ÊzîdîPress’in muhabirleri Şengal’deki IŞİD kontrolünde bulunan bölgeden bildiriyor: “Burada yüzlerce ceset var.”

4.9.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://ezidipress.com/blog/korrespondenten-im-is-gebiet-in-shingal-hier-liegen-hunderte-leichen/

“Dağların yamaçlarında, köylerde, sokaklarda her yerde ceset var. Bir kısmı büyük ölçüde çürümüş, tanınmayacak halde.” Şengal’de bulunan iki êzîdîPress muhabirinin gözlemleri bunlar. ÊzîdîPress muhabirleri, Şengal’deki hâlâ IŞİD kontrolü altında bulunan bölgeye girmeyi başardı. Telefonla bağlantı kurduğumuz muhabirler gördüklerini êzîdîPress merkezine şöyle aktardı: “Burada yüzlerce ceset var. Köyün çeşitli yerlerinde, cesetleri üst üste yığmışlar. Dağın güney yamacından inerek buraya geldik. Yolda, dağın yamaçlarında da bir sürü ceset gördük. Bazıları silahla vurulmuş, bazılarıysa muhtemelen susuzluktan ölmüş. Daha çok yaşlılar söz konusu ve dağlara ulaşmayı başaramamış olan kadın ve erkekler. Ya da kaçacak gücü olmayan, köylerde kalan yaşlılar. Hepsi gözlerimizin önünde yatıyor.”

“Girebildiğimiz başka iki köyde en azından 200 ceset daha gördük. Dört saat sonra yine aynı yoldan kuzey kısmındaki direnişçilerin yanına döndük. Silahlıydık ama şayet IŞİD çeteleri bizi fark etmiş olsaydı, muhtemelen biz de şu an oradaki ceset yığınlarının birinin üzerinde yatıyor olurduk.”

Köylerin çevresindeki bölgelere, Şengal’in batı ve güney kesimlerinde mevzilenen IŞİD çeteleri, şu an Kürt direniş birliklerinin hücumlarına karşı savunmaya odaklanmış durumdalar. ÊzîdîPress muhabirlerinin hâlen IŞİD kontrolü altında bulunan bu bölgeye girebilmeleri ve iki köyde gözlem yapabilmeleri bu sayede mümkün oldu. Güvenlik nedeniyle muhabirlerimizin gözlem yaptığı köylerin isimlerini şimdilik açıklamıyoruz.

Alınan bir başka bilgi de Ezidi aktivistlerin, kaçırılan ve öldürülen Ezidilerin isimlerinin yer aldığı listeler oluşturmaya başladığı. Köylerdeki görgü tanıklarının belirttiğine göre, hemen hemen her gün güncellenen listelerde bölgedeki köylerin öldürülen sakinlerinin isimleri tek tek büyük bir titizlikle kayda alınıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s