Ilija Trojanov’un ABD’ye Alınmamasına Dair PEN Uluslarararası Yazarlar Derneği’nin Protesto Mektubu

01.10.2013
İngilizceden çeviren Translators for Justice
Kaynak: http://www.pen.org/letter/pen-letter-protesting-exclusion-ilija-trojanov-us

30 Eylül 2013 tarihinde, PEN Almanya üyesi Bulgar-Alman yazar Ilija Trojanov’un Brezilya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuş izni reddedildi. Bunun üzerine PEN Amerika Merkezi, Trojanov’un ülkeye girememesinin ideolojik gerekçelere dayandığından endişe ederek Dışişleri Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı’na aşağıdaki mektubu gönderdi.

Sayın Dışişleri Bakanı Kerry ve İç Güvenlik Bakanı Beers:

Bu mektubu PEN Amerikan Merkezi üyesi olan 3.350 profesyonel yazar adına, Bulgar-Alman yazar ve PEN üyesi Ilija Trojanov’un yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinin reddedilmesine ilişkin haberlere duyduğumuz derin endişeyi ifade etmek için yazıyoruz.

Haberlere göre, 30 Eylül 2013 Pazartesi günü Sayın Trojanov, Brezilya Salvad, Bahia’dan Colorado Denver’e gitmek üzere Amerikan Havayolları’nın Miami uçuşu için biletini kontrol ettiriyordu. O sırada havayolu personelinden biri “Sınır Kapısı Güvenliği” nedeniyle Trojanov’un havaalanında olduğunu Amerikan makamlarına bildirmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra Trojanov’un uçağa binmesi engellendi ve kendisine Almanya’ya geri dönmek zorunda olduğu söylendi. Bu yılın başlarında Trojanov’un vize başvurusunun reddedildiğini biliyoruz. Ancak Trojanov ikinci denemesinde bir Amerikan üniversitesinin desteğiyle sonunda vize almayı başarmıştı. Böylece Denver’deki Alman Araştırmaları Derneği’nin konferansına katılabilecekti. Ayrıca New York’ta Kasım ayında gerçekleşecek Yeni Avrupa Edebiyatı Festivali’ne de Goethe-Institut tarafından davet edilmişti. Fakat Pazartesi günü Alman Araştırmaları Konferansı’na gidecek olan Sayın Trojanov’un uçağa binmesi engellendi ve kendisi bunun yerine Almanya’ya iade edildi.

Ilija Trojanov 1965 yılında Bulgaristan’da doğmuştur. Ancak, 1971 yılında ailesiyle Yugoslavya ve İtalya üzerinden ülkeden kaçmış ve Almanya’da siyasi sığınma elde etmiştir. Trojanov, Juli Zeh ile birlikte yazdığı ve gözetimlerle (sürveyans) ilgili tartışma yaratan 2009 basımı Angriff auf die Freiheit (Özgürlüğe Saldırı) dahil 20’den fazla kitabın yazarıdır. Trojanov’un Juli Zeh ile birlikte Temmuz ayında bir açık mektup kaleme alarak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın gözetim programına tepki göstermesi için Almanya Başbakanı Angela Merkel’e çağrıda bulunduğunu biliyoruz. Ortada başka bir açıklama olmadığı için, Sayın Trojanov’un ABD’ye girişinin reddedilmesini, yazarların hoşa gitmeyen siyasi duruş ve görüşlere sahip oldukları ve bunları ifade ettikleri için bu ülkeye alınmadığı bir dizi vakanın en yakın örneği olarak görmemek zor.

Alman PEN Merkezi üyesi Sayın Trojanov, uluslararası kuruluşlarımızdan birine üye olup Eylül 2001’den beri Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine izin verilmeyen en az üç üyeden biridir. Bildiğiniz gibi biz bugüne kadar ideolojik yasaklarla ilgili bu ve diğer vakaları protesto ettik ve Müslüman âlimi Tarık Ramazan’ın ABD’ye alınmamasına karşı çıkan davada da davacıydık. 2010 yılında Profesör Ramazan’ın vize yasağı kalktığında umutlanmıştık. Aynı yıl, Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanı Harold Koh yazar ve akademisyenlere vize verilmesiyle ilgili bir teminat mektubu yayımlayarak Dışişleri Bakanlığı’nın, “vize başvuru sahibinin üniversitede öğretmenlik yapması, konuşmalar sunması, akademik konferanslara katılması veya benzer anlatım ya da eğitim faaliyetlerini yerine getirmesinin seyahatinin birincil amacı olmasına önemli derecede ağırlık vereceğini” ifade etti. Bu gelişmelerin ideolojik temelli yasaklardan uzak bir politikaya geçişin işareti olduğuna ve Sayın Trojanov’ın dün yaşadığının benzeri olayların sonunun geleceğine dair umutluyduk.

Sayın Trojanov, hem Almanya’da hem de yurt dışında, uluslararası hukuk tarafından korunan ve kendi anayasamızda da yer verilen görüşlerini ifade etme hakkını kullanmaktan başka hiçbir şey yapmamış saygın bir meslektaşımızdır. Bugünkü yönetimin 11 Eylül sonrası politikalarının ABD’nin temel hakları koruyan ve teşvik eden uluslararası lider duruşuna verdiği zararı onarmaya çalıştığı bir dönemde, Trojanov’un ülkeye girişinin reddedilmesi, ülkenin ABD Anayasası’nın Birinci Ek Maddesi’ne [din ve ifade özgürlüğü] olan bağlılığı konusunda yanlış mesaj veriyor.

Bu nedenle makamlarınızın Sayın Trojanov’un ABD’ye girişini reddeden kararla ilgili kapsamlı değerlendirmeler yürütmesini ve vizesini yenilemek için derhal harekete geçmesini saygıyla arz ediyoruz.

Saygılarımızla,

Peter Godwin
Başkan

Larry Siems
Yazma Özgürlüğü Programı Başkanı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s