Türkiye’de Yaşayan Isabilas’ın Gözünden

04.06.2013
Çeviren: Translators for Justice
Kaynak: http://turkeyinwonderword.wordpress.com/2013/06/04/occupygezi-first-week/
Yazan: Isabilas

Bugün, İstanbul’da Taksim Meydanı’nın yanındaki Gezi Parkı işgali birinci haftasını doldurdu. Dün de Türkiye’nin diğer yerlerinde, polisler ile göstericiler arasında ciddi çatışmalar meydana geldi. İstanbul’da ise şehir yavaş yavaş sakinleşiyor.

Gezi Parkı – 4 Haziran
İstanbul, Taksim Meydanı yanında bulunan Gezi Parkı’nın işgali bir haftadan uzun bir süredir devam ediyor. Üç günlük protestolar ve polis ile geniş alana yayılan çatışmalar sonrasında İstanbul’daki durum yavaş yavaş sakinleşiyor.
Gezi Parkı’ndaki eylemler devam ederken, hükümet geçtiğimiz cuma ve cumartesi günü parkı barışçıl bir şekilde eylem yapanlara karşı kullanılan şiddetten dolayı sonunda özür diledi. Fakat bu özrün sokaklarda protesto yapanlara karşı geçerli olmadığını vurguladı. Bugün ilk kez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a en yakın isimlerden biri olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından “Referandum” ifadesi nihayet telaffuz edildi. Arınç’ın ifadeleri, dün zaten gerilimi dindirmek üzere açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapmış olduğu istişarelerin ardından yumuşamış durumdaydı.
Erdoğan’ın dün Sky Turk’e yapmış olduğu açıklamalar oldukça kışkırtıcıydı. Halka danışmaksızın Taksim Projesi’ni destekleme niyetine değinirken, kalabalığın tümünü CHP taraftarı olmakla suçlayan ve CHP’yi seçimler için oy toplamak amacıyla bu durumu stratejik olarak kullanmakla itham eden bir konuşmaydı. Erdoğan ayrıca, Türkiye’deki milliyetçi kesim için diğer bir önemli simge olan AKM’nin(Atatürk Kültür Merkezi) de, tekrar inşa edilmek üzere yıkılmasına yönelik planlarını açıkladı. Bunun yanısıra Başbakan, evlerinde zorla tuttukları “kendi %50’lik kesimi”nden de bahsetti.
Bugün verilen demeç iç rahatlatıcıydı ve bir hafta önce işgali başlatan hareket olan Taksim Dayanışma Platformu ile uzlaşma sağlanması ihtimali çok uzak görünmüyor.
Platform, dün saat 19.00’da taleplerini kamuoyuna açıkladı:
– Gezi Parkı Projesi de dahil, halkın göüşü alınmadan kararlaştırılan tüm projeler iptal edilmelidir.
– Polis güçleri, tüm şehirlerden çekilmelidir.
– Protestolar süresince, adaletsiz bir şekilde gözaltına alınan herkes serbest bırakılmalıdır.
– Geçen hafta sonu gösterilen insanlık dışı şiddettin sorumluları istifa etmelidir.
Saat 19.00’dan birkaç saat sonra, Beşiktaş’tan bir göz yaşartıcı gaz bulutu yükseldiği zaman, Taksim ve Gezi Parkı’ndaki kalabalık bir anlık panikledi. Ancak polis Taksim’e geri gelmedi ve Beşiktaş Belediyesi, polis ve göstericilerin geçtiğimiz iki gece boyunca tüm muhiti kapsayan çatışmaların durdurulmasına yönelik bir anlaşmaya vardığını açıkladı.
Maalesef bu olumlu gelişmelerin ardından, Antakya’daki polis-gösterici çatışmaları sırasında 22 yaşındaki bir kişinin hayatını yitirmesi ile bir ölüm haberi daha geldi. Diğer yandan Antalya’da, yüzüne göz yaşartıcı gaz kapsülü isabet etmesinin ardından 18 yaşındaki Vedat Oğuz bir gözünü kaybetti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s