Berkin Elvan, 15 lat, ofiara przemocy stosowanej przez policję w Turcji 15 letni Berkin Elvan zmarł dziś po 269 dniach śpiączki. Był ofiarą przemocy stosowanej przez policję w Turcji. Buse Kaynarkaya wzywa do upamiętnienia: Spoczywaj w pokoju, Berkin

11.3.2014
Przetłumaczone przez Translators for Justice
Źródło: http://bianet.org/bianet/yasam/154087-cicekler-icinde-uyu-berkin
Autor artykułu Buse Kaynarkaya

Nie można powiedzieć, że rzucał kamieniami, ani że walczył z policją biorąc udział w niedozwolonych protestach. Nawet nie był Alawitą, Kurdem ani Ormianinem. Berkin niósł w ręce po prostu bochenek chleba, gdy go zaatakowano.

Każdy rodzaj śmierci jest bolesny, nie każdy jednak tak symboliczny. Nie każdą śmierć poprzedza też taka walka o przetrwanie. Dziś odszedł od nas Berkin, który przez 269 dni uporczywie walczył o życie.

Jego uśmiech nie pojawi się już na jego ustach. Nie zobaczymy również łez, które mógłby wypłakać, ani też miłości, nadziei, uczuć troski, sukcesu i porażki, które mógł przeżyć – stracił wszystko, czym charakteryzuje się życie. Po raz pierwszy spotkałem jego ojca podczas programu telewizyjnego w którym płakał po tym, jak jego syn został uderzony w głowę pociskiem gazowym rzuconym przez policjanta. Trzymał w rękach strój, który jego syn miał mieć na sobie podczas ceremonii ukończenia szkoły i pytał: „Kto ma to teraz ubrać?”. Poczułem bezradność i mocno wierzyłem, że ten strój będzie czekał na Berkina w domu, że będzie przepełniony nadzieją, że znajdzie się na ciele tego młodego człowieka. Emocje te przepełniają mnie jeszcze bardziej po tym, jak dowiedziałem się z dwugodzinnym opóźnieniem o śmierci Berkina.

Wiele ludzi wierzyło, że Berkin zdoła odzyskać stracony czas po tym, jak został trafiony w głowę. Wszyscy żyli nadzieją, że będzie mógł zmoknąć na deszczu jak kiedyś, gdy spadnie śnieg rzucać się śnieżkami, a gdy przyjdzie wiosna puszczać latawce. Przede wszystkim wierzyli, że będzie mógł krzyczeć najgłośniej jak potrafi w twarz swoich morderców. Tak młody, tak niewinny, piękny człowiek nie powinien zaznać podłości tego świata. Jego chęć życia mógłaby dodać naszemu szaremu życiu barw tęczy. To zwykłe dziecko mogłoby rozwinąć skrzydła jak ptak lecący ponad chmurami, by podarować nam słońce skrywające się za nimi. Wierzyliśmy w to, ponieważ Berkin walczył ze śmiercią w szpitalnym łóżku, w tym czasie zdążył też skończyć piętnasty rok swojego życia.

Jak myślicie, sens mają urodziny, jeśli nie możecie doświadczyć ich, ani kolejnego roku swego życia. Jak można porównać jachty, wille, drogie samochody i biżuteria porównać z losami biednego Berkina, który przed swoją śmiercią ważył zaledwie 16 kilogramów?

Dziecko: skóra i kości – jak każdy człowiek. Żadne z waszych przemówień którymi próbujecie uzasadnić zabójstwa nie można odnieść do Berkina. Nie możecie powiedzieć, że rzucał kamieniami, ani że walczył z policją biorąc udział w niedozwolonych protestach. Nawet nie był Alawitą, Kurdem ani Ormianinem. Berkin niósł w ręce po prostu bochenek chleba, i nie był to luksusowy chleb, który jecie codziennie, lecz zwykły, kupiony w lokalnym sklepie.

Poeta Cemal Süreya mówi: „Każda śmierć jest zbyt wczesna“. Nawet 80- letni człowiek boi się śmierci i wierzy, że ma jeszcze wiele do przeżycia. Berkin stał się naszą nadzieją we współczesnym świecie stworzonym waszymi brudnymi pieniędzmi i splamionymi krwią rękami, w. W świecie, z którego nie da się wydostać, w którym nie ma zieleni dającej tlen, którym możecie swobodnie oddychać.

Wszystko miało wrócić do normy wraz z przebudzeniem Berkina. On miał uleczyć nasze zranione serca. Dałby nam siłę, dodał otuchy i wszyscy doznalibyśmy szczęścia. Berkin stał się dla nas wszystkich bratem, synem, ukochanym człowiekiem. Stał się nam wszystkim bardzo bliski. Możliwe, że jego koledzy i koleżanki z klasy nie rozumieją sensu zeszłorocznych protestów w Gezi, jednak nie zmienia to faktu, że wiedzą iż Berkin został zabity przez policjanta, czyli przez rząd. Jestem pewien, że będą dzielić się najpiękniejszymi momentami swojego życia z Berkinem i nigdy o nim nie zapomną.

W zasadzie wasze sumienie jest już przyzwyczajone do dzieciobójstwa. Dobrze wiecie jak zabijać! Pochowaliście Berkina Elvan wraz z innymi ofiarami, zCeylan, Uğur, Bilal, Berivan i resztą ponad 350 dzieci, które zostały zabite w ostatnich 20 latach. Niech liczba dni, które skradliście tym dzieciom, was zgniecie!

Niech nasz rosnący z każdym dniem smutek, wywoła ogromny ból w sercach wszystkich odpowiedzialnych za tę tragedię. Nigdy nie zapomnimy Berkina Elvan. Spoczywaj w pokoju…

„Nie pochylaj głowy jak przestraszony wróbel
Unieś ją wysoko i wyprostuj się dumnie
To nie twoja hańba, lecz mojego kraju
Dziecię, całuję cię w twoją ranę” (1)
(BK/HK)

_____
(1) Wers z Nazım Hikmet Ran (przypis redakcji TfJ)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s