Felaket sürüyor: 430.000’in üzerinde Ezidi kaçış yolunda

23.8.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://ezidipress.com/blog/situation-weiterhin-katastrophal-ueber-430-000-eziden-auf-der-flucht/

Özet çeviri*

Irak, Suriye ve Türkiye’de bulunan Ezidi sığınmacıların sayısı Almanya’daki Ezidi Merkez Danışma Kurulu (ZYD) tarafından 430.000 olarak verildi. Ezidi Merkez Danışma Kurulu, Almanya’da yaşayan Kürt hekimler ve Kürdistan’da (Kuzey Irak) yaşayan Ezidi aydınları şu sıralar sığınmacı kamplarını denetliyor.

ZYD Başkanı Telim Tolan Türkiye’deki sığınmacıların durumuyla ilgili bilgi aldıktan sonra Irak’a gitti ve orada durumu „kitlesel bir felaket“ olarak niteledi. Almanya’daki Ezidi birlikleri, dernekleri ve örgütlerinin özel temsilcisi olarak yola çıkan Tolan durumu yerinde inceleyerek rapor ediyor. Son basın bildirisinde insani yardımların sığınmacıların ancak %10’una ulaştığı bildirildi.

Sığınmacılar için ellerindeki bütün imkanları devreye sokan Kürdistan halkı da çok sayıdaki sığınmacının ihtiyaçlarını ancak kısıtlı olarak karşılayabiliyor. Zira kaçanların içinde Ezidilerin yanı sıra on binlerce Hıristiyanlar, Türkmenler, Şabaklar, Mandenler, Yaresanlar ve IŞİD’ın hedefindeki bazı Sünni gruplar da bulunuyor. Ayrıca Suriye’deki savaştan kaçmış olan on binlerce insan Kürdistan’a (Kuzey Irak) sığınmış durumda.

Hekimler ağır travmalara maruz kalan bu insanların kitlesel intiharlara yönelebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Binlerce sığınmacı kamplarda bile ölüm tehdidi altında, Alman Birinci Kanalı ARD Zaho yakınlarındaki küçük bir sığınmacı kampında yaklaşık 20 kişinin kötü koşullardan dolayı hayatını kaybettiği bildirdi.

Irak’taki Ezidi nüfusun yarısı IŞİD’in saldırısından bu yana kaçış yolunda. Sadece Zako sınır bölgesinde bulunan ve Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacıların sayısı 120.000’i bulmuş durumda.

__

*Kuzey Irak’taki gelişmelerle ilgili sıcak ve birinci elden bilgileri, dört dilde (Kürtçe, Almanca, İngilizce, Rusça) yayın yapan EzidiPress isimli blogdan derleyerek aktarıyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s