Almanya’daki Mülteci Protestoları

16.10.2013
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/Fluechtlingsproteste-in-Deutschland/!125648/

Lampedusa Hiçbir Şeyi Değiştirmedi

Hamburg’ta polisin uyguladığı yöntemler giderek daha çok eleştiri alıyor. Berlin’de ise susuzluk grevi yapan insanlar arasında bayılanların sayısı artıyor.

HAMBURG/BERLIN taz – Hamburg ve Berlin’de, Almanya’daki iltica koşullarına ve mültecilere yönelik tutuma ilişkin tartışma giderek sertleşiyor. Senatonun günlerdir düzenlenen geniş çaplı bir polis operasyonunda Lampedusa-Grubu olarak bilinen gruptan mültecileri aradığı Hamburg’ta Çarşamba gecesi polisle çatışmalar yaşandı. Berlin’de de Çarşamba günü mültecilerin yeni protestolarına sahne oldu.
Hamburg’daki Protestan Kuzey Kilisesi Psikopos Yardımcısı Karl-Heinrich Melzer, “Hamburg Senatosunun gerginliği tırmandırdığı ve yapıcı çözümlerle ilgilenmediği kanaatindeyiz” dedi. Kilise, mültecilerden oluşan bir grubu bulmak ve kimliklerini tespit etmek için günlerdir ten rengi kozu olan insanları durdurup kimlik kontrolü yapan Hamburg polisinin bu tavrını eleştiriyor.

Fluchtpunkt [Sığınma Noktası] İnisiyatifi Başkanı Anne Harms da eleştirisini, “Senato, anayasada güvence altına alınmış iltica hakkını değil, herhangi bir yasa hükmündeki detayları gözetiyor” sözleriyle dile getirdi. “Bir mülteciye içişleri senatörlerinin taleplerini yerine getirmelerini, yabancılar dairesine teslim olmalarını tavsiye ettiğimizde ona bunu yaparak kendi sınırdışı edilme durumuna ortaklık edeceğini söylemek zorunda kalıyoruz. Yabancılar dairesine başvuranlar, sınır dışı ediliyor.”

Çarşamba gecesi Hamburg’ta polisle otonom gruplar arasında küçük çatışmalar yaşandı. Antifa grupları Hamburg Senatosuna öncesinde, mültecilere yönelik aramaları durdurmaları için bir “ültimatom” vermişlerdi. Salı akşamı yaklaşık 2000 eylemci öncesinde izin almadıkları bir eylem için otonom merkez “Rote Flora”nın [Kızıl Flora] çevresinde toplandı. Olaylar sırasında şişeler ve taşlar atıldı ve polis bazı eylemcileri gözaltılna aldı.

Açlık Grevi’nden Hastaneye

Berlin’de de mültecilerin Brandenburg Kapısı önündeki açlık ve susuzluk greviyle ilgili gerginlik artıyor. Çarşamba günü grev yapan 20 kişiden en az 7’si bayıldıkları için hastaneye kaldırıldı. Aralarından bazılarına bir akşam önce baygınlık geçirdikleri için tıbbi müdahalede bulunulmuştu. Buna karşın onlar da ertesi gün yeniden grev yapan gruba katılmışlardı.

Mülteciler, iltica taleplerinin tanınmasını ve mültecilerin kaldıkları yerlerde daha iyi yaşam koşullarının sağlanmasını talep ediyorlar. Berlin’de grev yapan grubun bazı üyeleri Münih’te birkaç hafta önce yapılan greve de katılmış. Yeşiller Partisi’nden yeni milletvekili Luise Amtsberg Çarşamba günü grev yapanları ziyaret ederek onlara, Alman İçişleri Bakanlığı ve ona bağlı olarak çalışan Göç ve İrtica Federal Dairesi (BaMF) ile görüşebilmeleri için çaba göstereceğine dair söz verdi.

Amtsberg’in bir çalışanı, gazetemize yaptığı açıklamada, mültecilerin, Göç ve İrtica Federal Dairesi başkanının görüşmeye hazır olduğunu ifade etmesi durumunda susuzluk grevine son vereceklerini dile getirdi. Fakat İçişleri Bakanlığı bu talebe soğukkanlılıkla yanıt verdi. Bir Bakanlık sözcüsü “hukuk devleti ilkesine uygun bir yol yordam var, bu da herkes için aynı ölçüde geçerli” diyerek görüşme olanağı bulunmadığını ifade etti.

Yine Çarşamba günü, yaklaşık bir yıldır Kreuzberg Oranienplatz’da kamp yapan mülteciler bir caddeyi kapatarak birkaç saat için o bölgede bir trafik kaosuna yol açtılar. Bu eylemle birkaç gün önce İtalyan adası Lampedusa açıklarında mültecilerin yaşadığı felaketi hatırlatmak istediler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s