Lampedusa: Uchodźcy poniżająco traktowani

18.12.2013
Przetłumaczone z języka niemieckiego przez Translators for Justice
Źródło: http://www.proasyl.de/de/news/detail/news/lampedusa_fluechtlinge_erniedrigend_behandelt/

W nagranym przez jednego z aresztowanych filmie ukazano grupę mężczyzn, którzy pomimo panującego chłodu (niskiej temperatury) musieli kolejno rozebrać się do naga.
Włoska stacja telewizyjna Rai opublikowała nagranie, które zdążyło wywołać międzynarodową dezaprobatę. Nieznany z imienia uchodźca, który nakręcił zdarzenie, powiedział w wywiadzie, że uchodźcy w obozie byli traktowani „jak zwierzęta”. Aresztowani są zmuszani do regularnego poddawania się tej poniżającej procedurze, której celem jest zapobieganie świerzbowi.

Światowe oburzenie
Burmistrz Lampedusy Giusi Nicolini jest przerażona filmem, który obejrzała. Przedstawione w nim sceny przypominały jej obrazy z „obozu koncentracyjnego”. Nicolini oskarża włoski rząd za panującą sytuacje i żąda zmian we włoskim systemie przyjmowania uchodźców. Włoski minister do spraw wewnętrznych, Angelino Alfano zlecił prokuraturze wszczęcie postepowania przeciwko pozostającej pod kontrola państwowa prywatnej firmie, prowadzącej obóz w którym przetrzymywani są uchodźcy. Komisarz do spraw wewnętrznych Unii Europejskiej Cecilia Malmström zapowiedziała, że UE zażąda wyjaśnień ze strony Włoch oraz nie cofnie się przed rozpoczęciem postępowania o złamanie postanowień umowy UE, gdy te nie spełnią swoich obowiązków podczas przyjmowania uchodźców.

Nie rozwiązane problemy z warunkami w obozie
To nie pierwsza krytyka skierowana do obozu dla aresztowanych Contrada Imbriacola. „Byliśmy zmuszani do życia w pomieszczeniach zabrudzonych uryną i fekaliami. Byliśmy też brutalnie bici”, powiedział w 2010 roku stacji telewizyjnej 3sat dziennikarz Fabricio Gatti. Informacje te uzyskał w wyniku samodzielnie przeprowadzonego dochodzenia. W ramach protestu przeciwko ich zakwaterowaniu kilka dni po październikowej katastrofie łodzi przy Lampedusie uchodźcy wyrzucali materace z pomieszczeń, w których się znajdowali.
UNHCR krytykuje zbyt długie przetrzymywanie w obozach przejściowych oraz ich przepełnienie

Służba pomocy uchodźcom Narodów Zjednoczonych, UNHCR, od lat krytykuje warunki panujące w obozie – w szczególności dlatego, że uchodźcy są zbyt długo przetrzymywani na terenie dla osób wnioskujących o azyl, imigrantki i imigrantów. Obóz jest cały czas przepełniony. Początkowo był zbudowany by pomieścić 850 osób, jednak przez pożar w 2011 roku jedynie 250 miejsc jest przewidzianych do użytku. Często zdarza się że w obozie przebywa 1000 osób w zależności od liczby nowo przybyłych uchodźców z łodzi.
Tags: Lampedusa, uchodźcy, obóz, migranci, UNHCR, Włochy, katastrofa łodzi przy Lampedusie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s