İtalya, Lampedusa trajedisinin asıl sebebini gözardı ediyor

04.10.2013
İngilizce’den çeviren Translators for Justice
Kaynak: https://theconversation.com/italy-ignores-real-cause-of-lampedusa-refugee-tragedy-18928
Yazan: Nando Sigona

“Masum insanların hayatına mal olan felaketler”in son örneği… İtalya cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında teknelerinin batması sonucu çoğunluğu Eritreli ve Somalili yüzlerce göçmenin hayatını kaybettiği olayı bu şekilde nitelendirmişti. Teknenin 450 ilâ 500 arasında yolcu taşımakta olduğu tahmin ediliyor. Birçoğu hâlâ kayıp ve saatler ilerledikçe sağ kurtulacaklar için umutlar da sönüyor.

Facianın bilançosu o kadar büyük ki olay İtalya dışında da yankı buluyor. Papa Francis’e göre bu trajedi bir “insanlık ayıbı;” kendisi yalnızca birkaç hafta önce Roma dışındaki ilk resmi ziyareti kapsamında gittiği Lampedusa’da, göçmenlerin durumuyla ilgili duyarlılığı artırmak için halkı “vicdanlarının sesini dinlemeye” davet etmişti. Tüm dünyada konuya gösterilen hassasiyet, İtalyan hükümet yetkilileri üzerindeki baskıyı arttırdı. Gelecekte benzer olaylar yaşanmaması için çözüm üretmek zorundalar. Ayrıca acilen bu suçun sorumluluğunun kısmen de olsa üstlenilmesi gerek.

Ortaya atılan suçlular listesinin en başında, daha çok kâr elde etmek için göçmenleri olmayacak tehlikelere maruz bırakan insan kaçakçıları geliyor. Elbette gerçeklik payı var; ama tüm suçu insan kaçakçılarına atmak, vasıfsız göçmenlerin Avrupa’ya girebilmesinin yasal yolları çok sınırlı olduğu için bu yollara başvurulduğu gerçeğinin de görmezden gelinmesine neden oluyor.

Alternatif Yollar Bulmak
Diğer bir deyişle, yoksul göçmenlerin yasal yollardan AB’ye girmesini neredeyse imkânsız kılan, insan kaçakçıları değil. Avrupa Mülteciler ve Sürgünler Konseyi’ne göre Avrupa, mülteciler ve diğer göçmenler için “tehlikeli yollarla yasadışı giriş”e bir alternatif sunmalı.

İnsan kaçakçıları kamuoyunda temsil edilmediği için hem medyanın hem de politikacıların onları şeytanlaştırması kolay. Kısa bir süre önce sahil kenti Scicli yakınlarında 200 kişiyi taşıyan bir teknenin kıyıya yaklaşırken karaya oturmasıyla 13 göçmen boğularak öldü. Medyada olay sırasında iki insan kaçakçısının göçmenleri kırbaçla denize atlamaya zorladığı haberleri dolaştı. Palermo Hukuk Fakültesi’nden profesör Fulvio Vassallo Paleologo’nun internette yayınlanan bir yazısında belirttiği gibi, teknenin kıyı yakınlarında karaya vurduğu göz önünde bulundurulursa, göçmenler büyük ihtimalle orada boğulmadı. Kırbaçlandıkları için değil, polise yakalanmaktan korktukları için henüz kıyıya varmadan denize atlamış olmaları daha muhtemel görünüyor. Polise yakalandıkları zaman hızla kimlikleri tespit edilecek, parmak izleri alınacak ve tutuklanacaklardı. Profesör Paleologo ayrıca kurtarma operasyonunun gecikmesinin de olayın trajediyle sonlanmasında payı olduğunu öne sürüyor. Bir göçmen teknesi yanaştığında, yetkililer insanların güvenli bir şekilde karaya çıkmasından ziyade kimlik tespiti ve yasadışı göçmenlerin tutuklanmasına öncelik veriyor.

Buradan iki sonuç çıkarıyorum. Birincisi, Cumhurbaşkanı Napolitano’nun AB’ye Kuzey Afrika kıyısında devriye gezen asker yoğunluğunu artırma çağrısı, yoksul insanlar arasındaki “göç etme arzusu”na bir çözüm olacağa benzemiyor. Bu, can kaybını azaltmak yerine Avrupa’ya giden çok daha tehlikeli yollar yaratabilir. Diğer bir deyişle bu çözüm önerisi sorunun kökenine inemiyor. Biraz deşersek, AB politikacılarının asıl önceliği olan “istenmeyen göçmenler”i “Avrupa kalesinin burçları” dışında tutma amacına hizmet ettiğini de söyleyebiliriz.

İkincisi, medyadaki haberlere göre adlarının verilmesini istemeyen iki kazazede, üç balıkçı teknesinin göçmen teknesinin zor durumda olduğunu fark ettiğini, fakat yardım çağrılarını karşılıksız bıraktığını söylemiş. İtalyan İçişleri Bakanı Angelino Alfano, İtalyanların “iyi kalpli insanlar” olması gerekçesiyle böyle bir şeyin kesinlikle mümkün olamayacağını iddia etti. Adanın belediye başkanı Giusi Nicolini ise farklı bir yorum yaptı. Huffington Post İtalya’ya konuşan başkan şunları söyledi:

İtalya’nın göçmen yasaları insanlık dışı. Üç balıkçı teknesi göçmen teknesini yok sayıp kaderine terk etmiş çünkü geçmişte ülkemiz, göçmenlere yardım eden balıkçıları yasadışı göçü kolaylaştırmaktan yargıladı.

İtalyan hükümet yetkililerinin hayret gösterileri ve din değerleri çerçevesinde ifade ettikleri tepkileri dışında, bu son trajedinin asıl nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik ciddi bir adım atılacağa benzemiyor. AB’nin duruma daha etkili biçimde müdahele etmesi için yapılan çağrılar ise, istekli göçmenleri AB kıyılarından ne pahasına olursa olsun uzak tutmak için Akdeniz’deki asker yoğunluğunun artırılmasına gerekçe verme tehlikesini beraberinde getiriyor.

Nando Sigona’nın Lampedusa trajedisiyle yazdığı güncelleme yazısını burada bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s