چگونه رهبران ترکیه از کودتای مصر به سود خود بهره برداری می کند

09.07.2013
Translated from English by Translators for Justice
منبع:
http://www.usnews.com/opinion/blogs/world-report/2013/07/09/egyptian-overthrow-of-morsi-helps-turkeys-erdogan

نوشته کلیر برلینسکی

وقتی مطبوعات آمریکایی را می خوانید، ممکن است فکر کنید که اعتراضات در ترکیه پایان یافته اند و البته این درست بر خلاف واقعیت است. عجیب تر این است که وقتی مطبوعات ترکیه را می خوانید فکر می کنید که در مصر هستید! چرا که موضوع اصلی تمامی اخبار و مطالب چاپ شده کودتا و ناآرامی های مصر است.دلیل این امر می تواند این باشد که برای نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان، کودتای مصر همانند کابوسی وحشتناک و پایانی برای سیاست خارجی بلندپروازانه  وی بود. این دلیل تا حدی درست است.

اما از دید سیاست داخلی، درست برعکس است:  بزرگترین رویای اردوغان به حقیقت پیوسته است. نه تنها اتفاقات اخیر مصر توجه رسانه های بین المللی را به خود معطوف کرد بلکه برای اردوغان این امکان را فراهم آورد که اذهان مردم عامی ترکیه را به سمت و سوی دیگری هدایت کند و  به ادعای خود مبنی بر اینکه معترضان پارک قزی در فکر انجام کودتا در ترکیه بودند اعتباری تازه ببخشد.

واقعیت اعتراضات جدید در استانبول به این شرح است: شنبه گذشته، اولین دادگاه محلی استانبول حکم به لغو پروژه ساخت و ساز تاکسیم داد و در نتیجه آن، پارک مجددا برای استفاده عموم بازگشایی شد. معترضان استانبولی تصمیم گرفتند ساعت 7 عصر در محل پارک قزی پیروزی خود را جشن بگیرند. با این حال چند ساعت قبل ازشروع گردهمایی، استاندار استانبول در تویتر اعلام کرد که “بازگشایی پارک قزی به فردا موکول می شود. این پارک که توسط شهرداری استانبول آراسته شده، شادی و صلح را برای همه به ارمغان خواهد آورد.”

استاندار در اصل حق دارد از گردهمایی های خاصی جلوگیری کند که باعث به خطر افتادن امنیت ملی، نظم عمومی، ارتکاب به جرم و جنایت، آسیب به سلامت و اخلاق عمومی و نقض حقوق و آزادی افراد می شوند. اما در پیام تویتری وی هیچ گونه اشاره ای به این دلایل به چشم نمی خورد. به بیانی دیگر او به مردم گفت که شما زمانی وارد پارک می شوید که حزب غالب به شما اجازه دهد و نه حکم این گونه دادگاه ها.

نتیجه قابل پیش بینی بود. شهروندان خشمگین در میدان تاکسیم اجتماع کردند و حکم دادگاه را روی پرچم های بزرگ به اهتزاز درآوردند. بلافاصله گازهای اشک آور و توپ های آب به کار افتادند و هزاران شهروند ترک به خیابان استقلال سرازیر شدند. ین خیابان مرکز استانبول است و معمولا پر از عابران خوشحالی که در آن قدم می زنند. هیچ دلیل قانع کننده ای وجود نداشت که در شب شنبه این خیابان مثل همیشه نباشد… حزب فقط می خواست که قدرت خود را به رخ داگاه بکشد…

آن شب خیابان استقلال اینگونه بود: http//www.youtube.com/watch?v=hkAj5YjKmMQ. من این فیلم را نگرفته ام ولی در میان کسانی هستم که در پشت ابر گازهای اشک آور حرکت می کنند. چطور توانستم اینقدر ساده لوح باشم که فکر کنم قدم زدن در خیابان استقلال در آن شب لذت بخش خواهد بود.  حدود 59 نفر که در آن غوغا گیر افتادند بازداشت شدند.  والدین آشفته به پلیس التماس می کردند که فرزندانشان را آزاد کنند، اما چه فایده… بازداشت شده ها به ون های پلیس انتقال پیدا کردند.

اما شما حق دارید ندانید که این اتفاقات در ترکیه روی داده است، چرا که حتی خود مردم ترکیه هم نمی دانند مگر آنهایی که خود در آنجا حضورداشتند. اردوغان ساختاری خاص به رسانه های ترکیه تحمیل کرده است و توانایی وی برای تغییر موضوعات مهم ملی در یک چشم بر هم زدن زبان زد است. بنابراین مصر تقریبا تنها موضوع غالبی بود که از ابتدای وقوع کودتایش در رسانه های ترکیه مورد توجه قرار گرفت. با این حال جالب است بدانید که اخبار کمی در مورد تحولات خاص پس از کودتا در مصر پخش می شود. تمرکز گفتمان اصلی رسانه ها در اصل استعاره ای است برای ترکیه و تاریخ پر از کودتایش و تلقین این مسئله که معترضان پارک قزی- که در حقیقت دموکراسی خواه هستند- می خواهند دموکراسی را از بین ببرند.

وسواس و توجه مفرط ترکیه به سقوط دولت رییس جمهور مصر، محمد مرسی، نگرانی طبیعی نسبت به اوضاع برادران مصری خود نیست. بلکه در حقیقت نگرانی برای ایدئولوژی یا به بیانی دیگر سیاست های داخلی است. ناآرامی های ترکیه همچنان ادامه دارند. در شرایط معمولی، ترکها اهمیت زیادی به دموکراسی در مصر نمی دهند، مگر این که 24 ساعت روز با اخبار وحشت آور و تحلیل های کوچه بازاری کودتای مصر از رسانه های ترک بمباران شوند…

 در واقعیت امر، ممکن است معترضانی که شعار می دهند “این فقط آغاز است، مبارزه ادامه دارد” حق داشته باشند. و در این صورت، معلوم نیست اردوغان باز چه ورقی در دست داشته باشد تا معترضان را گروهی حاشیه ای و با قصد کودتا جلوه دهد. به هر حال فراموش نکنیم که اردوغان استعدادی خاص در کشیدن ورق از آخر دسته ورق های بازی دارد.

کلیر برلینسکی عضو ارشد ترکیه در شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن دی. سی و ساکن استانبول است.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s