Suudi Arabistan’daki Kadınlar. Küçücük Adımlar

10.10.2013
Almancadan Çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/Kommentar-Frauen-in-Saudi-Arabien/%21125269/

Suudi aktivistler, kadınlar için araba kullanma yasağının kaldırılmasından çok daha fazlasını istiyor. Gerçek anlamda eşit haklara sahip olmaları ise uzun sürecek.

Silke Mertins

Suudi Arabistan’da değişen birşeyler var. Kadınlar yakında yerel seçimlerde sandığa gidebilecekler. Kadın iç çamaşırı satan mağazalarda çalışabilecekler ve kim bilir, belki de yakın gelecekte araba bile kullanacaklar. Krallık yönetimi toplumdaki hoşnutsuzluğun farkına vardı.

Siyasi yönetim, küçücük adımlarla da olsa birşeylerin değişmesine göz yumuyor. Kadın siyasetçiler açıkça, otomobil kullanma yasağının kaldırılmasının Şura konseyinde tartışılmasını talep ediyor. Suudi Arabistan’da kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olması yolunda verilen mücadeleyi maraton koşusuna benzetecek olursak, Suudi kadınların şu sıralar belki üç metre daha yol aldıklarını söyleyebiliriz.

Direksiyon başındaki kadınlar eşitlik mücadelesinin bir simgesi haline geldi. Kadınların otomobil kullanması resmen yasak olmasa da bu gayrıresmi kural onların hareket özgürlüğünü önemli ölçüde kısıtlıyor. Ancak, ehliyet konusu Suudi aktivistlerin en çok üzerinde durduğu sorunların başında yer almıyorö bunu anlamak için internete göz atmak yeterli. Onlar, herşeyden önce, kadınlara uygulanan şiddete, eğitim ve iş olanaklarının kısıtlı olmasına ve 12 yaşından küçük çocukların zorla evlendirilmesine karşı savaş veriyorlar – bu özellikle komşu ülke Yemen’de halen olağan kabul edilen bir uygulama.

İran’da da kadınlar başörtüsü takmak zorunda ve haksızlığa uğruyorlar, ancak onlara en azından Suudi Arabistan’da olduğu gibi reşit olmayan insan olarak bakılmıyor. İranlı kadınlar için otomobil kullanmak da, oy vermek de, tek başına evden dışarı çıkmak da olağan. Suudi Arabistan’la karşılaştırıldığında İran adeta bir özgürlükler ülkesi.

Buna karşın kadın hakları konusunda İran’a, batının önemli bir müttefiki olan, petrol zengini Suudi Arabistan’dan daha fazla eleştiri yöneltiliyor. Suudi Arabistan’a kibar davranmak gerekiyor haliyle. Yangından başörtüsüz kaçan kız öğrencilerin alevler içindeki okula geri gönderilmelerine ses çıkarmak iyi olmaz. Dış politika çıkar politikası olmaktan çıkmıyor. Bu da yine, büyük adımların atılmasını engelleyen bir durum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s