Uluslararası PEN başkanı John Ralston Saul’dan Türkiyeli yazarlarla dayanışma mesajı

15.11.2013
İngilizceden çeviren Translators for Justice
Kaynak: http://www.pen-international.org/11/2013/message-of-solidarity-with-turkey%E2%80%99s-writers-from-john-ralston-saul-president-of-pen-international/

Uluslararası PEN lideri olan ve dünyanın dört bir yanından toplanıp bir araya gelmiş tam 20 yazar olarak, hem cumhurbaşkanına ve hükümete çağrıda bulunmak, hem de Türkiye’deki yazarlar ve ifade hakları konusunda kamuoyu önünde konuşmak üzere bundan bir yıl önce Türkiye’ye geldik. Üzerinden geçen on iki ay sonunda hükümetin hareketleri karşısında büyük bir hayal kırıklığı içindeyiz.

Bir yurttaş ifade özgürlüğünü kullanarak aslında yurtsever bir davranış sergilemektedir. İster güç sahipleri arasında rağbet görmeyecek fikirleri ifade ediyor olsun, ister görüşlerine katılmadığı kurum ve politikaları eleştiriyor olsun, fikirlerini söylemeyi tercih eden yazar, gazeteci ve bireyler kamu önündeki görevlerini yerine getirmektedir. İçlerinde çok sayıda gazetecinin de yer aldığı Türkiyeli yazarlar, adalete sırt çevirmiş bir hukuk sistemi içinde, hâlâ yargılanıyor, hüküm giyiyor ve cezaevlerine kapatılıyor. Türkiyeli vatandaşlar, ülkenin yazar ve gazetecileri, hükümetlerinden ve kurumlarından çok daha fazlasını bekleme hakkına sahiptir. Uluslararası PEN şu ana dek çok kez bazı reformlar getirilmesi ve tutukluların salıverilmesi konusunda çağrıda bulunmuştur. Türkiye’deki birtakım kurumlar ve bu kurumların başındakiler, özgür ifadenin temel ilkelerini benimsemeyi sürekli olarak reddettikleri için kendi yurttaşlarınca ve yurtdışındaki kişiler tarafından yargılanacaklardır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s