Alice Walker’dan Alicia Keys’e mektup: “Ruhunu koru, İsrail’i boykot et.”

04.06.2013

İngilizce’den çeviren Translators for Justice

Kaynak: http://www.michronicleonline.com/index.php/entertainment/12001-alice-walker-pens-open-letter-to-alicia-keys-save-your-soul-boycott-israel

Yazan: Kirsten West Savali/Newsone

Alicia Keys, Boycott, Divesment and Sanctions (BDS – Boykot, Tecrit ve Yaptırım) Hareketi’nin protestoları, dilekçeleri ve destekçilerinden gelen açık mektuplara rağmen İsrail’deki konseri için geri adım atmadı.
New York Times’ a konuşan 33 yaşındaki şarkıcı “İsrail’e yapacağım bu ilk ziyareti iple çekiyorum. Müzik, dinleyicileri barış ve aşkla birleştiren evrensel bir dil ki bu da bizim gösterimizin temelini oluşturuyor”, dedi.

Efsanevi şair, Pulitzer ödüllü yazar ve aktivist, Alice Walker ise, uzun yıllar İsrail hükümeti tarafından uygulanan vahşete karşı Filistinli haklarını korudu. Walker, Alicia Keys’e yazdığı açık mektupta İsrail, Tel Aviv’de sahne almaması yönünde çağrıda bulundu.

İşte Walker’ın mektubu :

Sevgili Alicia Keys, Bugün, İsrail’de çok yakında bir konser vereceğini öğrendim. Henüz tanışmasak da birbirimizin işine ve yoluna, eşit şekilde saygı duyduğumuza inanıyorum. Bilinçli pek çok uluslararası sanatçının boykot ettiği ırkçı bir ülkede konser vererek kendini (ruhunu) tehlikeye atman beni üzdü. Biz, seni seven büyüklerin, İsrail’in Filistinlilere uyguladığından daha az öldürücü boyutlardaki Amerikan ırkçılığına karşı Birleşik Milletlerin Güneyli kurumlarını protesto ederken sen henüz doğmamıştın. Sivil haklar tarihinde çok önemli bir yeri olan bu olay hakkında bilgin yoksa, google’da Montgomery Otobüs Boykotu konusunu arayabilirsin. Biz ülkemizi temelinden değiştirdik, İsrail’in kurumlarına ve ürünlerine karşı yapılacak boykotlar da aynı etkiyi orada sağlayacaktır. Bu bizim tek pasif seçeneğimiz ve Amerika’daki direnişte öğrendiğimiz en önemli şey, barışçıl bir geleceğe giden tek yolun pasifizm olduğudur.
Eğer websiteme ve alicewalkergarden.com adlı bloguma göz atarsan, yıllar içinde İsrail’e ve onun kurumlarına (kişilerine değil) karşı yapılacak kültürel boykotun neden sanatçılara kalan tek seçenek olduğunu açıklayan pek çok makaleye kolayca ulaşabilirsin. İsrail’in her gün Filistin’in insanlarına kendi topraklarında, İsrail’in kendisininmiş gibi kontrol etmek istediği topraklarda uyguladığı ölçüsüz zararla baş edemeyen sanatçının başka yolu yoktur. ‘Brand Israil’ adı altında bir kampanyayla İsrailli yetkililer özellikle sanat ve kültürü kullanarak, Filistinle olan savaşı adeta yok sayarak, İsrail’i modern ve hoşgörülü bir yermiş gibi göstermek niyetinde olduklarını açıkça belirttiler.


Bu aslında senin için son derece acı verici ve inanılmaz bir gerçeği öğrenmen için de harika bir fırsat: Bizim hükümetimiz (en başta Obama olmak üzere) acımasız, adaletsiz ve inanılmaz biçimde kötü bir sistemi desteklemektedir. Bu durum üzerine, benim de yaptığım gibi aylarca, yıllarca kafa yorabilirsin. Yalanlar üzerine kurulu yalanlar, yanlış bilgilendirme, korku, korkaklık, suç ortaklığı ve açgözlülük… Bunlar, bizim acı çeken dünyamızın ızdırabının ve gözlerimizin kocaman açılmasının yegâne nedenleridir.
Sen benim aklımda, özellikle dünya çocuklarına karşı, şefkatli ve bilinçli biri olarak kaldın. Lütfen, eğer yapabilirsen, Gazze’deki çocukları ziyaret et ve onlara tüm çocuklara olan ortak sevgimizi ve sadece varoldukları için zarar görmelerinin hak olmadığını anlatan bir şarkı söyle.


Kızkardeşim, sevgili kızım ve arkadaşıma sevgilerimle,
Alice Walker

__

İlintili haber: “Alice Walker, Konuşmacı Olarak Michigan Üniversitesi’nden Aldığı Daveti Üniversitenin Nasıl Geri Çektiğini Anlatıyor”
https://translateforjustice.wordpress.com/2013/08/20/awalker1/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s