Alice Walker, Konuşmacı Olarak Michigan Üniversitesi’nden Aldığı Daveti Üniversitenin Nasıl Geri Çektiğini Anlatıyor

08.08.2013
İngilizce’den çeviren Translators for Justice
Kaynak:http://www.speakoutnow.org/article.php?id=407#.Ug0eMPXW1-k.facebook

Davetin Nasıl Çekildiğini Merak Ettiyseniz: Mali Destek Sansürü

Michigan Üniversitesi Kadın Eğitim Merkezi’nin 50. Yıldönümünde konuşma yapması için aldığı davet geri çekildi.

“Bunu yazmaktan üzüntü duyuyorum. Çünkü konuşma özgürlüğünün savunucularındanım ve herkesin kendini ifade etme hakkına sahip olduğu fikriyle yetiştirildim. Ama aynı zamanda kurumların başka hususlar ile karşı karşıya olduğunun da farkındayım. Bugün öğleden sonra, Michigan Üniversitesi benimle temasa geçti ve İsrail ile ilgili yorumlarınız nedeniyle bağışçılar desteklerini çektikleri için davetlerini geri aldıkları konusunda bilgi verdi. Bu programa kaynak sağlamaya istekli değiller ve Üniversite/Kadın Merkezi’nin de kendini finanse etmek için kaynakları yok. Kendileri derinden pişmanlar ama ben yine de size hemen bildirmek istedim. Umarım bu e-postayı göndermek zorunda kalmaktan bile rahatsızlık duyduğumu takdir edersiniz. Dilerim ileride tekrar birlikte çalışma imkânımız olur. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Keşke böyle sonlanmasaydı.”

Temsilcinin asistanımı ve beni bu durum konusunda uyarmasını ve mektubunun yaklaşımını çok takdir ediyorum. Kadınların eğitim ve eşitlik yolundaki önemli bir kilometre taşını kutlamalarına destek vermemi sağlamakta bu kadar istekliyken, bu durum karşısında nasıl hissettiğini hayal etmek zor değil. Ama işin parlak tarafı da var: Böyle bir davranış, bağışçıların kanıtladığı gibi, bize zayıflığımızı öğretiyor ve bunun bize sonunda (ve yakında) gücümüzü göstermesi gerekiyor: Kadınlar ekonomik özgürlüklerini kendi ellerinde tutmalıdır. Sadece aile içinde değil, okullarda, iş gücünde, ve başka her yerde… Biz hayatımızın bu yönünü elimize alana kadar, her alandaki seçimlerimiz reddedilebilir.

Yarım yüzyıldan beri seyahat yaptıktan sonra seyahatten yorgun düştüm, bu yüzden yine bir uçağa binmediğim ve sürekli x-ışınlarından geçip bir de bluzumun altında bir şey saklıyormuşum gibi elle aranmadığım için hiç de üzgün değilim. Ama şüphesiz ülkemizin en iyilerinden sayılabilecek kadınların (ve erkeklerin) bu neşeli buluşmasını kaçıracak olmaktan üzgünüm.

Davet sahipleri, eğer bunu okuyorsanız bilin ki, size kayıtsız sevgimi ve anlayışımı gönderiyorum. Beni davet edecek kadar cesur olduğunuzu düşündüm ve bunun için size değer veriyorum. Gerçek ne olursa olsun, daima var olacak olan budur. Bu ne sonsuza kadar gizli kalabilir, ne de en küçük çocuktan bile gizli tutulabilir.

– Alice Walker
8 Ağustos 2013
__

İlintili haber: Alice Walker’dan Alicia Keys’e mektup: “Ruhunu koru, İsrail’i boykot et.”
https://translateforjustice.wordpress.com/2013/08/20/awalker2/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s