Maden kazası ve Erdoğan: Sırada Nükleer santral mi var?

17.5.2014
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/Kommentar-Grubenunglueck-und-Erdogan/!138662/

Daniel Bax – Taz Gazetesi

Erdoğan’ın kazayla ilgili tavrındaki asabiliğinden daha tehlikeli olan, onun, her ne pahasına olursa olsun ekonomik büyümeye duyduğu inançtır. Bu durmda, bir sonraki felaket de kaçınılmazdır.

Hükümet sadece güvenlik önlemlerinden değil, empati duygusundan da tasarruf ediyor: Erdoğan’ın Soma’daki boy gösterişinde verdiği mesaj buydu. Türkiye tarihinin herhalde en büyük maden kazasının yaşandığı yerde başbakan bu trajediyi sadece uygunsuz kıyaslamalarla göreceleştirmekle kalmamış, aynı zamanda onursuz bir itiş kakış tablosu da sergilemiştir. Erdoğan’ın, gençliğinden kalma o Kasımpaşalı, agresif ve asi ergen rolünü ortaya koyduğu olaylar günden güne artıyor.

Ancak, asabiliğinden daha tehlikeli olan, ne pahasına olursa olsun ekonomik büyümeye duyduğu sınır tanımayan inancı. Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Türk ekonomik mucizesinin mimarı imajını bir kez daha pekiştirmeyi başardı. Soma’da yaşanan maden kazası, bu başarının bedelini kimlerin ödediğini belirgin biçimde ortaya koydu: Güvenliklerinden tasarruf edilen işçiler. Türkiye’de iş kazası rakamlarının yıllardır böylesine dramatik seviyelerde seyretmesine neden olan şey, işçi güvenliği konusunda yapılan tasarruflardır. Bundan üç hafta önce facianın yaşandığı madendeki güvenlik eksiklerine işaret eden bir araştırma önergesini görmezden gelen hükümet, önemli bir suç ortağıdır.

Son zamanlarda yaşanan, Türkiye tarihinin en büyük protesto eylemlerinin tartışmalı inşaat projeleri yüzünden alevlenmesinin ardındaki neden, hükümetin insan ve doğa ile ilişkiler konsundaki umursamazlığıdır. Ülkenin güney doğusunda, Hasankeyf’te yapılması planlanan bir baraj ve salt kar odaklı bir şehir planlamasının sembolü olarak İstanbul’daki Gezi Parkı’nın imara açılması bu patlamalara verilebilecek örnekler arasında.

Türk Hükümeti, ülkenin enerjiye duyduğu açlığı gidermek için iki de nükleer santral yapmak istiyor yakın gelecekte. Bunlardan biri, Karadeniz sahilinde, Sinop’ta, diğeri ise, deprem riskinin son derece yüksek olduğu Akdeniz sahilinde, Akkuyu’da kurlacak. Buna, güvenlik standartlarını hafife alan uygulamaları eklediğinizde, bir sonraki felaket yaklaşıyor, demektir. Avrupa’nın alarma geçmesi gerekiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s