Kürt parlamento sözcüsü: „Şengal trajedisi önlenebilirdi“

3.9.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://ezidipress.com/blog/kurdischer-parlamentssprecher-die-tragoedie-von-shingal-haette-verhindert-werden-koennen/

Erbil (Kuzey Irak/ Kürdistan) – Kuzey Irak parlamento sözcüsü Yusuf Muhammed, tehdit altındaki Şengal’le ilgili olarak Kürt milletvekillerinin uyarılarını kaale almayan Kürt bölgesel yönetimine ağır suçlamalarda bulundu.

Yusuf Muhammed bölgesel yönetimin Peşmerge tarafından, Şengal’deki Ezidi şehirlerinin „ciddi bir tehditle“ karşı karşıya olduğu, IŞİD’in bu bölgelere saldırarak onları ele geçirebileceği yolunda daha önce uyarılmış olduğunu söyledi. Muhammed Kürt medya organı RudawTV’ye verdiği bir röportajda „Parlamento tavsiye ve tespitleri zamanında dikkate almış olsaydı Şengal trajedisini yaşamayabilirdik“ dedi.

Yusuf Muhammed geçen seçimlerden ikinci büyük parti olarak çıkan Goran Partisi’nin milletvekili. Geçen ayın başlarında IŞİD Şengal bölgesine saldırmıştı. Orada bulunan Peşmerge güçleri henüz açıklığa kavuşmayan nedenlerle geri çekilmiş ve büyük bir bölümü sivil halktan da önce bölgeyi terketmişti. Güney Irak yönetiminin başkanı Mesud Barzani bu olaydan birkaç gün sonra Şengal bölgesinden sorumlu Peşmerge Komutanı Serbest Bapiri’yi görevden almış, onun yerine bir Ezidi olan Said Şingali geçmişti.

Verdiği bir röportajda hiçbir suçlamayı kabul etmeyen Bapiri, pek çok kişi tarafından feda edilen bir piyon olarak görülüyor. Esas suçun, yeterli askeri eğitimden geçmemiş aile fertlerine Peşmerge Ordusunda general ve komutan rütbesi veren, yolsuzluklarla anılan yönetimde olduğu düşünülüyor. Barzani, Peşmergenin yeniden yapılandırılacağını ifade ediyor, ama katledilen, esir alınan ve susuzluktan can veren binlerce Ezidi için geç kalındı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s