Bahreyn’de Tutuklu Blog Yazarlarına Yapılan İşkenceyi Twitleyen Avukata Tutuklama

09.08.2013
İngilizce’den çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.bahrainrights.org/en/node/6296

Gözaltında işkenceye uğrayan sosyal medya aktivistlerine ilişkin kesin bilgi

Bahreyn İnsan Hakları Merkezi (BCHM), hücre hapsinde tutulan blog yazarının uğradığı işkenceyi bildiren son haberler, artan tutuklamalar ve tweetleri nedeniyle vatandaşlar haklarında soruşturma açılması karşısında derin bir endişe duymaktadır. Bu olaylara son örnek, işkence hakkında tweet atan avukat hakkında açılan soruşturmadır.

Blog yazarı Mohamed Hassan’ın (twitter’da adı @Safybh) gözaltında işkenceye maruz kaldığı bildirildi. Avukatı AbdulAziz Mosa BCHM’ye yaptığı açıklamada, Hassan’ın kollarında işkenceye uğradığını gösteren izler gördüğünü ve müvekkiline kriminal soruşturma departmanında sırt ve alt karın bölgesinde işkence uygulandığını belirtti. Hassan, 7 Ağustos tarihinde savcılıkta 2:30 civarında başlayan ve üç saatten fazla süren sorgulama oturumunda bu açıklamalarda bulundu. Hassan ifadesinde fiziksel ve psikolojik baskı altında ifade vermeye zorlandığını da belirtti. Sorgulamada Hassan’a çevrimiçi etkinlikleri, Bahreyn dışında katıldığı seminer ve forumlar ile Bahreyn’i ziyaret eden medya muhabirleriyle olan iletişimi konularında sorular yöneltildi.
Blog yazarı Mohamed Hassan 31 Temmuz 2013 tarihinde sabah 3 sularında evinde tutuklandı. Ailesi ve avukatıyla görüşmesine izin verilmeksizin günlerce tutuklu kaldı. 3 Ağustos tarihinde Dry Dock hapishanesine nakledildi.

14 saat sonra avukat AbdulAziz Mosa (@AbdulAzizMoosa) Mohamed Hassan’ın vücudunda işkenceye uğradığına dair izler gördüğünü twitter hesabından duyurunca, Mosa’nın Muqshaa kasabasında bulunan evine baskın gerçekleştirildi. Mosa tutuklandı ve bilgisayarına el konuldu. Savcı soruşturmanın devam etmesi gerekçesiyle Abdulaziz’in bir hafta daha tutuklu kalacağını ve “sanığın ismini izin almaksızın açıklamak ” ve “soruşturma sırlarını ifşa etmek” ile suçlandığını söyledi. Bu noktada belirtmek gerekir ki sanık adının ve fotoğrafının yayımlanması Bahreyn Hükümeti’nce yaygın biçimde uygulanan bir yöntemdir ve mahkumiyetleri devlete bağlı medya kuruluşlarında duyurulmadan önce hiç kimse siyasi tutukluların adlarını ve fotoğraflarını yazılı ve görsel medyada yayımlamaktan sorumlu tutulmamıştır. Ancak aynı Bahreyn Hükümeti, siyasi bir tutuklunun zorla alınan ifadesini işkenceden ölmesi sonrasında Bahreyn devlet televizyonunda yayınlayacak kadar ileri gitmiştir.
(Daha fazla bilgi için: http://bahrainrights.org/en/node/3976)

Mohammed Hassan’ın tutuklanmasını, 7 Ağustos tarihinde blog yazarı Mohammed Hassanla birlikte hakkında savcılık soruşturması başlatılan ödüllü foto muhabiri Hussain Hubail’in tutuklanması takip etti. Hubail, 31 Temmuz 2013 gecesi havalimanında tutuklandı ve 5 Ağustos’ta eviyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği Dry Dock Cezaevine nakledilene kadar dört günden uzun bir süre kimseyle görüştürülmedi.

Hussain Hubail’in avukatı Ali AlAsfoor müvekkilinin soruşturmada foto muhabiri olarak yaptığı çalışmalar ve 14 Ağustos’ta yapılması planlanan “Tamarrod” [isyan] protestolarıyla ilişkili bazı twitter hesaplarıyla bağlantısı hakkında sorgulandığını belirtirken aynı saatlerde güvenlik güçlerinin Hubail’in evine baskın düzenlediğini ve kamerasıyla dizüstü bilgisayarına el konulduğunu belirtti.

BCHR’nin ulaştığı bilgilere göre Hussain Hubail 99 nolu kriminal soruşturma departman ofisinde işkenceye uğramıştır. Karnına ve yüzüne tekme atıldığı ve dövüldüğü, aşırı soğuk bir odada tutulduğu, uzun süre ayakta durmaya ve departman ofisinde bulunduğu sürece uykusuz kalmaya zorlandığı bildirilmiştir. Hubail bu bilgileri sorgu sırasında savcıya aktarmıştır.
Mohammed Hassan ve Hussain Hubail’e ek olarak aynı davadan yargılanan bazı insanlara yöneltilen suçlamalar ise şöyle: “Rejimin yıkılması için çağrıda bulunan hesaplara katılım ve bu hesapların yönetimi, rejime karşı nefret yaratmak ve bu nefreti teşvik etmek, yasalara aykırı eylemleri teşvik etmek, yasadışı mitingler ve toplantılar için çağrıda bulunmak”. Davada Mohamed Hassan, Feb 14 (@Feb14 Media) medya ağının twitter hesabına yardım sağlamakla suçlandı.

Davanın sanıklarından biri de 31 Temmuz 2013 tarihinde eve düzenlenen baskında tutuklanan ve cep telefonuyla bilgisayarına el konulan Jassim Mohamed AlNoami (@Jsnoaimi). Ek soruşturma için hakkında verilen 45 günlük gözaltı süresinin ardından şu an itibariyle Dry Docks cezaevinde tutuluyor.

Sorgulama oturumunun ardından Mohamed Hassan ve Hussain Hubail hakkında soruşturma kapsamında 45 günlük tutuklama kararı verildi.

7 Ağustos 2013 tarihinde Bahreyn İçişleri Bakanlığı’nın aynı dava ile ilgili yayınladığı bir bildiride, sonu şiddet ve vandalizmle biten toplantılar benzeri yasadışı araçlar kullanılarak hükümeti yıkma çağrısında bulunan internet siteleri kurma ve yönetme suçundan bir grup vatandaşın tutuklandığı bildirildi. Bildiride “bu tür girişimlerin Bahreyn vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiği ve barışı bozduğu” ve olaya ilişkin tutuklamaların devam ettiği ifadeleri de yer buldu. BCHR, yürütülen bu kampanya çerçevesinde diğer sosyal medya aktivistlerinin de tutuklanacağına inanıyor.

İnternet özgürlüğüne yapılan sert müdahalelerin artmasından günler önce ulusal kongre sosyal medyayı muhalif görüşlerini açıklamak için kullanan ya da Bahreyn Hükümeti tarafından “yasadışı etkinlikler” olarak tanımlanan etkinliklerde bulunan kimseler için öngörülen cezaların arttırılmasına yönelik tavsiyede bulunmuştu .
(Daha fazla bilgi için http://bahrainrights.org/en/node/6263)bahreyn2

Bahreyn İnsan Hakları Merkezi’ne göre, bu müdahalenin protestoların planlandığı 14 Ağustos tarihinden kısa bir süre önce yapılarak bilgi ve haberler paylaşımının kontrol edilmesi amaçlanmaktadır. Bu, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19.maddesini doğrudan ihlal etmektedir: ”Herkes düşünce özgürlüğüne ve düşüncesini ifade etme hakkına sahiptir; bu hak, müdahale edilmeksizin bir görüşe sahip olma, tüm medya araçları aracılığıyla ülke sınırları gözetilmeksizin bilgi ve görüş arama, alma ve paylaşma özgürlüğünü içerir”.

2012 yılının Haziran ayından bu yana 12 çevrimiçi kullanıcısına karşı toplam 106 aydan fazla ceza verilmiştir. Fotoğrafçı Ahmed Humaidan, davasının sürmesi nedeniyle 29 Aralık 2012’den beri tutuklu bulunmaktadır. Fotoğrafçı Hasan Matooq ise 2011 yılında gerçekleştirilen protesto gösterilerinde yaralanan göstericilerin fotoğraflarını çektiği için 24 Mart 2011 tarihinde 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Bahreyn İnsan Hakları Merkezi, Bahreyn Hükümetine karşı gerçek anlamda yaptırım uygulanması için Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, BM ve diğer yakın müttefiklere ve ilgili uluslararası kuruluşlara şu çağrılarda bulunmaktadır:

1. Blog yazarı Mohammed Hassan, foto muhabiri Hussain Hubail, avukat AbdulAziz Mosa ve onlarla birlikte yalnızca ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için tutuklanan herkesin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması,
2.İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne istinaden ifade özgürlüğü hakkını kullanan çevrimiçi kullanıcıların ve haber sağlayıcıların sistematik olarak hedef gösterilmesine son verilmesi,
3.Zorla bilgi elde etmek için uygulanan sistematik işkence uygulamasının derhal sonlandırılması,
4.Özellikle üst düzey yetkililer olmak üzere işkence uygulamalarına katılan, uygulamaları görmezden gelen ve/veya uygulama emri veren tüm kimselerden hesap sorulması.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s