15 Kasım tutuklu yazarlar gününde Uluslararası PEN’den açıklama: Dijital medya kullanımları sebebiyle eziyet gören yazar davalarında endişe verici artış var

15.11.2013
İngilizceden çeviren Translators for Justice
Kaynak: http://www.pen-international.org/newsitems/pen-highlights-alarming-rise-in-cases-of-writers-persecuted-for-their-use-of-digital-media-on-its-day-of-imprisoned-writer/

15k

Uluslararası PEN ve dünyanın dört bir yanındaki yazar üyeleri her yıl 15 Kasım’da bütün dünyada tutuklanan, saldırıya uğrayan ve öldürülen meslektaşlarını anıyor.

2013’ün ilk altı ayında PEN; yazarlara, gazetecilere ve blogculara 630’dan fazla saldırı vakası olduğunu gözlemledi. Bu kişilerden 187’si şu anda cezaevlerinde bulunuyor ve bazıları 15 yıldan fazla cezaya çarptırıldılar. Diğerleri ise adil olmayan yargılamalara, tacizlere ve tehditlere maruz kaldılar.

PEN her yıl meslektaşlarımızın karşılaştığı farklı tehdit ve saldırı biçimlerini temsil etmek üzere dünyanın farklı yerlerinden beş yazar üzerine odaklanıyor. Bu yıl ise PEN, dijital medya kullanmaları sebebiyle ifade özgürlüklerinin ihlâli ile karşılaşan yazarların durumuna eğiliyor.

Tutuklu Yazarlar Komitesi (Writers in Prison Committee) başkanı Marian Botsford Fraser “Dijital gözetim, devletlerin ifade özgürlüğü ile savaşlarında suç ortağı haline geldi” şeklinde açıklama yaptı. “Son on yılı aşkın süredir dijital bir yön taşıyan davalarda endişe verici bir artış gözlemledik. En ciddi davalarımızın neredeyse yarısı dijital medyayla ilişkili.

Dijital medyanın ifade özgürlüğü karşısında oluşturduğu tehditlere cevap olarak PEN, 2012 yılında Dijital Özgürlük Bildirgesi’ni kaleme aldı. Bu bildirge, dijital bir çağda, sansür, gözetim, bireylerin hedef alınması, iş ve insan hakları konusunda bir ilkeler bütünüydü. PEN 2013 yılında da sorunun boyutuyla ilgili daha büyük farkındalık yaratmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Uluslararası PEN’in bu yılki odakları şunlardır:

Dina Meza — İnsan hakları savunucusu ve gazeteci. Gazeteciler için ulusal güvenlik mekanizması etkisiz olduğundan 2006 yılından beri gereğince soruşturulamamıs taciz ve tehditlerin mağduru. Uluslararası PEN Kulübü, Dina Meza’nın özgür ifade hakkını kullandığı için hedef haline geldiğine ve fiziksel güvenliğinin tehlikede olduğuna inanıyor. Daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Fazıl Say — Yazar, besteci ve müzisyen. “Dine hakaret”ten tecilli 10 ay hapis cezası alması 20 Eylül 2013 günü onaylandı. Suçları, aralarında İranlı 12. yy şairi Ömer Hayyam’a atıfta bulunduğu bir dörtlüğün de olduğu ve 2012 Nisan’da attığı bir dizi tweet ve retweet ile ilişkili. Daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Zahra Rahnavard — Yazar ve siyasi aktivist. Kendisinin ve eşinin siyasi aktivist hareketlerinden dolayı 2011 Şubat’tan beri Tahran’da resmi olmayan ev hapsinde tutuluyor. Daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Kunchok Tsephel Gopey Tsang — İnternet yazarı ve Tibetçe websitesi Chomei‘nin (Lamba) editörü. 12 Kasım 2009 tarihinde “devlet sırlarını vermek” ile suçlandı ve şu an 15 yıl hapis cezasını çekiyor. Daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Rodney Sieh— Ödüllü günlük gazete FrontPageAfrica’nın kurucusu, yayıncısı ve genel yayın yönetmeni. 8 Kasım’da Sieh, Liberya’lı yetkililer tarafından verilen 30 günlük mazeret izninin bitmesinin ardından salıverildi. Sieh eski bir bakana karalama suçundan çarptırıldığı 1,5 milyon Amerikan dolarlık tazminat cezasını ödemediği için 2 Ağustos 2013 günü cezaevine gönderilmişti. Uluslararası PEN, Sieh’ı desteklemeye ve davasının takipçisi olmaya devam edecek.

15 Kasım’a öncesi ve sonrasında, dünyanın dört bir yanındaki PEN üyeleri hükümetleri protesto ediyor, dilekçeler ve makaleler yazıyor ve etkinlikler düzenliyorlar. Bu yılki etkinlikler Bangladeş, Kanada, Danimarka ve Japonya da dahil olmak üzere bütün dünyada sürecek.

PEN üyelerinin, tehlike altındaki meslektaşlarını desteklemesi ve onlar için bu tür kampanyalar düzenlemesi, hem söz konusu yazarların ailelerine destek oldukları için, hem de meslektaşlarının serbest bırakılmalarına katkı sağladıkları ve ifade özgürlüğünün korunması gerekliliğinin kamuoyu gündeminde en üst sıralarda geldiğini ortaya koydukları için son derece etkili oluyor.

Bu yılın ilk altı ayında Uluslararası PEN, dava listesindeki 23 yazarın serbest bırakıldığını öğrendi. Çinli şair, gazeteci ve Bağımsız Çin PEN Merkezi (ICPC) üyesi Shi Tao 10 yıllık cezasının bitiminden 15 ay erken serbest bırakıldı.

Shi Tao davası, yazarın 2004 yılında tutuklanmasından bu yana PEN’in takipçisi olduğu en önemli davalardan biriydi. 2008 yılında kaleme aldığı ‘June’ şiiri Pekin Olimpiyatları yaklaşırken Çin’de ifade özgürlüğü ile ilgili farkındalığı artırmak için başlatılan PEN Şiir Koşusu kampanyasının odak noktasıydı. Dünyanın birçok yerinden yazarlar ve şairler şiirin 100 dilde 127 çevirisini yapmışlardı, bu çeviriler uzman bir websitesi aracılığıyla yayımlanmıştı. Shi Tao serbest bırakılmasının ardından uzun tutukluluğunda kendisine destek olan tüm PEN meslektaşlarına teşekkürlerini sundu.

Uluslararası PEN Tutuklu Yazarlar Komitesi 1981 yılında ilk kez Tutuklu Yazarlar Günü’ne dikkat çekti ve o zamandan beri 15 Kasım zulüm gören yazarlar adına bu kampanya sürdürülüyor.

Odak davalar; Orhan Pamuk (2005), Hrant Dink (2006), Zargana Maung Thura (2007), Tsering Woser (2008) ve daha birçoğunu içeriyor. PEN 15 kasım gününde tehlike altındaki bazı yazarlara doğrudan odaklanırken, diğer yandan yıl boyunca zulüm gören bütün yazarlar adına kampanyalara devam ediyor.

Daha fazla bilgi için Tutuklu Yazarlar Program Müdürü Ann Harrison ile ann.harrison@pen-international.org ya da İletişim ve Kampanya Yöneticisi Sahar Halaimzai iletişime geçin: sahar.halaimzai@pen-international.org

Telefon: +44 (0) 20 7405 0338
http://www.pen-international.org | @pen_int

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s