ABD’nin Kayıplara Karışan Bilim Muhabirleri

Çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.projectcensored.org/vanishing-u-s-science-reporters/

İnsanlık iklim değişikliği, okyanusların asitlenmesi, Fukushima’daki nükleer facia, buzulların erimesi, yeraltı sularının kirlenmesi gibi eşi görülmemiş pek çok çevre felâketiyle uğraşırken, ABD’deki bilim muhabirlerinin sayısı hızla azalıyor. Bu durum da sansayonel skandallar, ünlülerle ilgili dedikodular ve spor haberleriyle dolu bir bilgi boşluğu doğuruyor. 1989 yılında ABD’deki gazetelerde haftada 85 bilim köşesine yer verilirken bu sayı 2012’de 19’a düştü. Bilim muhabirleri olmazsa, halkın çevre sorunları konusundaki cehaletinin bir salgın hastalık gibi yayılması kaçınılmaz.

2009’da, Kolombiya Üniversitesi’ndeki yerbilim ve çevre bilimleri haberciliği programı kapatıldı. 2013’te de Johns Hopkins Üniversitesi, 30 yıllık bilim yazarlığı programını kapattı. Çevre felâketlerinin dünya çapında yayıldığı günümüzde, bu programların kapatılmasına sebep olarak “iş bulmanın zor olması” gösteriliyor.
İklim değişikliğinin “çağımızdaki en önemli gelişme” olduğunu savunan ve Doğal Kaynakları Savunma Konseyi bağlantılı On Earth.org sitesinin editörlüğünü yürüten Scott Dodd, IPS’e yaptığı açıklamada, çevre sorunlarının durmaksızın “hasır altı” edildiğini söyledi. Dodd “İklim değişikliği gibi uzun soluklu bir konuyla ilgili şu anda çıkan haberler geçen hafta ya da geçen yıl çıkanlardan pek de farklı değil. Konuya dair derin bir bilgi birikimi olmadan, yeni bir bakış açısı bulmak ve editörleri bu konudaki haberlerin baş sayfada yer alması gerektiğine ikna etmek zor” dedi.

Kaynaklar:

Zofeen Ebrahim, “U.S. Science Reporters Becoming an Endangered Species”, Inter Press Service, 15 Ekim, 2013, http://www.ipsnews.net/2013/10/u-s-science-reporters-becoming-an-endangered-species/.

Katherine Bagley, “About a Dozen Environment Reporters Left at Top 5 U.S. Papers”, Inside Climate News, 17 Ocak, 2013, http://insideclimatenews.org/news/20130114/new-york-times-dismantles-environmental-desk-climate-change-global-warming-journalism-newspapers-hurricane-sandy.

Peter Sterne, “Networks Lose Two Veteran Science Reporters”, Columbia Journalism Review, 8 Nisan, 2013, http://www.cjr.org/the_observatory/robert_bazell_ned_potter_leave.php Araştırmayı yapan öğrenci: Jennifer Moug (Sonoma State University) Değerlendiren Öğretim Görevlisi: Edward Beebout (Sonoma State University)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s