denir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s