Suudi Arabistan’da Editör Raef Badawi uzun süreli hapse mahkûm edildi

05.08.2013
İngilizceden çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.pen-international.org/newsitems/saudi-arabia-editor-raef-badawi-sentenced-to-long-prison-term/

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, 7 yıl hapis ve 600 kamçı darbesine mahkûm edilen editor Raef Badawi’nin derhal ve koşulsuz olarak salıverilmesi için çağrıda bulundu. Badawi, 29 Temmuz 2013 günü, Cidde’deki bir mahkemede bilgi teknolojileri yasası uyarınca “ulusal güvenliği sarsıcı” nitelikte bir internet forumu kurmak ve yönetmek suçundan mahkûm edildi. Bunun yanı sıra, “dinsel sembollere hakaret etmek” ve din polisini ve Şura meclisinde cinsel ayrımcılık çağrısında bulunan yetkilileri eleştirmek suçundan da hüküm giydi. Yargıç tarafından kapatılma kararı verilen internet forumu Liberal Suudi Ağı, Suudi Arabistan’da sosyal ve politik tartışmaların teşvik edilmesi için kurulmuştu.

PEN, Twitter’da paylaştığı yorumları gerekçesiyle, mahkemesi dahi görülmeden 5 aydır hapis yatan Turki Alhamad’ın, 5 Haziran 2013’de salıverilmesinden mutluluk duyuyor. Yazar Hamza Kaşgari’nin ise, dine küfür suçlamaları nedeniyle tutukluluk halinin devam edeceğine inanılıyor.

Kral Abdullah Bin Abdul Aziz Al Saud’a erişim için adres bilgisi:
His Majesty
King Abdullah Bin Abdul Aziz Al Saud
The Custodian of the two Holy Mosques
Office of His Majesty the King
Royal Court,
Riyadh
Kingdom of Saudi Arabia

Faks numarası: (İç İşleri Bakanlığı aracılığıyla) +966 1 403 3125
Hitap biçimi: Your Majesty [Majesteleri]

Veliaht Prensi ve İç İşleri Bakanı Naif Bin Abdül Aziz Al Saud’a erişim için adres bilgisi:
Crown Prince and Minister of the Interior
His Royal Highness Prince Naif bin Abdul Aziz Al Saud
Ministry of the Interior
P.O.Box 2933, Airport Road,
Riyadh 11134
Kingdom of Saudi Arabia

Faks numarası: +966 1 403 3125
Hitap biçimi: Your Excellency [Ekselansları]

Adalet Bakanı Şeyh Dr. Mohammed bin Abdulkareem Al-Issa’ya erişim için adres bilgisi:

His Excellency Shaykh Dr Mohammed bin Abdulkareem Al-Issa
Ministry of Justice,
University Street
Riyadh 11137 Kingdom of Saudi Arabia

Faks numarası: + 966 1 401 1741 + 966 11 402 0311
Hitap biçimi: Your Excellency [Ekselansları]

Lütfen dilekçelerinizi, şayet varsa ülkenizdeki Suudi Arabistan temsilciliklerine gönderiniz.***Lütfen dilekçelerinizi ivedilikle gönderiniz. Eğer 2 Eylül 2013 tarihinden sonra gönderecekseniz, PEN International’la irtibata geçiniz.***

Arkaplan Bilgisi

Raef Badawi 17 Haziran 2012’de ‘’liberalizm günü’’ne dikkat çekmek için düzenlediği konferans nedeniyle Cidde’de tutuklandı. 7 Mayıs’ta Cidde’de gerçekleşmesi planlanan
konferans, yetkililer tarafından yasaklanmıştı. Kararın yazılı bir kopyasının 6 Ağustos’a kadar avukatına ulaştırılması bekleniyor. Bu tarihten sonra, Badawi’nin hükmüne ve aldığı cezaya karşı temyize gitmek için 30 günü olacak.

Hamza Kaşgari 9 Şubat 2012’de Malezya’dan Suudi Arabistan’a iade edildi ve tutukluluğu hâlâ sürüyor. Kaşgari, Hz.Muhammed’in doğumgünü olan 4 Şubat 2012’de peygamberle ilgili paylaştığı bazı twitler dolayısıyla dine küfür suçlamasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi’ne göre, belli başlı kamu çıkarlarını (ulusal güvenlik, kamu düzeni, kamu sağlığı ve ahlâkı) ya da başkalarının haklarını korumak adına yasa tarafından şart koşulmadığı sürece ifade özgürlüğünün kısıtlanması kabul edilemez, ki her durumda bunların gerekliliğinin kanıtlanması ve amaca uygun bir şekilde orantılı olması gerekir. Kamu görevlileri ve kurumlarına yönelik barışcıl eleştirilerin suc olarak değerlendirilmesi, uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. Kırbaçlama gibi bedensel cezalar da, her türlü işkence ve diğer acımasız, insanlık dışı, onur kırıcı muamele ve cezalandırmaları kesin olarak yasaklayan uluslararası hukuka ters düşmektedir.

Daha fazla bilgi almak için lütfen PEN International’dan Ann Harrison ile iletişime geçiniz: Brownlow House, 50/51 High Holborn, London WC1V 6ER, Tel.+ 44 (0) 20 7405 0338, Faks: +44 (0) 20 7405 0339, e-posta: ann.harrison@pen-international.org

—-

Yayıma hazırlayanın notu: Hamza Kaşgari’ye ilişkin indexoncensorship.org adlı siteden çevrilen “Hamza Kaşgari Davasındaki Muamma” başlıklı yazı için lütfen tıklayınız.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s