Çocuk Askerler Alman Silahlarını Nasıl Ediniyor?

15.02.2014
İngilizce’den çeviren Translators for Justice
Kaynak: http://www.globalresearch.ca/how-child-soldiers-are-getting-german-weapons/5368957

Almanya, dünyanın en büyük silah ihracatçılarından biri ve kaynakların çoğu, çocukların, orduda intihar bombası olarak kullanıldığı ülkelere gidiyor.

Zamanında söz konusu askerlerden biri olan, şu anda Berlin’de ikamet eden Michael D, «Genellikle saldırılara koşuluyorduk. Genelde savaşa ilk bizi gönderirlerdi ve kurşun sağanağından kaçışıp kurtulmaya çalışırdık,» diyor.

Beş yıl boyunca asi gruplara karşı savaştığı ülkesi Sierra Leone’de, çocukluğundan beri asker olmaya zorlanmış. 1991 yılından, Batı Afrika ülkesinde sivil savaşın patlak verdiği 2001 yılına kadar, Michael’ın yanı sıra binlerce çocuk, savaşmaya zorlandı.

Kızıl El Günü anmaları esnasında, Michael hikâyesini paylaşıyor: “Ebeveynlerinin aklını çelip ya da okullarından kaçırıp çocukları alıyorlardı. Uyuşturucu ve alkolle itaatkâr olmamızı sağlıyorlardı.”

Michael’ın şansı yaver gitmiş; ellerinden Almanya’ya kaçmış ve 13 yıl önce ülkeye ulaşmış. Şu anda, Bremen’de yaşıyor; amacı, çocuk istimarına ve çocukların orduya alınmasına karşı mücadele etmek.

Kindernothilfe isimli, acil durumlarda çocuklara yardım etme amacı taşıyan bir örgütte çalışan çocuk hakları uzmanı Antje Weber, “Dünya çapında, 250.000’den fazla çocuk, asker olarak kullanılıyor,” diyor ve bu çocukların, genellikle, çeşitli sebeplerle kullanıldıklarını; casus, savaşçı olarak çalıştıklarını ve cinsel istismara uğradıklarını ekliyor. Sonuçta, ciddi psikolojik sorunlarla boğuşarak sürdürüyorlar yaşamlarını.

Ancak, Michael, kaçabilmeyi başarmış şanslı bir istisna teşkil ediyor. Kaçabilen o kadar az çocuk var ki. 2012 yılında, Almanya, 150’si çocuk asker olan 4.300 sığınmacı kabul etti. Savaşırken Alman silahlarını kullanıyor olma ihtimalleri var bu çocukların.

Örneğin, Almanya’da Heckler & Koch tarafından imal edilen G3 otomatik tüfeğin, Sierra Leone’deki kanlı iç savaşta kullanıldığı biliniyor.

“Gölgede Kalan Dünya: Küresel Silah Ticaretinin İçinde,” kitabının yazarı Andrew Feinstein, “Heckler & Koch, sadece 700 işçi istihdam ediyor ama Avrupa’nın en ölümcül şirketlerinden biri,” açıklamasında bulunuyor.

2012 yılında, Almanya, 66.955 hafif silahın ihracatını onayladı.

“Silah imalatçıları, tacirleri, hükümet, siyasetçiler ve siyasi partiler arasında son derece yakın ilişkilere mazhar olan Alman silah ihracatçıları, yozlaşma ve rüşvet batalığına saplanmış durumda,” diyor Feinstein.

Feinstein, zamanının çoğunu, Almanya ve Afrika arasındaki silah ticaretine dair veri toplamaya adıyor. Zamanında, Pretoria’da mecliste, Afrika Ulusal Kongresi’ne (ANC) katıldı. Ancak, söz konusu verilere dair bilgi toplama girişimleri başarısız oldu, bunun üzerine, ticarette şeffaflık olmadığından konumunu sürdürmeyi reddetti.

“Hiç ihtiyacımız olmayan ve şu ana kadar hiç kullanmadığımız silahlara 10 milyar dolar (7.36 milyar avro) harcadık,” diyor. Bu arada, Almanya’nın, bütçe sıkıntısı nedeniyle 6 milyon AIDS hastasına ilaç temin etmeyi reddettiğini de ekliyor. Rapora göre, 365.000’den fazla kişi bu sebeple yaşamını yitirdi.

Feinstein, Güney Afrika’da pek çok siyasetçinin, silah ticaretinden muazzam çıkar sağladığını doğruluyor. Araştırmasında, 300 milyon dolardan fazla rüşvet verildiği ifade ediliyor.

Almanya, şu anda, dünyanın en büyük üçüncü silah ihracatçısı. Suudi Arabistan, en büyük müşterilerinden biri. Suudi Arabistan, Alman Leopard 2 tankları ve denizaltılarıyla ilgileniyor. 22 devriye gemisinin satışı üzerinden müzakereler yürütülüyor. Suudi Arabistan’ın gemileri alma amacı, resmi ifadelere göre, sınırlarının güvenliğini sağlamak, bunları kendi halkına karşı kullanmak değil. Ancak, Feinstein aksini düşünüyor. Karar bir anda değişebilir, ki ülkenin, satış gerçekleştikten sonra, silahların ne şekilde kullanılacağına dair genellikle pek de söz hakkı yok.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s