Uluslararası Af Örgütü: Türkiye Başbakanının Sözleri Sadece Şiddeti Alevlendirecek

11.06.2013
İngilizceden çeviren Translators For Justice
Kaynak: http://www.amnesty.org/en/for-media/press-releases/turkish-prime-minister-s-words-will-only-exacerbate-violence-2013-06-11

Basın açıklaması
Türkiye başbakanının sözleri, sadece şiddeti alevlendirecek

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günü televizyondan da yayınlanan konuşmasında; ülkeyi neredeyse iki haftadır çalkalayan protestolara bundan sonra tolerans göstermeyeceğini söyledi.Şu anda İstanbul’da olan, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner bu konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Türkiye başbakanı, son protestolarla ilgili kendi söylem tarzını kullanarak; toplanma özgürlüğünün bu olmadığını söyledi. Konuşmasını takiben başlayan şiddetin sorumluluğu Başbakan Erdoğan’a ait. Barışçıl protestolara saygı duyulmalıdır ve uluslararası topluluk, daha fazla kan dökülmesini önlemek için Erdoğan’ı taktiklerini değiştirme konusunda zorlamalıdır.”

Sabah saatlerinde İstanbul Valisi’nin Gezi Parkı’nda polis müdahalesinin durdurulacağının sözünü vermesine rağmen, Başbakan’ın konuşmasını takiben Uluslararası Af Örgütü parka en az 30 tane göz yaşartıcı bombanın atıldığını gördü.

Şehrin son kalan yeşil alanlarından biri olan, İstanbul Taksim Meydanı’nın yanındaki Gezi Parkı’na alışveriş merkezi inşa edilmesine karşı aktivistlerin başlattığı protesto neredeyse 2 haftadır sürüyor.

2 hafta önce başlayan, İsanbul’da ve tüm Türkiye’de devam eden protestolarda binlerce barışçıl protestocu, polis müdahaleleri sonucu yaralandı.

Protestolar süresince 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi: biri aşırı güç kullanımı sonucunda hayatını kaybederken, biri polis iki kişi de kaza sonucu hayatını kaybetti.
Türk yetkililer şu ana kadar suistimali soruşturma konusunda bir ilerleme kaydetmedi ve hiç kimse kanun karşısına çıkarılmadı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s