Almanya’da Yeni Koalisyon Hükümeti ve Vatandaşlık Hakkı: Delik Deşik Çifte Pasaport Yasağı

27.11.2013
Almancadan Çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/!128327/

Hıristiyan Birlik Partileri (CDU ve CSU) ve SPD vatandaşlık hakkı konusunda bir uzlaşmaya vardılar. Fakat Almanyalı Türkler verilen karardan yine bir fayda göremediler.
Daniel Bax

BERLİN taz| Kenan Kolat “büyük hayal kırıklığına” uğradığını ifade etti. Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kolat, SPD ve Hıristiyan Birlik Partileri şeflerinin çifte vatandaşlık konusunda vardıkları bu son dakika uzlaşmasına “SPD verdiği sözü tutmadı” yorumunu getirdi.

Kolat’a göre yabancı kökenli çocukların artık hayatları boyunca çifte pasaport hakkına sahip olabilecekleri güzel bir gelişme. Fakat Alman vatandaşlığına geçmek isteyen birinci ve ikinci kuşak için hiç bir gelişme yok. Kendisi de SPD parti üyesi olan Kolat “Birinci ve ikinci kuşak Türkler bu ülke için çok şey yaptı. Çifte pasaport hakkının onlara da tanınması harcadıkları emeğin takdiri olurdu” dedi ve “Partinin üye anketinde bu yüzden benim oyum ‘Hayır’ olacak” diye ekledi.

SPD önceleri çifte vatandaşlık hakkının herkese verilmesini destekliyordu. Hatta parti başkanı Gabriel Sigmar bunu büyük koalisyon için bir şart olarak koymuştu. Hıristiyan Birlik Partileri sonuna kadar bu şarta karşı koydu, özellikle İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich(CSU) inatçı davrandı.

Koalisyon Anlaşmasında “Almanya’da doğan ve büyüyen yabancı kökenli çocuklar için vatandaşlık tercihi zorunluluğu kalkacak ve birden fazla pasaporta sahip olma hakkı tanınacaktır” cümlesi yer alıyor. Ama bu kısım “Ayrıca yürürlükte olan vatandaşlık yasası geçerliliğini koruyacaktır” diye de devam ediyor.

Tercih zorunluluğu ortadan kalktı

Hıristiyan Birlik Partileri ve SPD bunu kendileri için yarım zafer olarak görüyorlar. SPD Schleswig-Holstein Eyalet Başkanı Ralf Stegner bu kararı Almanya’daki birçok insan için bir iyileştirme olarak görüyor ve parti tabanının kabulünü almak için uğraşıyor. CSU Genel Sekreteri Alexander Dobrindt buna karşılık çifte vatandaşlık yasağının esas olarak kalacağını vurguladı.

Fakat bu yasak, tercih zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla artık iyice delik deşik oldu. 2000 yılında çetin mücadeleler sonunda düzenlenen bu yönetmeliğe göre, Almanya’da doğan ve yabancı kökenli anne babası olanlar 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan birini seçmek zorunda.

Bu konu şu anda daha da önem kazanmış durumda, çünkü bu yıl 196’dan fazla genç hayatları boyunca kullandığı iki pasaporttan birini tercih etmekte geciktiği için Alman vatandaşlığını kaybetti. 23 yaşına basar basmaz vatandaşlıktan çıkarıldılar. Hükümet bunu geçtiğimiz günlerde Sol Parti’nin bir soru önergesine yanıt olarak bildirdi.

Bu ikilemi daha yaşamamış olanlar artık rahat bir nefes alabilirler. Fakat yasal durum belirsizliğini koruyor. Avrupa ülkelerinden ve İsviçre’den gelen göçmenler, ki bu grup Almanya’daki yabancılar arasında çoğunluğu oluşturuyor, Alman vatandaşı olurken, sorunsuzca geldikleri ülke vatandaşlıklarını kaybetmeden de Alman pasaportuna sahip oluyorlar. Vatandaşlarını ilkece vatandaşlıktan çıkarmayan İran ve Fas’tan gelenler için de bir istisna yapılıyor.

“Kötü bir uzlaşma”, “seçim yalanı”

Genel geçer bir uygulama gibi gösterilen, birden fazla pasaporta sahip olma yasağı Almanya’nın en büyük göçmen grubu olan Türkleri en çok etkiliyor. Gençliğini ya da bütün ömrünü burada geçirenler ve Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda. Almanyalı Türkler bu durumda kendilerini ayrımcılığa uğramış olarak hissetmekte haklılar.

Muhalefet de böyle düşünüyor. Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen bu yüzden bu uzlaşmanın “kötü” ve bir seçim aldatmacası olduğunu vurguladı. Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu da tercih zorunluluğunun yasal dayanağının tamamen kaldırılmasına kadar şimdiden uygulamadan çıkarılmasını istiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s