Köln Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan Erdoğan’a “Hoş geldin” yok!

19.5.2014
Kaynak: http://www.taz.de/Geplanter-Erdogan-Besuch/!138734/

Köln Büyükşehir Belediyesi Başkanı Jürgen Roters, Türkiye başbakanının gelecek olmasından hoşnut olmadığını ifade etti. Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir ise boykot önerisinde bulunmanın yerinde olmadığı görüşünde.

KÖLN/BERLİN/İSTANBUL (dpa)

Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek Cumartesi günü Köln’deki Lanxess Arena’da halka seslenmeyi planladığı ziyareti yoğun eleştirilerin hedefi haline geldi. Yetkililerin açıklamasına yer veren Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine göre Köln Emniyet Müdürlüğü, bölgeye çok sayıda polis yerleştirmeye hazırlanıyor. Sayıları on bini aşkın kişinin karşı mitinge katılacağının bildirildiği ifade ediliyor.

Köln’deki belki de en büyük etkinlik, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) tarafından organize ediliyor. Katılımcılar, “Erdoğan’a Hayır” döviziyle organize edilen etkinlik kapsamında gelecek Cumartesi günü Eberplatz Meydanı’ndan yola çıkıp şehir merkezinden varış noktası olarak belirledikleri Katedral Meydanı’na yürüyerek orada bir açıklama yapacaklar.

Almanya siyasetinde Erdoğan’ın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) daveti üzerine yapacağı ziyareti iptal etmesi yönünde partiler üstü bir fikir birliği var. Köln’ün Alman Sosyal Demokrat Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters, Soma’da yaşanan maden felaketiyle biçimlenen gündemde daha önce görülmedik bir kararlılıkla Erdoğan’ın ziyaretine karşı çıkıyor. “Sorumluluk bilinci olan bir politikacı olarak çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan trajik ve yanıt bekleyen sorularla dolu olayları göz önünde tuttuğumda benim vereceğim karar açık ve net olurdu: Şu anda, seçim kampanyaları ile ilgili yurt dışı ziyaretlerinden daha önemli şeyler var,” diyor Roters.

Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir, Almanya’da yaşayan Türklere, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye gündemini neden göstererek Köln’de halka sesleneceği etkinliğe katılmamaları yönünde bir çağrıda bulunmanın anlamlı olacağını düşünmüyor. Pazartesi günü Deutschlandfunk radyosunda yaptığı konuşmada Yeşiller Partisi ile ilgili organizasyonlar kapsamında kendisinin de yurt dışında seçim kampanyası yaptığını ifade etmişti.

Özdemir, bu tarz çağrılarla herhangi bir şey elde edilemeyeceği yolundaki ifadelerini şu şekilde sürdürdü: “Ona karşı olanlar, zaten ona karşılar. (…) Başbakanı ilahlaştıranlar ve ona hayranlık duyanlar, dolayısıyla da ilkece ona yönelik eleştirilere kulakları tıkalı olanlar, ona duydukları hayranlığı sürdürecektir; hatta muhtelemelen bu hayranlıklarının derecesi daha da artacaktır.”

Maden işletmesi müdürü tutuklandı

Gelinen noktada Soma’daki maden faciası sonrasında işletmenin beş çalışanı hakkında tutuklama kararı çıkartı. Türk medyasında Pazartesi günü çıkan haberlere göre savcılığın verdiği talimat doğrultusunda tutuklananlar arasında maden ocağının işletme müdürü de yer alıyor. Bu kişiler taksirle adam öldürmekle suçlanıyor. Polis, Pazar günü aralarında Soma Holding’e ait maden işletmesinde çalışan çok sayıda yöneticinin de bulunduğu 25 şüpheliyi tutuklamıştı. Türkiye tarihinin en büyük maden kazasında resmi olarak açıklanan rakamlara göre 301 kişi hayatını kaybetti. Hükümet, Cumartesi günü kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıklamıştı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s