Amsterdam’da Gezi ruhu ve bir proje: PARK

İngilizceden çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.mediamatic.net/356256/en/park

PARK: GEZİ RUHU
16 Eylül 2013 – 1 Ocak 2014

Mediamatic kapılarını bu defa PARK’a açıyor. İstanbul’da gerçekleştirilen gösterilerle ilgili birşeyler yapma ihtiyacı duyan Amsterdamlı vatandaşlar tarafından bir proje başlatıldı.

Amsterdam’da yaşayan bir grup insan, İstanbul’da gerçekleştirilen eylemcilerle dayanışma içerisinde olma isteği duydular. Eylemleri desteklemek ve benzer duygulara sahip olduklarını dile getirmek istediler. İşte bu hissiyat şu sorunun ortaya çıkmasına neden oldu:
Amsterdam’da ne yapabiliriz?

Gezi Park’ına benzer bir PARK yapma ve bu parkta benzer bir atmosfer oluşturma fikri ortaya çıktı. Herkesin biraraya geldiği, dinlendiği ve paylaşımda bulunduğu bir Park. Gezi ve Taksim ruhunu taşıyarak farklı inisiyatifleri bir araya getirmek…
Oluşturulacak bu PARK’ta nelerin yer alacağı ve görünümünün nasıl olacağına ilişkin haftalık toplantılar yapılıyor ve Pazar günleri forumlar düzenleniyor.

Etkinlikler, duyurular, toplantılar ve katılımcılar hakkında daha fazla bilgi için proje sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Peki, Gezi olaylarında neler oldu? Kısaca ifade edecek olursak, hükümet, Gezi Parkı’nı ve Taksim meydanını yeni ve büyük bir alışveriş merkezi inşa etmek üzere kullanmak istedi. Bu plan karşısında insanlar haftalarca süren gösteriler gerçekleştirdiler. Parkın olduğu gibi kalmasından yanaydılar. Yani, her türlü insanın dinlendiği, biraya geldiği, birbirlerine hikâyelerini ve deneyimlerini aktardığı bir sosyal buluşma mekânı olarak kalmasından.

Türk polisinin sert müdahelesiyle olaylar kontrolden çıktı. Polis ve diğer kolluk güçlerinin müdahalesiyle, barışçıl gösteriler korkunç çatışmalara dönüştü.

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s