Tutuklanan iki İranlı şairin güvenliğinden endişe ediliyor

13.01.2014
İngilizceden çeviren Translators for Justice
Kaynak: http://www.pen-international.org/newsitems/iran-two-poets-detained-fears-for-safety/

Uluslararası PEN ve Freemuse görünüşe göre eleştirel yazıları yüzünden 7 Aralık 2013 tarihinden beri Tahran’daki Evin Hapishanesinin 2A Bölümünde tutulmakta olan Fatemeh Ekhtesari ve Mehdi Moosavi adlı şair ve söz yazarlarının tutuklanmasını protesto etmektedir. Ekhtesari ve Moosavi’nin işkence ve kötü muameleye maruz kalmalarından korkuluyor ve sağlıklarına dair büyük endişeler var. İran, 19. maddesiyle ifade özgürlüğünü güvence altına alan Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin taraf devletlerindendir.

HAREKETE GEÇİN: Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşın!

Lütfen aşağıda belirtilen konularda yetkililere dilekçe gönderin:

• Sadece barışçıl bir şekilde ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için alıkonulan Fatemeh Ekhtesari ve Mehdi Moosavi adlı şair ve söz yazarlarının tutuklanmasıyla ilgili ciddi kaygılar taşıdığınızı ve hangi gerekçelerle tutuklandıklarını bilmek istediğinizi belirtin,
• Tutukluların gözaltındaki sağlık durumları hakkındaki endişelerinizi dile getirin; işkenceden ve kötü muameleden korunmaları için ısrarcı olun; ailelerine, avukatlarına ve tıbbi bakıma her an erişim izinleri olması için çağrıda bulunun.
• Görünüşte olduğu gibi sadece barışçıl eleştirel yazıları yüzünden tutuklandılarsa derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmaları; aksi takdirde acilen ve adil bir biçimde mahkemeye çıkarılıp yargılanmaları için çağrıda bulunun.

Dilekçe muhattapları:

– İslam Cumhuriyeti Lideri
Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei:
Leader of the Islamic Republic
Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei
The Office of the Supreme Leader
Islamic Republic Street — End of Shahid
Keshvar Doust Street,
Tehran, Islamic Republic of Iran
E-posta: info_leader@leader.ir

– Yargı Başkanı
Ayatollah Sadegh Larijani
c/o Public Relations Office
Number 4, 2 Azizi Street intersection
Tehran, Islamic Republic of Iran

– Tahran, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Hassan Rouhani
Pasteur Street, Pasteur Square
Tehran, Islamic Republic of Iran
E-posta: media@rouhani.ir
Twitter: @HassanRouhani (İngilizce) ve
@Rouhani_ir (Farsça)

Mümkünse dilekçelerinizin bir kopyasını da İran’ın ülkenizdeki diplomatik temsilcisine iletin.

*** Lütfen dilekçelerinizi hemen gönderin. 31 Ocak 2014 tarihinden sonra iletilecek dilekçeler için lütfen Uluslararası PEN’le iletişime geçin. ***

PEN kaynaklarına göre, 6 Aralık 2013 tarihinde Fatemeh Ekhtesari ve Mehdi Moosavi adlı şair ve aktivistler bir edebiyat semineri için Türkiye’ye gitmek üzere yola çıkmışlardı. Havaalanında her ikisine de seyahat yasakları olduğu söylendi ve sorgulanmak üzere çağrıldılar, fakat sorgulanmayı reddettiler. Aynı gün Mehdi Moosavi Facebook sayfasına şunları yazdı:

“Fatemeh Ekthesari ve benim bu sabah ülke sınırları dışına çıkmamız engellendi ve pasaportlarımıza el konuldu. Bunun sebebini bilmiyoruz… Neden yıllardır edebiyat atölyesi düzenlerken, hatta şiir vezni ve kafiye dersleri vermek için sınıf açarken böyle sorunlarla karşılaşıyorum? Neden kitaplarımız şiirleri seçerken gösterdiğimiz özene ve şair, editör ve yayıncı sansüründen geçmesine rağmen yasaklanıyor? Neden muhalefet savaş şiiri yazdığım için beni lanetliyor ve neden rejim yanlısı bir aktivist hakkımda bir söylenti okuduğu için beni kınıyor? Ben, yıllarca izin almaya çalışıp başarısız olduktan sonra kendilerini öldüren sanatçılarinkine benzer süreçleri defalarca yaşadım. Kaç kere ölümü düşündüğümü biliyor musunuz? Ruhu işkence görüp öldürüldükten sonra bir sanatçının bedeninin değeri nedir ki?”

Ekhtesari ve Moosavi birkaç saat sonra ortadan kaybolmuşlardı. Kendilerinden günlerce haber alınamadı. Noel arifesindeyse İslami Devrim Muhafızları Ordusu idaresi altında bulunan ve işkence ve kötü muamelenin yaygın olduğu Evin Hapishanesi’nin 2A bölümünde tutuklu bulundukları doğrulandı. Birçok tutukluya yapıldığı gibi, kendi aleyhlerine ifadeler içeren “itiraf” videolarında yer almaları için baskı gördükleri yönünde endişeler var. Bazı haberlerde sürgündeki İranlı şarkıcı Shahin Najafi tarafından seslendirilen şarkı sözleri yüzünden tutuklandıkları söylense de alıkonmalarının sebebi bilinmiyor. Ekhtesari ve Moosavi daha önce hükümeti eleştiren ve demokrasi yanlısı hareketleri destekleyen açıklamalar yaptıklarından İran’da sürekli artan bir baskı altında kalmışlardır.

1976 doğumlu Mehdi Moosavi üretken bir şairdir, aralarında Melekler İntihar Etti (2002), Bunları Sadece Senin İçin Yayınlıyorum (2005), ve Küçük Kuş Ne Kuştu Ne De Küçüktü (2010) başlıklı kitabın da buluunduğu beş şiir derlemesi yazmıştır. Birdenbire ve Kornaya Bas Koyunlar Dağılsın isimli iki şiir derlemesinin basımı devlet tarafından engellenmiş durumda. Şiirlerinin çoğu internet üzerinden yayınlandı. Mehdi Moosavi günümüz İran’ında konformist dini ve ideolojik dogmaları reddeden en radikal şiir akımı olan “Postmodern Gazel”in öncüsü olarak tanınıyor. Bu akıma dahil pek çok yapıt İranlı yetkililer tarafından sansürlendi, neredeyse hepsi İran’da yasaklandı ve el altından dağıtıldı. Moosavi’nin şiirlerinden İngilizce ve Farsça birkaç örnek için tıklayınız..

Mehdi Moosavi’nin öğrencisi olan şair Fatemeh Ekhtesari, postmodern bir dergi olan Hamin farad bud’un (Yarının ta kendisiydi)editörlüğünü yaptı. En son çıkardığı şiir derlemesi olan Patates Pişirmeden Önce Feminist Tartışmalar kitapçılardan ve Tahran Kitap Fuarı’ndan çekilmiş durumda. Aşağıdaki bilgiler Fatemeh Ekhtesari ile beraber çalışmış bazı İsveçli şairlerin oluşturduğu Facebook sayfasından alınmıştır:

1986 doğumlu Fatemeh Ekhtesari 2013 yılı boyunca 6 İranlı, 6 İsveçli şairin ortaklaşa olarak İranlı şairlerin yapıtlarını İsveççeye çevirdikleri “Resistance At My Writing Desk” (Yazı Masamda Direniş) adlı edebi değişim programında yer aldı. Bu program çerçevesinde yürütülen çalışmalar Kriker adlı derginin çağdaş İran edebiyatına adanan sayısında yayınlandı ve İranlı şairler geçen Eylül ayında Stockholm ve Göteborg’daki şiir festivallerine katıldı. Fatemeh İran’a döndüğünde tutuklandı ve saatlerce sorgulandı. Facebook hesabı saldırıya uğradı ve blogu kapatıldı.

Daha fazla bilgi için: Cathy McCann PEN International, Brownlow House, 50/51 High Holborn, London, WC1V 6ER, Tel.: +44 (0) 20 7405 0338, Faks: +44 (0) 20 7405 0339, E-posta: Cathy.McCann@pen-international.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s