EL PAİS’TEN HABER ÖZETLERİ

İktidar partisine İslamcı mahallelerin desteği sürüyor

İstanbul’un merkezi binlerce kişi tarafından işgal edilmişken şehrin diğer bölgelerinde hayat normal akışında seyrediyor.  Çoğunluğunu muhafazakârların oluşturduğu Fatih semtinde, bizimle röportaj yapan bir emekli, olayların dış güçler tarafından çıkarıldığını iddia ediyor. Başından beri oldukça sert bir söylem kullanan Erdoğan’ı ise şöyle savunuyor: “Dünyanın hiçbir yerinde bir başbakan üç dört ağaç için istifa etmez. Belki çok sert konuştu ama dönünce durumu düzelteceğinden eminim” Öte yandan Gezi Parkındaki göstericilerin çoğu şehirli üst sınıf gençlerden meydana geliyor. Parkı bir şölen alanına dönüştürmüş durumdalar. Müzik, dans ve hatta yoga dersleri bile var. Ancak büyük medya kuruluşları daha çok şiddet görüntülerine ve birkaç protestocu yüzünden şehirde meydana gelen zararlara odaklanmış durumda. Metal sektöründe çalışan bir diğer Fatih Semti sakini ise, “bu gençlere sorsanız ekmeğin fiyatını bilmezler. Böyle olduğu halde şimdi nasıl Başbakanın istifasını isterler” diye soruyor.

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/06/06/actualidad/1370540304_882880.html

 

Erdoğan, “öfkelileri” terörle ilişkilendirerek onlara meydan okudu

Erdoğan, protestocuların terörle bağlantılı olduğunu söyleyerek onlara meydan okudu. Ayrıca Türkiye Başbakanı Erdoğan, ülkenin son on yılda gördüğü en büyük protesto dalgasına rağmen İstanbul’daki planlarından vazgeçmeyeceğini açıkladı. Erdoğan’ın sabaha karşı ülkeye, kibirle ve art arda üç seçim kazanmanın verdiği meşruiyetle dönmesi bekleniyor. Ayrıca Erdoğan’ın parti içinden ve Türk politikasının dini lideri olarak adlandırılan Fetullah Gülen’den gelen tüm “uzlaşı” çağrılarına kulak tıkadığı görülüyor. Ancak AKP’nin kurucuları olan Erdoğan ve Gül’ün Taksim nedeniyle aralarında doğan fikir ayrılığının 2002’den bu yana iktidarda olan partiyi istikrarsızlaştırma tehlikesi bulunuyor.

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/06/06/actualidad/1370522277_012189.html?rel=rosEP

 

Türk Baharına doğru…

(Bernard Henry Levy’nin bir makalesi)

Sonunda Erdoğan, yani “Kral” çıplak ve onun kibar yüzlü İslamcılığı da bir serap gibi yokoluverdi. Yalnızca Arap Baharı yok. Aynı zamanda öğrencilerin, entelektüellerin, Avrupa yanlılarının, serbest meslek sahiplerinin, şehirlerine âşık olanların ve altı yıl önce Hırant Dink öldürüldüğünde hep bir ağızdan “Hepimiz Ermeniyiz” diye bağıranların önderliğinde yürütülen bir Türk Baharı da var ve olmaya devam edecek. Türkiye bir gün Avrupa Birliğine girecek. Ancak Erdoğan artık Türkiye’nin bu amaca ulaşmasında ihtiyacı olan lider değil. Aslında hiçbir zaman da olmamıştı…

http://elpais.com/elpais/2013/06/06/opinion/1370542906_540607.html?rel=rosEP

 

Türkiye’nin “öfkelileri” Erdoğan’ın yelkenlerini suya indirdi

Protestocular, dün Tayyip Erdoğan’ın iki numaralı ismi tarafından kabul edilmeyi başardılar.  Bu gelişime, İslamcı hükümetin alçakgönüllü tutuma dönüşü olarak yorumlandı. Hükümet, geri adım atarak parktaki protestoyu başlatanlardan özür diledi. Ancak yurtdışında resmi bir gezide bulunan Başbakan Erdoğan, protestoculara karşı sert bir üslup kullanıyor ve onların derhal sokaklardan çekilmesini istiyor. Taksim-Gezi Parkındaki göstericilerin büyük çoğunluğu ise Gezi Parkının yıkılmasının durdurulması talebinin yanı sıra Başbakan Erdoğan’ın da istifasını talep ediyor. Dün gece binlerce kişi yine Gezi Parkında barikatlar kurarak kutlama ve bayram havasında bir gece geçirdiler. Öte yandan protestoculara verilen destek de devam ediyor. Nobel Ödüllü Orhan Pamuk dün bir açıklama yaparak protestocuların yanında olduğunu duyurdu.

http://internacional.elpais.com/internacional/2013/06/05/actualidad/1370458703_752593.html?rel=rosEP


İspanyolcadan çeviren: Translators of Translate for Justice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s