بیانیه جنبش همبستگی تاکسیم، 22 ژوئن 2013

22.06.2013
ترجمه: مترجمان عدالت
منبعhtt://taksimdayanisma.org/:

 “ژوئن ما به تنهایی
برای دنیا حکم یک سال را دارد
چرا که با شدت فزاینده، با آتش فروزان
با دستهای مان، با سرهای مان و با خون سرخمان
نخواهیم گذاشت که پنجه های به خون آغشته ات پنهان شوند
جانباختگان ما گرد هم می آیند
همانند انبوهی از نگهبانان ساحل.”
–          تورگوت اویار

ما در سرزمین خود از هر گوشه ای صدای حمایت می شنویم، از میدان ها، پارکها، خانه ها، اتحادیه ها و از تمام گوشه ها و فاصله هایی که در آنجا قلبی برای پارک قزی می تپد. صدای خود را در میدان تاکسیم بلند و بلند تر می کنیم.

ما در همه فضاهای عمومی گرد هم می آییم، با هوشیاری و متانتی که همه از هر رنگ و گروهی به آن اعتقاد داریم، هوشیاری که ما را به همانی تبدیل می کند که هستیم، با عزمی راسخ که جنبش مقاومتی مان را ممکن می سازد و با خلاقیتی پایان ناپذیر. جنبش مقاومت تاکسیم هنوز پاسخی برای مطالباتش از سوی دولت دریافت نکرده است. ما نه تنها هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم بلکه شاهد هستیم که چطور افرادی که مطالبات ما را در جهان انعکاس می دهند با خشونت و بازداشت وادار به سکوت می شوند. با همه این فشارها، ما همچنان فریاد بر می آوریم.

بار دیگر برای یادآوری به کسانی که می خواهند فراموشی بر آنچه گفته شده سایه بیافکند و یا کسانی که هنوز نشنیده اند:

  • ممنوعیت تظاهرات و گردهمایی در میادین عمومی، فضاهای عمومی و مهمتر از همه در میادین تاکسیم و کیزیلای باید برداشته شود. موانع هدفمند باید برداشته شوند. آزادی اندیشه باید تضمین شود.
  • افرادی که با آغاز مقاومت در برابر تخریب پارک قزی، حقوق دموکراتیک شهروندان را خدشه دار کردند، دستور به در هم کوبیدن این جنبش دادند، افرادی که از این دستورات تبعیت کردند و مسئول صدمه دیدن هزاران انسان و مرگ چهار تن از هموطنان ما شدند، باید از سمت های خود خلع شوند. پیش از همه رئیس پلیس و استانداران استامبول، آنکارا، هاتای و آدانا شامل این خواسته ما می باشند.
  • استفاده از گاز اشک آور و مواد مشابه باید ممنوع شود.
  • یاران ما که به واسطه شرکت در تظاهرات در تمامی نقاط کشور دستگیر شده اند، باید آزاد شوند و به آنها این اطمینان داده شوند که هیچ پیگرد قضایی متوجه آنها نیست.
  • تمامی پارک ها، و پیش ازهمه پارک قزی، که در چند وقت گذشته بسته شده اند و همچنین تمامی محل های گردهمایی از جمله سرپناه های مخصوص بلاهای طبیعی باید بلافاصله به روی عموم باز شوند.

ما همه مسئولان را فرا می خوانیم: تا زمانی که به مطالبات ما جامه عمل پوشانده نشود و دست از خشونت برداشته نشود، همان جرم نابخشودنی علیه بشر که در مقابل چشمان دنیا مرتکب شدید، نمی توانید از زیر بار مسئولیت اتفاقاتی که رخ داد شانه خالی کنید. نمی توانید خود را مسئول حمله به جوانان، زنان، دگرجنسان، دو- و ترانس جنسان، سازمان های  بزرگ مردم-محور، سازمانهای کارگری و شغلی، احزاب، سازمان های غیر دولتی، گروه های علاقمندی که سالهای سال این خواسته ها را در میادین دنیا فریاد می زنند ندانید. نمی توانید مسئول آنچه که کردید نباشید. این مطالبات نه فقط مختص ما که خواسته تمام انسانهای آزادیخواه دنیاست .

در نتیجه حملات اخیر که خود بر خلاف حقوق جهانی بودند، صدها تن از یاران ما بازداشت شدند، تعداد زیادی از آنها در بازداشتگاهها هستند و از تعداد زیادی هیچ خبری در دست نیست. حمایت انسانی و حقوقی ما شامل همه یارانی است که در این جنبش شانه به شانه ما قدم برمی دارند، کسانی که بازداشت و یا ناپدید می شوند و کسانی که در بیمارستان ها تحت درمان هستند. برای نمایان کردن این حمایت، اعضای ما به دیدار آنها خواهند رفت.

دوستان ما، عبدالله کومرت، محمد آیوالیتاش و ادهم ساریسولوک، که همانند همه ما به عنوان شرکت کننده در صلح آمیزترین و آرامترین جنبش مقاومت در تاریخ ترکیه و با آرزوی حقوق برابر، آزادی و برادری در این دنیا به خیابان ها رفتند، تا حقوق خود را مطالبه کنند، قربانی خشونت، نفرت و وحشیگری شدند که امروزه حتی در زمان جنگ هم دیگر وجود ندارد.

به احترام و به یاد همراهانی سر خم می کنیم که در اوج جوانی از میان ما رفتند.  روحیه مصمم و بلند مرتبه آنها در این مبارزه و در مراتب بعدی الگو و نور راه ما خواهد بود.  ما فراموش نخواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد فراموشی سایه بیافکند.

مهمترین چیزی که ما، به عنوان جنبش همبستگی تاکسیم، از این رخدادها آموخته ایم این است که مبارزه محدود به زمان و مکان نیست. ما آموخته ایم که مبارزه از هم اکنون در هر لحظه زندگی، در هر متر این شهر و این کشور ادامه خواهد داشت.

جنبش همبستگی تاکسیم

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s