Saint Petersburg Gazeteciler Sendikası Baskıcı Basın Kanunlarını Mahkemeye Taşıyor

20.12.2013
Kaynak: http://www.hro.org/node/18350
Çeviren: Translators for justice

Saint Petersburg ve Leningrad Bölgesi Gazeteciler Sendikası, gazetecilerin görevlerini yerine getirmelerini engelleyen ve sınırlayan yasaların geri çekilmesi için mücadele veriyor. Sendika mücadelesini, diğer yöntemlerin yanı sıra, mahkemeler aracılığıyla da yürütüyor.

Rosbalt haber ajansının, Gazeteciler Sendikası’nın basın bürosuna dayanarak verdiği habere göre, bu konudaki karar sendikanın 19 Aralık tarihinde yaptığı yürütme kurulu toplantısında alındı. Karar metni, Rus parlamentosu Duma tarafından geçirilen, içerik olarak gazetecilerin mesleklerini yapmalarını kısıtlayan yasa ve yasa değişikliklerinden duyulan rahatsızlığı öne çıkarıyor.(Örneğin, 2012 yılında Rus Ceza Yasasına karalamayla ilgili yeni bir madde eklenmiştir.) Basın kuruluşları için oto-kontrol kurumlarının oluşturmalarına ilişkin bir yasa tasarısı ise Duma üyelerine sunulmuş durumda. Yasa kabul edildiği takdirde, oto-kontrol kurumuna üye olmayan basın kuruluşlarının lisansı iptal edilebilecek.

Gazeteciler Sendikası, şu anda yürürlükte olan, reşit olmayanlara eşcinsellik propagandası yapılmasını yasaklayan kanunun da, eşcinsellik propagandasıyla hiç bağlantısı olmayan yayınların da suç olarak sayılmasına imkân tanıdığını da bildiriyor.

Karar metninde “Basında kullanılamayacak sözcüklere ilişkin Basın Yayın yasasında yapılan değişiklikler ciddi tehlikeler içeriyor. Yapılan bu değişikliklere bağlı olarak, Rusya’nın en büyük haber ajanslarından ve yüksek dil standardı uygulayan Robalt’ın lisansının iptal edilmesine tanık olduk” deniliyor.

Sendika üyeleri, vatandaşların bilgi ve haber alma anayasal haklarını ihlal eden ve gazetecilerin mesleklerini yapmalarına engel olan bu ve benzeri yasa tasarılarının çoğalmasından kaygı duyuyorlar.

Rus basınını denetleyen devlet kurumu (RTÜK eşdeğeri) Roskomnadzor, YouTube’da yayınlanan “Dzhigit from Krasnodar” ve “Pussy Riot Desecrated Oil Derricks” adlı videolar nedeniyle Rosbalt haber ajansını şikâyet etmiştir.

Roskomnadzor videolarda müstehcen sözcükler kullanıldığı değerlendirmesinde bulunmuş ve sonucunda denetleme kurulu haber ajansına iki uyarı vermiştir. Rosbalt’ın ilgili videoları web sitesinden silmesine rağmen Roskomnadzor haber ajansına karşı, haber ajansının faaliyetlerinin kısıtlanması için yasal işlem başlatmış ve 31 Ekim’de Marina Lopatkina başkanlığındaki Moskova mahkemesi Roskomnadzor lehine karar vermiştir. Bu karar ertesinde birçok Duma üyesi haber ajansını destekleyen demeçler vermiştir. Destekleyici demeçler, Saint Petersburg Yasama Meclisi, Rus İnsan Hakları Başkanlık Konseyi, Saint Petersburg ve Leningrad Bölgesi Gazeteciler Sendikası’nın da aralarında bulunduğu birçok kurum ve politik şahsiyetler tarafından da verilmiştir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s