IŞİD çeteleri Şengal’de Ezidi köyü Xiran’ı ateşe verdi; yeni bir katliamdan endişe ediliyor

1.9.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://ezidipress.com/blog/is-terroristen-brennen-ezidisches-dorf-khiran-in-shingal-nieder-weiteres-massaker-befuerchtet/

Özet çeviri*

Şengal (Kuzey Irak) – IŞİD’in yakıp yıkma çılgınlığı Ezidilerin merkezi yerleşimi Şengal’de bölgenin saldırıya uğramasından bir ay sonra da azalmadan devam ediyor. IŞİD çeteleri bölgenin kuzeyinde 30 Ağustos günü Ezidi köyü Xiran’ı ateşe verdi. Köyde hala barınmakta olan Ezidilerin bulunmasından ve bu insanların bir kitle katliamına kurban gitmesinden endişe ediliyor.

Bu olay ve IŞİD’in hareket biçimi kısa süre önce gerçekleşen Cudale (Jidale) katliamını hatırlatıyor. Burada da köyü IŞİD çetelerine karşı savunmak için erkekler kalmıştı. IŞİD genelde aldığı yerlerde kalıyor ve ilan edilen halifeliğin hakimiyet alanını genişletiyor.

Halen Şengal’in büyük bir bölümü IŞİD’in kontrolü altında. Kürt savaşçı birlikleri çetelerin ilerlemesini durdurmak ve bölgeyi kurtarmak için uğraşıyorlar.

Şiilerin ve Ezidilerin çok sayıda kutsal mekanları IŞİD tarafından imha edilmiş durumda.

____________________________

*Kuzey Irak’taki gelişmelerle ilgili sıcak ve birinci elden bilgileri, dört dilde (Kürtçe, Almanca, İngilizce, Rusça) yayın yapan EzidiPress isimli blogdan derleyerek aktarıyoruz.

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s