“Avrupa Birliği, Kobane’deki güvenlik ve insani durumla ilgili koşullardan dolayı son derece endişeli” AB Sözcüsü tarafından Kobane’deki durum hakkında yapılan açıklama

10.10.2014
İngilizceden çeviri: Translators for Justice
Kaynak:http://eu-un.europa.eu/articles/fr/article_15563_fr.htm

10 Ekim 2014, Brüksel

“Kendi kendine özerklik ilan etmiş olan Kobane’de ve Suriye Kürtlerinin yaşadığı diğer bölgelerde, IŞİD’in 3 haftalık kuşatmasından sonra ve IŞİD’e karşı sürdürülen şiddetli çatışmaların geldiği noktada güvenlik ve insani durumla ilgili koşullardan dolayı son derece endişeliyiz. Kobane halkı temel haklarını ve değerlerini korumak ve zulme direnmek için elinden gelen herşeyi yapma kararlılığını uluslararası topluma göstermiştir.

IŞİD’i ve Kobane’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz ve IŞİD’e karşı savaşta görevimizin gereğini yapmaya hazır olduğumuzu ve IŞİD’in eylemlerinden dolayı acı çeken tüm insanlarla dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz. AB’nin, Türkiye’nin ve diğer tüm bölgesel ve uluslararası paydaşların IŞİD tehdidini bertaraf edip kontrol altına almak için birlikte çalışması gerekmektedir. AB, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye krizine bulmaya çalıştığı siyasi çözüm yolundaki diplomatik çabalarını tümüyle desteklemektedir.

Aynı zamanda mevcut durumla ilgili olarak Türkiye’de yaşanan şiddet olaylarından ve can kayıplarından dolayı da çok endişeliyiz. Tüm tarafları, farklılıkları aşmak üzere diyalog kurma yoluna davet ediyor ve AB’nin Türkiye hükümetinin Kürt meselesi çözüm sürecini kesinlikle desteklediğinin bir kez daha altını çiziyoruz.
AB, durumun aciliyetinin tümüyle farkındadır ve an itibariyle bir ilave destek paketinin detayları üzerinde çalışmaya devam etmektedir.”

• Ref: EU14-374EN
• Kaynak UE: Union Européenne
• BM forumu:
• Tarih: 10/10/2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s