Dziecięcy żołnierze otrzymują niemiecką broń

25.02.2014
Przetłumaczone z angielskiego przez Translators for Justice
Źródło: http://www.globalresearch.ca/how-child-soldiers-are-getting-german-weapons/5368957

Autor tekstu źródłowego: The Voice of Russia
Niemcy jako jeden z największych eksporterów wysyła duże zasoby broni do krajów, w których dzieci wykorzystywane są do celów militarnych.

„Wykorzystywano nas głównie w celu ataku. Często byliśmy wysyłani jako pierwsi na pole bitwy i trafiał w nas największy ostrzał” mówi Michael D., jeden z byłych żołnierzy mieszkający obecnie w Berlinie.

Już jako chłopca zmuszono go do pełnienia służby wojskowej w jego kraju ojczystym, Sierra Leone, gdzie walczył z grupami rebeliantów przez pięć lat. W trakcie trwania wojny cywilnej w Zachodniej Afryce od 1991 do 2001 tysiące dzieci zostało zmuszonych do uczestnictwa razem z Michaelem w wojnie.

W trakcie trwania Red Hand Day (dzień, w którym pokładane są starania na zwróceniu uwagi liderów politycznych na losy dzieci wykorzystywanych podczas wojny) Michael opowiedział swoją historię: „Dzieci były odbierane rodzicom lub porywane ze szkoły. Stawaliśmy się ulegli przez alkohol i narkotyki które nam podawali.”

Michael miał szczęście, ponieważ 13 lat temu zdołał uciec do Niemiec. Obecnie mieszka w Bremie i próbuje walczyć z wykorzystywaniem dzieci w celach wojskowych.

Antje Weber, ekspert w sprawach praw dziecięcych współpracująca z organizacją pomagającą dzieciom w niebezpieczeństwie: „Kindernothilfe” mówi: „Na całym świece ponad 250.000 tysięcy dzieci jest wykorzystywanych do celów militarnych.” Dodaje również, że są one wykorzystywane w różnych celach, pracują jako agenci, żołnierze, bądź są wykorzystywane seksualnie. W rezultacie, na resztę życia są skrzywione psychicznie.

Jednakże Michaela jest jednym z nielicznych dzieci, którym udało się uciec. W 2012 roku Niemcy przyjęli 4.300 uchodźców, w tym 150 dziećmi będących żołnierzami. Istnieje prawdopodobieństwo, że używały niemieckiej broni w walce.

Na przykład automatyczny karabin G3 produkowany w Niemczech przez Heckler & Koch jest jednym ze znanych typów broni używanych w krwawej wojnie domowej w Sierra Leone.

Autor książki pod tytułem: „The Shadow World: Inside the Global Arms Trade” Andrew Feinstein, mówi: „Heckler & Koch zatrudnia tylko 700 pracowników, a mimo to jest jedną z najbardziej niebezpiecznych firm w Europie.”

W 2012 roku Niemcy zatwierdziły eksport 66.955 sztuk broni ręcznej.

„Niemieccy eksporterzy broni utknęli w sieci korupcji i przekrętów, w które uwikłani są producenci broni, sprzedawcy, rząd, politycy i partie polityczne,” – dodaje Feinstein.

Feinstein poświęcił wiele czasu na uzyskanie danych dotyczących handlu broni między Niemcami a Afryką. W przeszłości był członkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego (African National Congress – ANC) będącego w parlamencie Pretorii. Niestety jego starania w uzyskaniu informacji dotyczących danych nie powiodły się i tak oto zrzekł się swej pozycji z powodu braku jasności w handlu bronią.

„Wydaliśmy 10 miliardów dolarów (7,36 miliardów euro) na bronie, których nie potrzebowaliśmy i nie użyliśmy do dzisiejszego dnia,” powiedział oraz dodał, że Niemcy odmówiły z powodu niskiego budżetu dostarczenia lekarstw ponad 6 milionom pacjentom chorym na HIV i AIDS. Według raportu ponad 365.000 ludzi umarło z tego powodu.

Feinstein potwierdza, że wielu polityków w Południowej Afryce ogromnie się wzbogaciło na handlu bronią. Jego analiza wskazuje na sumę łapówek przewyższającą kwotę 300 milionów dolarów.

W tym momencie Niemcy są trzecim największym eksporterem broni na świecie a Arabia Saudyjska jest jednym z ich największych klientów. Jest również zainteresowana kupnem niemieckich czołgów Leopard 2 i łodzi podwodnych. Obecnie trwają negocjacje dotyczące zakupu 33 łodzi patrolowych. Arabia Saudyjska twierdzi, że celem zakupu tych łodzi jest zabezpieczenie granicy, a nie wykorzystywanie ich przeciwko własnym obywatelom. Feinstein zaprzecza tym wypowiedziom. Decyzję można zmienić momentalnie, a dostawcy broni zazwyczaj nie mają wiele do powiedzenia odnośnie celów użycia broni po dokonaniu zakupu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s