AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşmasına dair Jürgen Gottschlich’in yorumu: Pespaye Pazarlık

05.12.2013
Almanca’dan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/!128871/

Jürgen Gottschlich

Avrupa Birliği mülteci sorununa tek bir çözümle yaklaşıyor: Surlarını güçlendirerek. Bunun külfeti şimdi de Geri Kabul Anlaşması’yla Türkiye’nin sırtına yüklenecek.

Federal İçişleri Bakanı Friedrich seviniyor. Gelecek yıldan itibaren Avrupa surları biraz daha yükselecek, sanki yeterince yüksek değilmiş gibi. AB Komisyonu, yıllar süren çabalar sonucunda Türk hükümetini anlaşmayı imzalamaya ikna etti. Ankara bu anlaşmayı imzalayarak Türkiye üzerinden AB ülkelerine geçiş yapan tüm mültecileri geri almayı taahhüt ediyor. Yani Yunanistan veya Bulgaristan’a geçmeyi başarmış olan, fakat Friedrich’in AB’ye giriş yapmasını hiçbir şekilde istemediği tüm mülteciler Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalacak. Bunun karşılığında Federal İçişleri Bakanı Türklere gelecekte vize kolaylığı sağlamaya razı. Bu, Brüksel’in Türkiye’nin gözünü boyamak için verdiği sözlerden biriydi.

Türkiye 2005’ten bu yana AB ile üyelik görüşmelerini sürdürüyor. Türk vatandaşlarının aslında Avrupa Birliği’ne sorunsuz giriş hakkına sahip olması gerekirken, bunun mülteci sorunuyla ilintilendirilmesi pespaye bir yaklaşım. Üstelik vize kolaylığının ne şekilde yapılacağı da henüz belirsiz. Durum Türk vatandaşlarının lehine olsa da bunu savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü yerlerden kaçan binlerce çaresiz mülticinin sırtından yapmak insanlık dışı bir uygulama.

Mültecilerin AB’ye girişlerinin başka sınır bölgelerinde bu şekilde zorlaştırılması, Lampedusa’da hayatını kaybedenler konusunda ne denli ikiyüzlü davranıldığını açıkça ortaya koyuyor. Türkiye AB’nin kendini üyelik sürecinde oyaladığını düşündüğü için bu konuda uzun süre işbirliği yapmaktan kaçındı. Fakat AB Komisyonu şimdi bu direnişi kırmayı başardı.

Sınırların tamamen kapatılması adına Kuzey Afrika’da da tekrar Arap Baharı’ndan önceki duruma dönülmesi için yoğun çaba gösteriliyor. Mültecilerin Libya’da veya Tunus’ta İtalya’ya giden kayıklara binmesine engel olunursa ve Türk askerleri kimse Yunanistan’a veya Bulgaristan’a izinsiz geçiş yapmasın diye uğraşırsa, Avrupa Birliği için dünyada yine herşey yerli yerine oturmuş olacak.

___

Aynım konudaki haber için bkz: “Türkler İçeri, Mülteciler Dışarı”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s