Erdoğan ve Müslüman Kardeşler’i. Bir Siyasi Hezimet Öyküsü

26. 08. 2013
Almancadan Çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/Erdogan-und-seine-Muslimbrueder-/!122473/

Türkiye Başbakanı şu aralar dış politikasının çöküşünü seyrediyor. Fakat Suriye’ye yapılacak olası bir müdahalede Amerika’nın ilk arayacağı kişi yine o olacak.

Jürgen Gottschlich

İSTANBUL taz | Bir politikacı için nadir bir durum bu, hele ki Türkiye’de. Başbakan Erdoğan islamcı televizyon kanalı Ülke TV’de katıldığı bir canlı yayında Muhammed El Biltaci’nin öldürülen kızına yazdığı mektup okunurken gözyaşlarına boğuldu. Hıçkırarak, mektubu dinlerken aklına kendi kızlarının geldiğini söyledi.

Saldırgan tavrıyla bilinen başbakanın gözyaşları inandırıcı duruyordu. Perşembe akşamüstü bunlar olurken, Suriye’de bir önceki gün kimyasal gaz saldırısı yapıldığına dair iddialar da giderek güçleniyordu.

Erdoğan sarsılmış gibi görünüyor. Bunun nedeni sadece Mısır ve Suriye’de şiddete kurban gidenlere duyduğu üzüntü değil, aynı zamanda kendi dış politikasının çöküşüne de tanıklık etmesi.

Erdoğan’ın bugüne dek, Esad’ı devirmeye yönelik başarısız çabaları dışında hiçbir şey kardeşi saydığı Muhammed Mursi’ye karşı yapılan darbe kadar moralini bozmamıştı. Türkiye Mısır’ın yeni hükümetiyle iletişime geçmeyi reddediyor, geçtiğimiz haftasonu Erdoğan “Bizim için Mısır’ın Cumhurbaşkanı hala Muhammed Mursi’dir” diyordu.

Mursi’ye oynuyor

Son yapılan Ak Parti toplantısına tezahüratlar eşliğinde katılan Mursi’nin düşmesiyle Erdoğan’ın Türkiye’yi Ortadoğu’nun en büyük gücü yapma hayali de suya düştü. Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Müslüman Kardeşler’in Mısır’da, Tunus’ta, özellikle de Suriye’de hükümet kuracağına ve Türkiye’nin bunlarla büyük ağabeyleri olarak işbirliği içinde çalışacağına çok güveniyordu.

En tanınmış Türk Ortadoğu uzmanlarından Cengiz Çandar durumu, “Erdoğan ve Davutoğlu’nun dış politikası artık Türkiye’nin çıkarlarını değil, partilerinin çıkarlarını ve dini önceliklerini göz önünde bulunduruyor” sözleriyle eleştirirken, muhalefet de Erdoğan’ı bu politikalarıyla haftalardır Türkiye’yi yalnızlığa itmekle suçluyor.

Erdoğan yalnız kaldı

Erdoğan Mısır ordusuna yönelik radikal eleştirileri nedeniyle giderek yalnız kalıyor. ABD ve Avrupa geri plana çekilirken, Erdoğan’ın Suriye’de, Suudi Arabistan’da ve Katar dışındaki Körfez ülkelerinde bulunan müttefikleriyse Mısır ordusuna hem maddi hem manevi açıdan destek oluyor.

Batı’nın ve Arap krallıklarının ikiyüzlü olarak algılanan tutumuna karşı protestolar arttıkça, Erdoğan da gözden düşüyor. Ancak, Şam’da yapıldığı düşünülen kimyasal gaz saldırısı Erdoğan açısından durumu tamamen değiştirebilir. El Nusra ve diğer radikal islamcılara verdiği destekten ötürü Türkiye’ye çok öfkeli olan ABD, Suriye’ye yapılacak bir müdahale durumunda yine Türkiye’ye başvuracaktır.

Erdoğan bunu çok iyi biliyor ve bu yüzden günlerdir Dışişleri Bakanından askeri müdahale konusunda ısrarcı olmasını istiyor. Nitekim Davutoğlu, nirkaç gün önce Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle ile yaptığı görüşmede çizginin çoktan aşıldığını söyledi. Suriye’de çıkacak uluslararası bir savaşın Türkiye’yi nasıl etkileyeceği ise Erdoğan için pek önemli görünmüyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s