İstanbul’da sessiz eylem: Direniş için sustu

18.06.2013
Çeviren: Translators For Justice
Kaynak: http://m.spiegel.de/politik/ausland/a-906374.html#spRedirectedFrom=www&referrrer=

Maximilian Popp ve Mirjam Schmitt İstanbul’dan bildiriyor.

Sessizce ayakta durdu, saatlerce. Bir Türk genci Taksim Meydanı’ndaki sessiz eylemiyle tüm dünyanın ilgisini çekti, fotoğraflar ve tweetler hızla çoğaldı, Koreograf Erdem Gündüz ayaklanmanın simgesi oldu.
Polis İstanbul’daki eylemcileri coplarla dövdü, göz yaşartıcı bombalarla saldırdı ve sokaklarda kovaladı. Pazartesi akşamına kadar vatandaşların Taksim Meydanı’ndaki eylem girişimlerini engelleyebildi.
Ama sonra bu duran adam geldi. İlk önce kimse onun kim olduğunu ve ne istediğini bilmiyordu. Orada öylece duruyordu. Elleri cepte, gözleri Atatürk Kültür Merkezi’nde. Bir saat. İki saat. Üç saat. Dört saat. Beş saat. Gece oldu. Oracıkta öylece duran Duran Adam’ın haberi Facebook ve Twitter’da hızla yayıldı. Diğer vatandaşlar da ona katıldı. Onlarca insan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın otoriter yönetimini protesto etmek için Taksim Meydanı’nda sessizce durdular. Bu eylem kısa sürede diğer şehirlere de yayıldı: Ankara’ya ve hatta New York’a da.
Polis nasıl davranacağını bilemedi. Bu bir eylem mi? Erdoğan Taksim Meydanı’nda eylem yapılmasını yasaklamıştı. Burada eylem yapan herkes terörist muamelesi görecek demişti hükümeti. Ama insanlar sessiz. Hiçbir şey istemiyorlar. Ne Gezi Parkı’nın yıkım çalışmalarının durdurulmasını ne de zorba başbakanlarının istifasını. Sonunda polis yine de eylemcileri tutukladı.
Sonra anlaşıldı ki: Duran Adam, Erdem Gündüz adında bir Türk koreografmış. O şimdi bir kahraman. O, başkaldıran birçok kahramandan biri. Taksim Meydanı’nın göbeğinde eylemci ve polislerin arasında saatlerce piyano çalan müzisyen ve eylemler sırasında tango yapan çift gibi.
Hükümete karşı eylemler sürüyor. Eylemciler Taksim Meydanı’na girmeye çalışıyor ve polis tarafından engelleniyor. İstanbul’da insanlar bir anda eylem için toplanabiliyorlar.
Duran Adam’ın resmi orada kalacak. Başkaldırının simgesi olarak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s