Rasistowska nagonka skierowana przeciwko uchodźcom przybiera coraz większe rozmiary.

Przetłumaczone z języka niemieckiego przez Translators for Justice
Źródło: http://www.proasyl.de/de/news/detail/news/rassistische_hetze_gegen_fluechtlinge_nimmt_zu/

W wielu miejscach neonaziści wraz z innymi osobami o poglądach rasistowskich protestują przeciwko osiedleniu się uchodźców. W niektórych przypadkach doszło nawet do zamachów, a groźby z użyciem przemocy są traktowane jako realne zagrożenie nie tylko przez policję.

Prawica również doczekała się swojego sukcesu. W sobotę, dnia 19 września, w Schneebergu (Saksonia) w marszu z pochodniami przeciwko nadużywaniu udzielania azylu zapoczątkowanym przez Narodowdemokratyczną Partię Niemiec (NPN) wzięło udział od 800 do 1500 osób. Powodem tego przemarszu było osiedlenie się w koszarach na obrzeżach miasta około 500 osób wnioskujących o azyl. Przed rozpoczęciem akcji przeciwko uchodźcom organizatorzy marszu namawiali do wzięcia w niej udziału za pośrednictwem strony na portalu społecznościowym Facebook.

Również na innej stronie na Facebooku nawoływano do nagonki przeciwko osiedleniu się uchodźców w mieście Pätz ( Brandenburgia). W komentarzach zamieszczonych przez internautów znajdowały się wezwania do użycia przemocy oraz treści zniesławiające o charakterze rasistowskim. „Te śmiecie zalegają już od dawna” – tak brzmiało jedno z nich. Siedem osób polubiło ten wpis.

Schemat przebiegu lokalnych protestów jest zawsze bardzo podobny. Jak informują inicjatorzy projektu „Sieć przeciwko Nazizmowi” – „najpierw planowane są przyszłe akcje, następnie kształtuje się coś na wzór źle rozumianej inicjatywy obywatelskiej, która przenosi się natychmiast do świata realnego”. „Prawie żaden inny temat nie nadaje się obecnie tak dobrze do przeprowadzenia rasistowskiej propagandy przez NPN i jej zwolenników, jak dyskusja o uchodźcach – i to z zastraszającymi wynikami”

W ostatnich trzech miesiącach zanotowano aż osiem zamachów, których powód wydaje się być powiązany z reprezentowaniem pogladów antyrasistowskich.

Dnia 21 września w południe zostało ostrzelane z procy siedlisko osób ubiegających się o azyl. Na szczęście pociski metalowe nie przebiły szyby, żadna z obecnych tam osób nie została również ranna. Już 18 września odnotowano pierwsze strzały do budynków. W akcje zaangażowały się organy ochrony państwa.

W nocy z 20 na 21 września nieznany sprawca próbował podpalić centrum kultury romsko-cygańskiej „Maro Kher”. Policja do tej pory nie doszukuje w tym zdarzeniu podłoża o charakterze ksenofobicznym. Stowarzyszenie, które prowadzi to centrum informuje natomiast o powtarzających się groźbach skierowanych przeciwko cyganom.

19 września w mieście Wehr (Badenia-Wirtembergia) doszło do podpalenia miejsca, gdzie przebywali szukający azylu. Nieznany sprawca podpalił benzynę, którą wylał wcześniej na schody na parterze budynku. Na szczęście mieszkańcom udało się ugasić ten pożar, nikt nie odniósł obrażeń. „Przyczyna tego czynu nadal pozostaje niewyjaśniona”- jak podaje policja. Ustalane są wszelkie możliwe okoliczności.

18 października w mieście Gemünden (Bawaria) nieznani sprawcy podłożyli ogień pod domem osόb ubiegających się o azyl. Mówi się, że policja „nie wyklucza już podpalenia.” Świadek zdarzenia widział podobno dwóch nieletnich bawiących się ogniem przy miejscu noclegowym szukających azylu. Jeden z mieszkańców doznał zatrucia gazem, podczas ewakuacji budynku poszkodowana została jedna kobieta.

12 października w mieście Güstrow (Meklemburgia-Pomorze Przednie) nieznani sprawcy wrzucili dwie race do bloku mieszkalnego, służącemu od kwietnia za miejsce noclegowe dla osób starających się o przyznanie azulu. W momencie zdarzenia w budynku znajdowały się 52 osoby. Pomimo silnego rozprzestrzeniania się gazu nikt nie został poszkodowany. Dochodzenie przejęły instytucje ochrony państwa.

9 października w Duisburgu nieznani sprawcy podpalili dom zamieszkały wyłącznie przez Romów. 42 mieszkańców musiało ratować się ucieczką na dach, 17 z nich przetransportowano do szpitala z objawami zatrucia gazem. Pomimo nieustającej nagonki na tle rasistowskim przeciw Romom przez duisburską inicjatywę obywatelską i jednoznacznym groźbom zamachów, policja nie widzi „żadnych znaków, które wskazywałyby na podłoże o charakterze ksenofobicznym”, a w czasie dochodzenia badane są „wszelkie możliwe przyczyny”.

Nocą 18 września w mieście Premnitz miało miejsce podpalenie nieużytkowanej szkoły, która miała zostać przebudowana na kwatery dla osόb szukających azylu. Dwa dni przed zdarzeniem przed budynkiem szkoły odbył się marsz neonazistów. Prowadzący dochodzenie przypuszczają, iż sprawcami podpalenia są prawicowi ekstremiści.

Nocą 16 sierpnia w mieście Luckenwalde nieznani sprawcy rzucili materiał zapalający pod dom azylantów. Ogień wygasł sam, nikt nie został poszkodowany. Dochodzenie przejęły instytucje ochrony państwa.

Przedstawione powyżej przykłady przeprowadzonych zamachów wskazują, iż nagonki na tle rasistowskim mogą stanowić zagrożenie życia. Podkreślono jednocześnie jak znaczącą rolę odgrywa opór społeczny przeciwko neonazistom i rasizmowi. W wielu miejscach ludzie z odmiennych dziedzin życia społecznego przeciwstawiają się i zwalczają rasistowskie nagonki. Znamiennym tego przykładem jest inicjatywa „Hellersdorf Hilft” w mieście Marzan-Hellersdorf, wielokrotnie nagradzana pod tym względem za akcje zbierania darowizn, akcje informacyjno-edukacyjne zwiększające poziom świadomości i antydemonstracje. W sobotę, 26. października, organizacja „Hellersdorf Hilft” wzywa do antymanifestacji przeciw demonstracji planowanej na ten dzień przez powiązaną z NPD (Narodowodemokratyczna Partia Niemiec) „Bürgerinitiative Marzan-Hellersdorf”.

To czy uchodźcy i inni, którzy muszą obawiać się rasistowskich ataków i zamachów będą pozostawieni z tym zagrożeniem sami sobie, czy też spotkają się z ludzką solidarnością i znajdą pomoc i ochronę, zależy od lokalnych inicjatyw społecznych oraz od tego, czy ci, którzy wypowiadają się przeciw rasizmowi faktycznie będą wierni swoim przekonaniom i wyjdą na ulicę w celu ich demonstracji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s