Navalny’nin Rusya Mahkemesindeki Kapanış Konuşmasının Metni

05.07.2013
İngilizce’den Çeviren Translators For Justice
Kaynak: http://www.nytimes.com/2013/07/06/world/europe/text-of-navalnys-closing-remarks-in-russian-court.html?pagewanted=all&_r=1&

David M. Herszenhorn
MOSKOVA — Rusya’daki muhaliflerin en önde gelen lideri Aleksei A. Navalny, Cuma günü görülen duruşmada,  savcının,  Navalny’nin zimmetine para geçirme suçundan  yargılanmasını ve altı yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep eden kapanış konuşmasına cevaben, duygusal bir konuşma yaptı. Aynı davada yargılanmakta olan Pyotr Ofitserovn için de beş  yıl hapis cezası istendi. Bir oblast* başkenti olan Kirov’da yürütülen ve Internet’ten canlı olarak yayınlanan duruşma sırasında, Navalny, Kremlin’i etkileyici bir hitabetle top ateşine tuttu ve  bu konuşmasında, muhalefet çalışmalarını sonlandırmayacağını söyleyerek halkın desteğini  kazanmaya çalıştı. “Kendimden kaçamam” dedi,  “Elimde bundan başka bir şey kalmadı”. Hakim, kararın 18 Temmuz tarihinde açıklanacağını bildirdi.Aşağıda, New York Times’dan Nikola Khalip tarafından İngilizce’ye çevrilen,  Navalny’nin bu konuşması yer almaktadır.

Sevgili dostlar,
Bir televizyon dizisini aratmayan –ve hatta davaya benzeyen bir Tv dizisine dönüşen – çarpıcı davamızın sonuna geliyoruz.  Davayı  bir televizyon dizisine benzeterek mahkemeye hakaret etmeye çalışmıyorum,  çünkü bu dava gerçekten bir televizyon dizisine benziyor. Ve, özellikle, ben de dahil herkesin gayet iyi  bildiği gibi bu davanın asıl amacının, ancak bir TV dizisinde olabilecek şekilde  , federal kanallarda  benimle ilgili, “Kirov bölgesindeki bütün keresteleri çalan adam budur, dolandırıcı bu kişidir”,  şeklinde haber yapılmasını sağlamak olduğunu  hesaba katarsak,  burada bulunan hiç kimsenin böylesi bir olayı daha önce yaşamış olma ya da gelecekte yaşama  şansı olduğunu sanmıyorum .  Sanki böyle yaparak, hepimizden milyarlar çalan ve ülkemizde iktidarı ele geçirmiş olan o hakiki dolandırıcılar hakkında tüm yazdıklarımı değiştirebilecekler.

Bir TV dizisi derken, tarzını tanımlamakta zorlanıyorum: bu bir komedi mi yoksa dram mı? İşin içinde  bu duruma dramatik bir karakter kazandıran  bir takım diğer insanlar olmasaydı, konuyu daha alaycı bir şekilde ele alabilirdim. Öncelikle Pyotr Ofitserov ve ailesinden özür dilemek istiyorum, çünkü şimdi benim yüzümden tüm bunları yaşamak zorunda kalıyorlar. Onlar – hiç beklenmedik bir şekilde- rehin alınmışlardır  ve şu anda tüm bunları yaşamak  durumunda kaldılar. Sadece beni biriyle bağlantılı göstermek için, bir kişiyi yolsuzlukla suçlayıp hapse atmak için, ortada bir işadamı olması gerekiyordu, ve ne yazık ki bu işadamı  Pyotr Ofitserov oldu.

Mahkemeye ve savcılık makamına sesleniyorum: Bu adama ve ailesine işkence etmeyi bırakın. Herkes, Ofitserov’un bu işin içine çekilmesinin bir tesadüf olduğunun farkında.  Bu adamı beş yıl hapis cezası istemiyle yargılamak abestir.

Ne beş yılı ?! Hangi milyon rubleler? Ochakovo’daki küçük apartman dairesinin dörtte birine haciz kondu. Eve ekmek getiren tek kişi ve beş çocuk babası olan birini hapse göndermek  yetmedi mi? Bir de adamın beş çocuğunun sokakta kalmasını mı istiyorsunuz?

Sizleri, – siyasi bir emir olduğu aşikar olan,  siyasi bir dava çerçevesinde bile-  alenen aşırıya kaçan adımlar atmamaya davet ediyorum. Ofitserov,  bu siyasi düzen ortamında hapse gönderilmemelidir. Herkesi, hedefe ulaşmak için bu siyasi düzene ihtiyaç duymadığımızı akılda tutmaya çağırıyorum.

Bana gelirsek, ben neden burada olduğumu biliyorum. Ben herkesin, savunmanın, savcının, mahkeme kâtibinin veya sizin gözlerinizin içine yani kameraya, ya da bu salonda yer alan veya bunu televizyonda izlemekte olan herhangi bir çift gözün içine gönül rahatlığıyla bakabilirim. Çünkü biliyorum ki, şu anda beni televizyonda izlemekte olan veya bu davayı takip etmiş olan herkes bana gelip “Aleksei, sen ne bu davada,  ne de sürekli olarak sana karşı uydurulmakta olan diğer davalarda suçlu değilsin” diyecektir.

Sayın savcımız bugün dâhice bir ifade kullanmıştır ve bu ifade, bu davanın ikinci bir başlığı olarak kullanılabilir: “Hayaller ve masallar dünyasından çıkalım artık.”

Ben de bu kürsüden, bu sürecin emrini verenlere seslenmek  istiyorum:  “Hayaller ve masallar dünyasından çıkalım artık!” Eğer biri, benim veya çalışma arkadaşlarımın, bu dava yüzünden, Bolotnaya davaları ya da tüm ülke çapında devam etmekte olan diğer bir çok  dava yüzünden faaliyetlerimizi sona erdireceğimizi düşünüyorsa, ciddi şekilde  yanılıyor demektir.

Bazıları, buranın, benim şartlarımı ortaya koymam veya geleceğe yönelik tehditler savurup planlar yapmam için  en uygun yer olmadığını düşünebilirler. Ben katılmıyorum. Bence burası, planlarım hakkında konuşmak için, tehditlerden bahsetmek için ve koşullar koymak için en uygun yer. Ve ben şimdi, benim ve çalışma arkadaşlarımın, Rusya’da tesis edilmekte olan bu feodal düzeni – milli servetin yüzde 83’ünün, nüfusun yüzde 0.5’ine ait olduğu bu erk sistemini- yok etmek için mümkün olan her şeyi yapacağımızı beyan ediyorum.

Ve bu davanın, burada Kirov bölgesinde, hayaller ve masallar dünyasından çıkmanın çok kolay olduğu bir yerde yürütülmekte olmasından memnunum, çünkü Kirov’da ya da Kumyony veya Omutninsk’de, hayaller ve masallar dünyasının var olmadığını görebilirsiniz:  15 yılda elde edilen muazzam  petrol ve benzin gelirleri, insanlarımıza ne kazandırdı?  Kimse daha iyi bir tıbbi bakım ya da eğitime erişim imkânı elde etti mi? Yeni evlerimiz mi oldu? Elimize ne geçti?

Burada, hem mahkeme salonunun bu tarafında,  hem de karşı tarafında olanlara soruyorum: Bizler ne kazandık?  Kocaman bir hiç.  Bir tek şeyimiz oldu.  Sovyetler zamanından bu yana, daha da makul bir fiyata gelmiş olan hepimizin bildiği tek ürün yani votka. Hepimize, bu ülkenin vatandaşlarına garanti edilen tek şey alçalma ve kendimizi öldürünceye kadar içme imkânıdır.

Ve, bu feodal rejimi inşa etmekte olan tüm bu insanlar, iktidarı ele geçirmiş olan tüm bu KGB generalleri, çocuklarını bankalarda mevzilendirmiş,  Rusya Federasyonu’nun tüm milletvekilleri malvarlıklarını  İsviçre’ye göndermiş ve orada banka hesapları açmışlardır – Marbella’daki meskenlerinin tamamı,  Rusya Federasyonu vatandaşlarına  aittir. Orada oturan ve hepinizi soymakta olan bu feodal topluluğu ortadan kaldıracağız.

Beni sanık sandalyesine oturtmuş olmanıza rağmen, ben ve arkadaşlarım, sizi – Kumyony, Omutninsk, Kirov, Vladivostok ve tüm diğer yerlerde yaşamakta olan siz halkı – bunlardan koruyacağız.

Eğer birileri, altı yıllık hapis cezası tehdidini duyduktan sonra yurtdışına kaçacağımı ya da bir yerlerde saklanacağımı zannediyorsa, çok yanılıyorlar. Kendimden kaçamam. Elimdeki tek şey bu ve ülkeme yardım etmekten, yurttaşlarım için çalışmaktan başka hiçbir şey yapmak istemiyorum.

Hiçbirimizin tarafsız kalma hakkı olduğuna inanmıyorum. Kimsenin,  dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için çaba göstermekten kaçınmaya hakkı yok.  Böyle bir hakkımız yok. Çünkü her seferinde biri   “Neden ben bir kenarda oturup beklemeyeyim ?diye düşündüğünde, ancak Kremlin’de bir örümcek gibi oturmakta olan bu iğrenç feodal rejime hizmet etmiş olur.  Rusya’nın tümünü hortumlamakta olan bu 100 aileye yardımcı olmuş olur.  Onların,  Rus halkının itibarını düşürmesine ve ölesiye içmeye teşvik etmesine, ve milli servetimizin tümünü ülkeden alıp götürmelerine çanak tutmuş olur.

Bitirirken,  benim gibi olan, benimle birlikte çalışmış olan ve benimle birlikte çalışmak isteyen tüm insanlara sesleniyorum: bunu yapmaktan korkmayın.  Bizim gibi olan niceleri var.  Bizden yüz binlerce,  milyonlarca var. Fakat bu yüz kişi,  tembellik ve duyarsızlık yüzünden, iktidarı elde tuttuğunda durum komik oluyor .

Ama bu sonsuza dek böyle gidemez, Dünyanın en büyük ve en zengin ülkelerinden birinin 140 milyonluk güçlü halkı, bir hiç olan bir avuç adi insana boyun eğdirilemez. Bunlar, sermayelerini kurnazlıkları ya da akılları sayesinde  elde etmiş olan oligarklar bile olamazlar.  Bunlar,  demokratlık  ve yurtseverlik  kisvesi altında, her şeyi ele geçirmiş olan,  beş para etmez, bir avuç eski Konsomol**  aktivistidir.  Bu düpedüz saçmalıktır ve bu saçmalık , ancak bizim kendi çabalarımızla sona erecektir.

Çok teşekkür ederim.

Editörün  Notları:

*Oblast: Rusya federasyonuna bağlı eyaletlerden her biri

**Konsomol: Devrimci parti ve örgütlerde yer alan, gençliği sosyalizm mücadelesinde örgütleme hedefi taşıyan, bağlı bulunduğu parti ya da örgütlere militan aktaran birim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s