Yaklaşık 15.000 silahlı Şii Türkmen Şengal’de IŞİD’e karşı gönüllü olarak savaşmak üzere Kasım Şeşo’nun Ezidi Savunma Birliği’ne katılmak istiyor

30.8.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://ezidipress.com/blog/15-000-bewaffnete-schiiten-moechten-sich-qasim-shesho-verteidigungseinheit-in-shingal-anschliessen/

Şengal (Kuzey Irak) – Yaklaşık 15.000 silahlı Şii Türkmen Şengal’de IŞİD’e karşı gönüllü olarak savaşmak üzere Kasım Şeho’nun Ezidi Savunma Birliğinin yanında yer alacağının işaretini verdi. EzidiPress’e verilen bilgiyle Savunma Birliği de bu girişimin varlığını doğruladı. Savaşmaya gönüllü bu Şii grup Kuzey Iraklı Türkmenlerden oluşuyor.

Şiiler Şengal’e girmek için Ezidi General Kasım Şeşo’nun onayını bekliyor. Şii Türkmenlerin bu desteğinin arkasında, mezhep boyutunun yanısıra Ezidilerin haftalar önce IŞİD tarafından Telafer’den sürülen yaklaşık 120.000 kişiye Şengal’in kapısını açmış olması da yatıyor. Ezidi ailelerin bir kısmı Türkmenleri evlerine kabul etmiş ve onların ihtiyaçlarını karşılamıştı. Birkaç gün önce 30 kişiden oluşan başka bir Şii grup da Ezidi Savunma Birliği’ne katıldı.

Kasım Şeşo’nun alacağı karar henüz kesinleşmiş değil. Ezidi Savunma Birliği soykırımın başından bu yana Şengal’deki Ezidilerin yanında IŞİD’e karşı savaşıyor ve Kürt birliklerinin yardımıyla şimdiye kadar birçok köyü kurtarmayı başardı. Halihazırda 5000 gönüllü Kasım Şeşo’nun yönetimindeki Ezidi Savunma Birliğinin yanında yer alıyor. Şeşo’nun birlikleri koridor güvenliğinin sağlanmasında da önemli bir rol üstlenmiş, Şengal Dağı’nda kuşatılan on binlerce Ezidi bu koridoru kullanarak kaçmayı başarmıştı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s