Alet edilen göçmenler – taz muhabiri Pascal Beucker’in Düsseldorf’taki AKP mitingiyle ilgili yorumu

07.07.2013
Almancadan çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://www.taz.de/Kommentar-Pro-Erdogan-Demo-/!119445/

Türk Başbakanına müthiş bir destek var
Düsseldorf Rheinpark’ta yaşanan, bir güç gösterisiydi. Türk başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya’daki yandaşlarını çağırdı ve kısa bir süre önce Köln’de ona karşı eylem yapan kişiden daha fazla insan geldi.Bu saptama çok acı olabilir, ama gerçek: Kendine hayran yeni Osmanlı paşasını hala, yurtdışındaki Türkler arasında da destekleyen çok. Bu mitingi düzenleyenlerin Kuzey Ren Westfalya eyaletinin başkentinden Türkiye’ye göndermek istediği ve ne yazık ki göndermeyi başardığı resim işte bu.

Pek çok eylemcide gözlemlediğimiz, başbakanı yüceleştirme derecesine varan hayranlık bize ne denli yabancılaştırıcı gelirse gelsin, yalnız Erdoğan karşıtlarının değil, onu destekleyenlerin de sokağa çıkması elbette son derece meşru. Ancak ürkütücü olan, yalnızca Türkiye’deki demokrasi hareketine karşı duyulan ve mitingde ifade edilen o nefret değil.

Düsseldorf’ta toplananlar için Gezi Parkı eylemcileri özgürlükçü, demokratik ve insancıl bir topluma duyulan özlemi simgelemiyor; onlar, Gezi eylemlerinden Türkiye’yi yıkmak isteyen kötü dış güçlerle ilgili absürd komplo teorileri çıkarıyorlar.

Ancak dünkü mitingin endişe uyandırıcı olmasının bir nedeni daha var. Etkinliği düzenleyen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), organizasyon aşamasında ya da miting sırasında Almanya’daki kamuoyuna seslenmeyi aklının ucundan bile geçirmedi. Bunun tek göstergesi mitingde sadece Türkçe konuşulması değildi. UETD’nin bütün derdi, Türkiye’de etki yaratamaktı.

UETD, tüzüğünde “parti politikaları ve dünya görüşü olarak yansız” olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Almanya’daki Türk kökenli göçmenlerin ülkeye uyum sağlamasına katkıda bulunmayı amaçladığını söylüyor. Ancak bu, kamuflaj ve yalandan ibaret. UETD yıllardır AKP’nin yurtdışında yaşayan Türkleri kazanma çabalarında beşinci güç olarak hizmet veriyor. Dernek, islamcı AKP’ye göçmenleri alkışçı ve oy getiren sürü hayvanı olarak kullanmakta yardımcı oluyor.

Şimdi Düsseldorf’taki hayranlık gösterisine çağıran UETD, bu amaçlar 2008’de Köln’de, 2011’de de yine Düsseldorf’ta Erdoğan’ın çok tartışılan o mitinglerini düzenlemişti. Türkiye kökenli göçmenleri iç politika bağlamındaki çıkarları doğrultusunda bu denli açık biçimde alet eden bir oluşum göçmenlerin uyum sağlamasına ket vurmakla kalmıyor, uyum denen şeyin alenen karşısında yer alıyor. İşte bu nedenle dün sergilenen güç gösterisi yalnız Taksim’deki eylemciler için kötü bir sinyal olmakla kalmıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s