Blogculuk neden önemli ? Salil Shetty’nin 2013 Blog Eylemi Günü için bir mesajı var

11.10.2013

İngilizceden çeviren Translators for Justice

Yazan Kristin Hulaas Sunde

Kaynak: http://livewire.amnesty.org/2013/10/11/why-blogging-matters-a-message-from-salil-shetty-for-blog-action-day-2013/

Blog Eylemi Günü, dünya çapında binlerce blogcuyu 16 Ekim’de tek bir konu etrafında bir araya getiriyor: İnsan hakları. Bu ortak harekete nasıl katılabileceğinizi öğrenin! Uluslarası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty’nin insan hakları aktivisti olmasının altında yatan ilham ve blogculuğun neden önem taşıdığı hakkındaki bu kısa  söyleşiyi  okuyun.

Neden görüşlerinizi internette özgürce ifade etmeniz ve bloglamanız bu kadar önemli? Ve neden bu bir insan hakları meselesi?
Salil Shetty: İfade özgürlüğü temel bir insan hakkıdır. Blog yazarlığı ve internetteki özgürlük ortamı birçok yeni fırsat yaratsa da baskıcı hükümetlerin çıkardığı çok sayıda zorluğu da beraberinde getiriyor. İster internette olsun ister olmasın, esas mesele hep aynı ama temel fark bloglar aracılığıyla eski teknolojilerin imkân verdiğinden çok daha fazla okuyucuya daima ulaşılabilmesi. Af Örgütü, yazılı basın, elektronik yayın ve bireysel ifade özgürlüğü hakları için 50 yılı aşkın süredir mücadele ediyor. İnsanların cep telefonlarını ve interneti fikirlerini ifade etmeleri için kullanması yönünde verdiğimiz mücadele bu kampanyanın sadece bir uzantısı.

Neden insan hakları savunucusu oldunuz?
Salil Shetty: 15 yaşındaydım, Bangalore, Güney Hindistan’da okuyorken, o zamanki Hindistan Başbakanı ‘olağanüstü hal ‘ ilan ederek bütün sivil ve siyasi hakları askıya almıştı. Özellikle kadınlara,  alt kastlara mensup olanlara, yerli halk ve azınlıklara büyük yoksulluk çektiren, eşitsizlik ve adaletsizlik yaşatan bir ülkede büyüdüğüm için  küçüklüğümden itibaren insan hakları ihlâllerine bazen tanık oldum, bazen de bu ihlâllerin bizzat mağduru oldum.  Annem ve  babam, adalet ve insan hakları için aktif olarak mücadele ediyordu. Ben de üniversitede  öğrenci hareketine katıldım  ve insan hakları için mücadele eden birçok başka topluluk ve örgütle de bağlantı kurdum.

Çalışmalarınızla ilgili size  en çok ilham veren şey nedir?
Salil Shetty: Liste çok uzun. İnsan hakları hareketi içinde liderlik rolü üstlenmek olağanüstü bir ayrıcalık; bunun etkisini her gün hissediyorum. Af Örgütü’nün yerel, ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde elde ettiği başarılar inanılmaz. Mesela bu yılın başlarında Silah Ticareti Sözleşmesi’nin oluşturulması gibi. Duruma şüpheci yaklaşanlar, anlaşmanın yapılamayacağını söylüyordu. Ama dünya çapındaki milyonlarca üyemizin yirmi yıl boyunca yürüttüğü kampanyalar sayesinde sonunda bunu başardık. Harika bir andı. Af Örgütü’nün dokunduğu hayatların sahipleri, örneğin eski düşünce suçluları ve  pek çok başka kişiyle yapılan toplantılar da her zaman ilham verici.

Blog Hareket Günü’ne siz nasıl katılabilirsiniz?
Başkalarının yaşadığı adaletsizliklerle neden ilgilendiğiniz hakkında blog yazın. Onlar adına harekete geçmek için size ilham veren şey ne? İnsan hakları neden önem taşıyor? Dünyada birçok kişi yaşamlarının bir noktasında adaletsizliğe uğruyor. Bu tecrübeler başka insanların başına kötü bir şey geldiğinde  empati geliştirmemizi sağlayabilir. Bu haksızlıkları bize yapılmış gibi kabul etmeye başladığımızda bir şeyleri değiştirmek için istek duymaya da başlayabiliriz. Bu yüzden bir insan hakları savunucusu olma sürecindeki   yolculuğunuzu paylaşmanız gerçekten etkili olabilir.

Ya da bir başkasının tecrübe ettiği bir haksızlık hakkında blog yazabilirsiniz.

Şu anda Af Örgütü, Nairobi’nin en yoksul topluluklarına  mensup insanların herhangi bir uyarı olmaksızın evlerinden atılmasını durduracak yeni bir yasa çıkması için bir kampanya yürütüyor. Hikâyelerini okuyun (İçeriği indirip kendi ağlarınızda paylaşabilirsiniz) ve bu dilekçeyi imzalayarak onlara destek olun.

Bu, blogunuzun fark edilmesi için bir fırsat! Çünkü.
• Şu andan itibaren # BAD13 ve @ AmnestyOnline yazılan tüm tweet’leri takip edeceğiz.
• @amnestyonline’nın 170.000’den fazla takipçisine iyi blogları retweet edeceğiz.
• 16 Ekim’de Storify.com’un #BAD13 sayfasında bu blog ve tweet’leri yayınlayacağız.
• En etkili üç “Blog Hareket Günü” gönderisini (#BAD13 ve @ amnestyonline yazarak tweet atmayı unutmayın) Livewire’da yıl sonuna kadar yayınlayacağız. Daha fazlasını keşfedin.
Üye olmak ve kampanyalarımıza katılmak için yerel Af Örgütü ofisinizi bulun.
Ülkenizde  Af Örgütü ofisi yoksa uluslararası bir üye olabilirsiniz. Açılan menüden ülkenizi bulun ve sonraki sayfadaki formu doldurun. Son kampanyalarımız hakkında bilgi edinmek için küresel kampanya dergimiz Wire’ı takip edin ve çalışmalarımızı, üzerinde durduğumuz sorunları, dünya çapında birlikte çalıştığımız insanları anlamak adına Livewire blogumuzu okumayı sürdürün.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s