Khadija Ismayilova’ya yönelik taciz ve tehditler konusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev’e mektup

12.08.2013

İngilizce’den çeviren Translators for Justice

Kaynak: http://www.pen-international.org/newsitems/joint-letter-to-the-president-of-azerbaijan-ilham-aliyev-concerning-the-harassment-and-intimidation-of-khadija-ismayilova/

Khadija Ismayilova’ya yönelik taciz ve tehditler konusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev’e ortak mektup gönderildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev’e gönderilen ortak mektupta, Uluslararası PEN, araştırmacı gazeteci Khadija Ismayilova’ya yönelik devam eden taciz ve tehditler konusunda büyük endişe duyduklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev,
Istiglaliyyat Street 19
1066 Baku
Azerbaycan Cumhuriyeti
Fax:+994124923543
Email:office@pa.gov.az

12 Ağustos 2013

Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev,

Madde 19, Sivil Hak Savunucuları, İnsan Hakları, İnsan Hakları Evi Vakfı, İnsan Haklarını İzleme, Uluslararası Medya Desteği, Medya Çeşitlilik Enstitüsü, Norveç Helsinki Komitesi, Açık Toplum Kuruluşu, Uluslarası PEN topluluğu, Yardıma Muhtaç İnsanlar Organizasyonu ve Sınırsız Gazeteciler adına, araştırmacı yazar Khadija İsmayilova’ya yönelik tehditler ile gözdağı verme amaçlı mesajlar karşısında duyduğumuz tedirginliği ve bu tehditler sonucu Ismayilova’nın mesleğini icra edemez hale gelişinin bizde yarattığı derin endişeyi ifade etmek istiyoruz.

İsmayilova’ya yönelik tehditler için kapsamlı, etkili ve şeffaf bir soruşturma yürütülebilmesi amacıyla acilen adım atılması, bu süreçte gazatecinin kişisel dokunulmazlık hakkının ihlâl edilmesi halinde, soruşturmanın etkinliğinin elden bırakılmaması konusunda sizi göreve çağırıyoruz.

Khadija Ismayilova, Özgür Avrupa Radyosu/Radyo Özgürlük’ün (RFE/RL) Azerice yayın yapan kanalı Radyo Azadlig’de araştırmacı gazeteci ve program sunucusu olarak görev yapmaktadır. Araştırmaları çoğunlukla yolsuzluk iddiaları ve üst düzey hükümet yetkililerinin iş dünyası ile bağlantılarına yoğunlaşmaktadır.

Khadija Ismayilova, 7 Mart 2012 tarihinde, içinde erkek arkadaşıyla çekilmiş açık fotoğraflar ve “Orospu, ayağını denk al, yoksa seni rezil etmesini biliriz” diyen notun yeraldığı bir tehdit mektubu aldı. Gazeteci, bu mektubu yayınladı ve araştırmalarına devam etti.

14 Mart 2012 tarihinde ise bu kez Ismayilova’nın erkek arkadaşıyla gizlice çekilmiş seks görüntüleri Internet’te yayımlandı. Görüntülerin internete düşmesinden önceki gün, hükümet yanlısı bir gazete, İsmayilova’ya sözlü saldırıda bulunan ve kişisel yaşamını eleştiren bir yazı yayınlamıştı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın 15 Mart 2012 tarihinde yayınladığı açıklamada, Khadiya İsmayilova’ya yönelik eylemlerin sert bir dille kınandığını ve soruşturma için kendisine söz verildiğini; daha sonraki gün başsavcılık ofisince mahremiyet ihlâli suçundan kamu davasının açıldığını biliyoruz. Buna karşılık, başsavcılığın İsmyayilova’yı tehdit edenler hakkında soruşturma başlatmayı reddettiğini de biliyoruz.

O tarihten bu yana, Khadija İsmayilova savcılık ofisine soruşturmanın yenilenmesi talebini bildiren en az dört mektup yollamıştır. Ismayilova’ya göre, savcılık yanıtında herhangi bir ayrıntılı bilgi verilmeksizin, sadece soruşturmanın devam ettiğini ifade etmiştir.

Khadiya Ismayilova, kendi yürüttüğü soruşturmayla, 2 Temmuz 2011 tarihinde, yaşadığı apartmana bir telefon şirketi çalışanı tarafından gizlice ek kablo döşendiğini tespit etmiştir. Emri verenin kimliği belirsiz bir devlet görevlisi olduğu iddia edilmektedir. Kendisine gönderilen şantaj mektubunun da peşine düşen Ismayilova, mektubun Moskava’daki bir postaneden yollandığını tespit etmiştir. Khadija Ismayilova bu bilgileri savcılık ofisiyle paylaşmış, ancak savcılık, Ismayilova’nın konunun takibi yönündeki taleplerine yanıt vermemiştir.

Bu arada, 2013 yılı Nisan ayında hükümet yanlısı bir web sitesi, Khadija Ismayilova olduğu iddiasıyla kendisine benzeyen bir kadının cinsel içerikli video görüntülerini yayınlamıştır. Khadija Ismayilova, videonun gerçek dışı olduğunu ve kendisine karşı yürütülen karalama kampanyasının devamı niteliğinde olduğunu belirtmiştir.

2013 yılı boyunca, ikitidar partisiyle resmi bağlantısı bilinen gazeler, karalama kampanyalarını sürdürmüştür. Bu gazetelerin yaptığı haberlerde, bahsi geçen cinsel içerikli görüntülere göndermeler yapılmış, yine aynı gazeteler bu videoların linklerini websitelerinde yayınlanmış, Ismayilova ve ailesi hakkında yalan haberler yapmıştır. Bu gazete yayınları karşısında, Azerbaycan mahkemelerine başvuran Khdaija Ismayilova‘nın adalet namına hiçbir kazanımı olamamıştır.

26 Temmuz’da, Ismayilova’nın evinde yine gizlice çekilen cinsel içerikli görüntüler, gazeteciye daha fazla gözdağı vermek ve itibarını karalamak amacıyla bir başka web sitesı tarafından yayınlanmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti, mahremiyet ve ifade özgürlüğüne, temel insan haklarına, demokratik toplumun etkin işleyişine ve bireysel insan onuruna saygı duyan, bu değerleri koruyan uluslararası yükümlülüklere tabiidir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Uluslararası Periyodik Kontrolünde Azerbaycan’dakı gazetecilerin güvenliğine ilişkin birçok tavsiye kararı yayınlanmıştır: Slovenya’nın önerisiyle kararlaşmış tavsiyelerden biri Azerbaycan’ın üzerine düşenin “Gazetecilerin ve yazarların, hükümetin hassas bulabileceği konulardaki eleştirel düşüncelerini açıkça ifade ettikleri için cezalandırılmayacağı özgürce ve korkusuzca çalışacakları ortamı sağlamak ”olduğununu vurgulamaktadır. Birleşik Krallık’ın tavsiyesi ise “insan hakları savunucuları ve gazetecilere yönelik tüm hak ihlâllerinin faillerinin adalete teslim edilmesini, henüz çözüme kavuşturulamamış hak ihlâllerinin etkin ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasının ivediyetini” vurguluyordu.

Pek çok Azerbaycanlı yetkili, geçmişte gerçekleşen bir çok etkinlik sırasında, demokratikleşme ve insan hakları konularında verdikleri sözleri yerine getireceklerini söylemiş, bu taahhütlerin yerine getirilmesi için gerekli adımların atılacağını dile getirmiştir. Azerbaycan Hükümeti’ne, Khadiya Ismayilova’nın pek çok kez tehdit edilmiş olması, araştırmalarına müdahale edilmesi ve mahremiyetine karşı kabul edilemez saldırılarda bulunulmuş olması konularında, kapsamlı, etkili, şeffaf bir soruşturma başlatılması, bu doğrultuda hızlı ve somut adımlar atılması çağrısında bulunuyoruz. Böyle bir soruşturma, Ismayilova’ya karşı yürütülen kampanyanın faillerinin belirlenmesi ve kovuşturulması için gerekmektedir.

Bu önemli konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkürlerimizi sunarız. Saygılarımızla,Madde 19
Sivil Hakları Savunucuları
İnsan Hakları
İnsan Hakları Evi Vakfı
İnsan Haklarını İzleme
Uluslararası Medya Desteği
Medya Çeşitlilik Enstitüsü
Norveç Helsinki Komitesi
Açık Toplum Kuruluşu
Uluslarası PEN topluluğu
Yardıma Muhtaç İnsanlar Organizasyonu
Sınırsız Gazeteciler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s