IŞİD tarafından kaçırılan kadın ve çocukların sayısı 3000’i buldu

18.8.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://ezidipress.com/blog/bis-zu-3-000-ezidische-frauen-und-kinder-vom-is-entfuehrt/

Özet çeviri*

İngiliz günlük gazetesi Daily Mail, soykırımın başlangıcından bu yana iki hafta önce IŞİD’in kurbanı olan ve Şengal bölgesinde şimdiye kadar kaçırılan Ezidi kadın ve çocukların sayısının 3000’i bulduğunu belirtti. Bütün olaylar dikkate alındığında ise bu sayının çok daha fazla olabileceği söyleniyor.

EzidiPress’in ulaştığı tanıklara göre, yüzlerce kadın ve çocuk Şengal bölgesinde ve kısmen dışında olmak üzere birçok yerde alıkoyuluyor, bunların aralarında çok sayıda kız çocuğu da var. Kurbanların akrabaları kadın yakınlarıyla yapmayı başardıkları telefon görüşmeleri sonucunda vahşi tecavüzlerin ve kötü muamelenin olduğu haberlerini aldılar. Kurbanların bu acıdan kurtulmak için çaresizlik içinde Irak veya ABD’den hava harekâtı beklediği söyleniyor.

IŞİD tarafından kaçırılıp tecavüze uğrayan onlarca kadın serbest bırakıldıktan veya kurtarıldıktan sonra intihar etti. Çok sayıda kadın ve çocuk sürüklenerek IŞİD’in kontrolü altındaki Telafer askeri havaalanına götürüldü. Görgü tanıkları, otobüs ve kamyonlara doldurulan kadınlar, kız çocuklar ve çocukların götürüldüğünü söylüyor. Irak Kızılayı’nın haberine göre kadınların ve kız çocukların çoğu Musul’daki köle pazarında satılıyor. Guardian onların birkaç Avro karşılığında seks kölesi olarak satıldığını belirtti.

Görgü tanıklarının ve hayatta kalabilenlerin verdiği bilgilere göre sırf Koço köyünden sürüklenerek götürülen kadın ve çocukların sayısı 1000 civarında. IŞİD’in bu köyde 16 ve 17 Ağustos’ta gerçekleştirdikleri katliamda 400 erkek öldürdüğü belirtiliyor.

Ezidi politikacı ve hukukçu Viyan Daxil (PDK) Ninawa bölgesinde yaklaşık 600 kadının tutsak olduğuna işaret etti. Politikacı Xeri Şingali ise bunların dışında kadın, çocuk ve erkek olmak üzere kaçırılanların sayısının 300 olduğunu, kötü muameleye maruz kalan ve İslam’a geçmeleri için zorlanan bu grubun bir süreliğine Suriye’ye götürüldükten sonra yeniden Irak’a geri getirildiğini söyledi. Koço katliamının devamının gelmesinden korkuluyor.

_____

*Kuzey Irak’taki gelişmelerle ilgili sıcak ve birinci elden bilgileri, dört dilde (Kürtçe, Almanca, İngilizce, Rusça) yayın yapan EzidiPress isimli blogdan derleyerek aktarıyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s