UAÖ’den Acil Eylem Çağrısı: Bahreyn’de muhalefet liderine tedavi hakkı tanınmadı

15.10.2013
İngilizce’den çeviren Translators for Justice
Kaynak: http://www.bahrainrights.org/en/node/6451

ACİL EYLEM ÇAĞRISI
Bahreyn’in önde gelen 13 tutuklu muhalif eylemcisinden biri olan Dr.‘Abdel-Jalil al-Singace’ye tedavi hakkı tanınmadı. Dr. ‘Abdel-Jalil al-Singace bir siyasi tutuklu.

Al-Haq Hareketi’nin sözcüsü 51 yaşındaki akademisyen Dr.‘Abdel-Jalil al-Singace, başkent Manama’nın yaklaşık 30 km güneyinde bulunan Jaw Cezaevi’nde müebbet hapse mahkûm olarak tutuluyor. 2013 Mart’ından bu yana Bahreyn Askeri Savunma Hastanesi’nde kalp, göz ve cildiye kliniklerindeki en az 9 randevusu ve cezaevi kliniğindeki 11 randevusu tek tip cezaevi kıyafeti giymeyi kabul etmediği için ertelendi.

Ailesinin anlatımına göre, Dr. ‘Abdel-Jalil al-Singace’nin, diğer bazı hastalıklarının yanında, cerrahi operasyon gerektiren sinüzit ve kulak zarında delinme şikayetleri de var.

Mart ayından Temmuz ayı ortasına kadar geçen sürede 13 eylemciden hiçbirine aileleriyle görüşme izni verilmedi. Bunun nedeni eylemcilerin tek tip cezaevi kıyafetini giymeyi, sadece suçlular tarafından giyilen bu kıyafeti taşımanın suçu kabul etmek anlamına geleceği gerekçesiyle reddetmeleriydi. Aileler cezaevine gittiklerinde, tutuklular “cezaevi yönetmeliklerine uymayı reddettikleri” için yakınlarıyla görüşemeyecekleri söylendi. Temmuz ortalarında 13 tutukludan 11’i ailelerinin baskısı sonucu tek tip elbise giymeye başladı ve böylece yakınlarıyla görüşebildiler. Yalnızca, ‘Dr. ‘Abdel-Jalil al-Singace ve Hassan Mshaima’ tek tip kıyafet giymeye hâlâ karşı çıkmakta.

Manama Yüksek Temyiz Mahkemesi, 4 Eylül 2012 tarihinde, 13 zanlıya “kraliyet rejimini yıkmak ve anayasal düzeni değiştirmek amacıyla terör örgütü oluşturmak” suçu dahil farklı suçlardan beş yıl ila müebbet hapis arasında değişen cezalar verilmesini onaylayan kararını açıklamıştı.

Lütfen zaman kaybetmeden aşağıdaki talepleri içeren dilekçeler yazın (Arapça, İngilizce ya da kendi dilinizde olabilir):

– Bahreyn’deki yetkili makamlar Dr. ‘Abdel-Jalil al-Singace’a gereken tüm tıbbi hizmeti sunmalı ve hastane randevularına gitmesine izin vermelidir.

– Yalnızca ifade ve toplanma haklarını barışçıl bir biçimde kullandıkları için suçlanarak siyasi tutuklu olan 13 muhalif eylemci derhal ve hiçbir koşul öne sürülmeden serbest bırakılmalıdır.

LÜTFEN DİLEKÇELERİNİZİ 21 KASIM 2013’E KADAR AŞAĞIDAKİ ADRESLERE GÖNDERİN:

Kral Shaikh Hamad bin ‘Issa Al Khalifa
Adres: Shaikh Hamad bin ‘Issa Al Khalifa
Office of His Majesty the King
P.O. Box 555
Rifa’a Palace, al-Manama, Bahreyn
Faks: +973 1766 4587 (ısrarla deneyiniz)
Hitap: Majesteleri (Your Majesty)

İçişleri Bakanı
Shaikh Rashid bin ‘Abdullah Al Khalifa
Adres: P.O. Box 13, al-Manama, Bahreyn
Faks: +973 1723 2661
Twitter: @moi_Bahrain
Hitap: Ekselansları (Your Excellency)

Ayrıca, dilekçelerinizin bir örneğini de Adalet ve İslam İşleri Bakanlığı’na gönderin:
Minister of Justice and Islamic Affairs
Shaikh Khalid bin Ali bin Abdullah Al Khalifa
Ministry of Justice and Islamic Affairs
P. O. Box 450, al-Manama, Bahrain
Faks: +973 1753 1284
E-posta: minister@justice.gov.bh
Twitter: @Khaled_Bin_Ali

Bu dilekçelerden ülkenizdeki akredite diplomatik temsilciliklere de gönderin.
Yukarıda belirtilen tarihten sonra dilekçe göndermek isterseniz ülkenizdeki şubemiz ile iletişime geçin. Bu, UA 139/11’in 13. güncellenmesidir.

Daha fazla bilgi için http://amnesty.org/en/library/info/MDE11/025/2013/en adresini ziyaret edin.

EK BİLGİ
Al-Haq Hareketi, liderliğini Hassan Mshaima’nın, sözcülüğünü Dr. ‘Abdel-Jalil al-Singace’nin yaptığı (her ikisi de müebbet hapis cezasına çarptırılmış olup Jaw Cezaevi’nde yatmaktadır) izinsiz bir Şii siyasi muhalefet grubudur. Dr. ‘Abdel-Jalil al-Singace önde gelen 22 Şii eylemciyle birlikte 2010 Ağustos ayından 2011 Şubat ayına kadar tutuklu kalmış, ardından ilk protesto dalgasına karşı yürütülen operasyonlardan sonra Kral’ın emriyle serbest bırakılmıştı.

Bahreyn’deki halk ayaklanmasından iki buçuk yıl sonra, reform kisvesi altında, protestolarda hapse atılanları da içeren siyasi tutuklular cezaevlerinde tutulurken, ülkede ifade, örgütlenme ve toplanma hakları da askıya alınmış durumda. Son aylarda, siyasi tutukluların serbest bırakılması şöyle dursun, çok sayıda insan sadece düşüncelerini Twitter’da veya barışçıl gösteriler yoluyla ifade etme cüretini gösterdikleri için hapse atıldılar. Bahreyn mahkemeleri, Bahreynlilere etkin bir çözüm sunmak ve hukukun üstünlüğünü tanımaktan ziyade, hükümetin isteklerini yerine getiren kurumlar gibi çalışmaktadır.

Önde gelen 14 muhalif eylemci 17 Mart-9 Nisan 2011 tarihleri arasında tutuklandı. Çoğu, polis ekipleri tarafından geceyarısı evlerinden alınarak bilinmeyen bir mekânda haftalarca hücre hapsinde tutuldu. Bu 14 eylemcinin çoğu, Ulusal Güvenlik Teşkilatı yetkililerince sorgulandıkları gözaltı süresinin ilk günlerinde işkence gördüklerini iddia ettiler. Gözaltına alınan 14 eylemciden hiçbiri, tutuklanmalarının hemen ardından Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın yaptığı sorgulamada avukatlarıyla görüştürülmedi. Bu eylemcilerin bazıları avukatlarını duruşmanın hemen öncesinde askeri savcının sorgulaması sırasında ilk kez görebildiler, diğerleri ise avukatlarını 2011 Mayıs’taki ilk duruşmada gördü. Bu duruşma, eylemcilerin tutuklanmalarından sonra ailelerini de ilk kez gördüğü zamandı.

22 Haziran 2011’de askeri bir mahkeme olan Bahreyn Ulusal Güvenlik Mahkemesi kararını açıkladı: davalılar “kraliyet rejimini yıkmak ve anayasal düzeni değiştirmek amacıyla terör örgütü oluşturmak” gerekçesiyle 2 yıl tutukluluk ila müebbet hapis cezası arasında değişen cezalara çarptırılmıştı. 14 eylemcinin 7’si müebbet hapis cezasına mahkûm edildi. Söz konusu eylemcilerin isimleri şöyle: Hassan Mshaima’, ‘Abdelwahab Hussain, ‘Abdulhadi Al-Khawaja, Dr ‘Abdel-Jalil al-Singace, Mohammad Habib al-Miqdad, Abdel-Jalil al-Miqdad and Sa’eed Mirza al-Nuri. Mohammad Hassan Jawwad, Mohammad ‘Ali Ridha Isma’il, Abdullah al-Mahroos and ‘Abdul-Hadi ‘Abdullah Hassan al-Mukhodher adlı 4 tutuklu ise 15 yıl hapis cezası aldı. ‘Abdullah Hubail al-Khawaja’nın kardeşi Salah ‘Abdullah Hubail al-Khawaja ile Ebrahim Sharif adlı iki kişi beşer yıl ceza alırken Al-Hur Yousef al-Somaikh adlı tutuklu ise 2 yıl cezaya çarptırıldı.

28 Eylül 2011’de, yalnızca birkaç dakikada sona eren bir duruşmada, askeri temyiz mahkemesi olan Ulusal Güvenlik Temyiz Mahkemesi, 14 muhalif eylemciye atfedilen bütün suçlamaları kabul etti. 30 Nisan 2012’de, Manama’daki Temyiz Mahkemesi, temyiz yargılanmalarının gerçekleştirilmesi için tutukluların sivil bir mahkeme karşısına çıkarılmaları yönünde talimat verdi. Aynı gün mahkeme Al-Hur Yousef al-Somaikh’in cezasını iki yıldan altı aya indirdi. O tarih itibariyle söz konusu cezayı çekmiş olduğu için tutuklu derhal serbest bırakıldı. Ancak, diğer 13 tutuklu Jaw Cezaevinde parmaklıkların arkasında kaldı. Sivil mahkemedeki temyizleri 22 Mayıs’tan bu yana sürüyor.

Bu ve diğer davalara ilişkin daha fazla bilgi almak için şu yazılara başvurabilirsiniz:

– “Hatalı Reformlar: Bahreyn, Eylemcilerine Adalet Sağlamayı Başaramadı” (Index: MDE 11/014/2012) Nisan 2012 (http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE11/014/2012/en)
– “Reformlar Rafa Kalktı, Baskı Dizginlenemez Hale Geldi” (Index: MDE 11/062/2012), Kasım 2012, (http://amnesty.org/en/library/info/MDE11/062/2012/en)

Tutukluların isimleri: Dr ‘Abdel-Jalil al-Singace and Hassan Mshaima’, ‘Abdelwahab Hussain, ‘Abdulhadi Al-Khawaja, Mohammad Habib al-Miqdad, Abdel-Jalil al-Miqdad, Sa’eed Mirza al-Nuri, Mohammad Hassan Jawwad, Mohammad ‘Ali Ridha Isma’il, Abdullah al-Mahroos, ‘Abdul-Hadi ‘Abdullah Hassan al-Mukhodher, Ebrahim Sharif, Salah ‘Abdullah Hubail al-Khawaja

Cinsiyetleri: E

UA: 139/11 ile ilgili daha fazla bilgi için Index MDE 11/052/2013 Yayın tarihi: 10 Ekim 2013

http://amnesty.org/en/library/info/MDE11/052/2013/en

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s